2014 ün ilk yarısında Banka Performans Anketi

Ocak-Haziran 2014 Banka Performans Anketi

Experler Anket

Gayrimenkul değerleme sektöründen hizmet alımı konusunda başı çeken ve çoğu zaman sektörü de geliştiren kurumlar bankalardır. Bankaların değerleme sektörüyle iletişimini sağlayan şartları belirleyen ve denetleyen birimleri de genel olarak banka ekspertiz birimi olarak tanımlanır. Kimi bankaların henüz yeni kurulan, kimi bankalarda 5-6 yıllık geçmişe sahip kimilerinde ise hala var olmayan ekspertiz birimlerini experler com sizler için sordu ve cevaplarını aldı, şimdi sonuçları değerlendirme zamanı!

Mesleki yetkinlik konusunda en iyi banka ekspertiz birimi hangisidir?
Değerleme uzmanları ve lisanslı değerleme firmaları tarafından mesleki yetkinlik konusunda takdir edilen banka expertiz birimlerinin hangileri olduğunu sormuştuk, sonuçlara göre Finansbank expertiz biriminin diğer bankalara %7 oranında fark attığını söylemek mümkün.

En iyi banka

Mesleki yetkinlik konusunda en kötü banka ekspertiz birimi hangisidir?

Değerleme uzmanları ve lisanslı değerleme firmaları tarafından mesleki yetkinlik konusunda daha fazla çaba sarf etmesi gerektiği düşünülen banka expertiz birimlerinin hangileri olduğunu sormuştuk, sonuçlara göre Denizbank %40, Garanti ve Halk Banklarının ise %27 oranla ilk üç sırayı paylaştıkları görülmektedir.

En kötü banka

Değerleme firması ile imzalanan sözleşme içeriği açısından en eksper dostu banka hangisidir?
Değerleme uzmanları ve lisanslı değerleme firmaları tarafından sözleşme ve şartname içeriği bakımından (yol ücretlerinde ki km sınırı, harç ücretlerinin ödenmesi, selfie çekilmesi, vb) exper dostu olarak tanımlanan banka expertiz birimlerinin hangileri olduğunu sormuştuk, sonuçlara göre Ziraat ve İNG Bank expertiz birimleri %20’lik oranla ilk sırayı paylaştığı görülmektedir.

En iyi Eksper dostu banka

Rapor formatı ve yazım kolaylığı açısından en eksper dostu banka hangisidir?
Değerleme uzmanları ve lisanslı değerleme firmaları tarafından rapor formatları ve rapor yazım kolaylığı bakımından değerlendirildiği en iyi banka ekspertiz birimlerinin hangileri olduğunu sormuştuk, sonuçlara göre, Akbank ekspertiz birimine hazırlanan rapor formatları %27 oranla, eksper dostu en iyi format seçilmiştir.

En iyi ve en kolay ekspertiz raporu olan banka

Değerleme firmasına, rapor içeriği ile ilgili en çok geri dönüşü yapan banka ekspertiz birimi hangidir?
Değerleme uzmanları ve lisanslı değerleme firmaları tarafından rapor içeriği ile ilgili en çok geri dönüş yapan banka ekspertiz birimlerinin hangileri olduğunu sormuştuk, sonuçlara göre, Garanti ekspertiz birimi %40 oranla lider, ardından ise %27 payla Denizbank, İş Bankası ve Vakıfbank ekspertiz birimleri ikinciliği paylaştığı görülmektedir.

Değerleme firmalarına en çok geri dönüş yaman banka

Experler com a “Bu sorular yetersiz, şunu da sormalıydınız” bölümünden tarafımıza iletilen ve en çok sorulması istenen soru ise “Değerle ilgili en çok geri dönüş yapılan ve değere itiraz eden banka ekspertiz birimleri hangileridir” oldu. İkinci yarıyıl performans anketine bu soru mutlaka konulacağı bilgisi alınmıştır.

Sonuçlar nasıl okunmalıdır?
Öncelikle anket sonuçları mutlak bir doğruyu içermemekle birlikte her anket katılımcısının bireysel tecrübelerine dayandığı ve herhangi bir art niyet içermediği varsayılmaktadır.

Sonuçları değerlendirirken,

  • Çözüm Ortakları için, sözleşme imzalayacakları değerleme firmalarını seçerken anket sonuçlarına göre exper dostu gördükleri bankaları baz alabilir, lisanslı değerleme firması seçimlerini buna göre yapabilirler.
  • Tam zamanlı çalışan Exper ve Kontrolörler için, bünyelerinde çalışacakları lisanslı değerleme firmalarını seçerken mesleki gelişimlerini olumsuz yönde etkilemeyecek, mesleğe küstürmeyecek bankalarla çalışan firmaları tercih edebilirler.
  • Banka expertiz birimleri için, banka ve expertiz birim politikalarının sektör tarafından nasıl algılandığı görülebilir ve buna göre aksiyon alınabilir. Temsil misal, rapor formatı ağır bulunmuşsa belki hafifletilebilir, belki şartnameler düzeltilebilir, geri dönüşler ve müdahaleler belki azaltılabilir. Yeter ki yapılmak istensin.

Bir sonra ki banka performans anket değerlendirmemiz 2014 yılının ikinci yarım dönemine ait olup yılsonuna doğru yayınlanacaktır.

Anket çalışması 2014 yılının ilk 6 ayını kapsamakta olup 03.09.2014  tarihinde Experler com tarafından yayınlanmıştır.

Kaynak : ExperlerO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia