2015 Banka Performans Anket Sonuçları

2015 Banka Performans Anketi

Değerleme Banka Anket Çalışması

Gayrimenkul değerleme sektöründen hizmet alımı konusunda başı çeken ve çoğu zaman sektörü de geliştiren kurumlar bankalardır. Bankaların değerleme sektörüyle iletişimini sağlayan şartları belirleyen ve denetleyen birimleri de genel olarak banka ekspertiz birimi olarak tanımlanır. Kimi bankaların henüz yeni kurulan, kimi bankalarda 5-6 yıllık geçmişe sahip, kimilerinde ise hala var olmayan ekspertiz birimlerini sizler için sorduk ve toplamda 100 adet cevap aldık ve şimdi sonuçları değerlendirme zamanı !!!

Ankete hangi görev ve yetki bilgisi ile katılıyorsunuz ?

Değerleme sektöründe yer alan kadrolarda birden fazla nitelik mevcuttur. Ankete kimin hangi nitelikte katıldığını gösteren tablo aşağıdadır.

Ankete katılım ve görevler

Ağırlıklı olarak ankete çözüm ortaklarının katıldığını görüyoruz. Bu durum anket açısından iyidir. Çözüm ortakları birden fazla bankaya çalışabilmektedir. Bu sebeple ankete verilen cevaplar önem kazanmaktadır.

Mesleki ” yetkinlik ” konusunda en iyi banka ekspertiz birimi sizce hangisidir ?

En iyi banka

Ankete katılım gösteren ağırlıklı kişilerin belirlemiş olduğu sonuçlara göre en iyi mesleki yetkinliğe sahip banka birimi olarak ” AKBANK ” 1. sırada yer almaktadır.  (ilk 5 gösterilmektedir.)

Mesleki ” yetkinlik ” konusunda en kötü banka ekspertiz birimi hangisidir?En kötü banka

Ankete katılım gösteren ağırlıklı kişilerin belirlemiş olduğu sonuçlara göre en kötü mesleki yetkinliğe sahip banka birimi olarak ” GARANTİ ” 1. sırada yer almaktadır.  (ilk 5 gösterilmektedir.)

Rapor sistemi ve yazım kolaylığı açısından ” en eksper dostu ” banka hangisidir?En iyi Rapor sistemi

Ankete katılım gösteren ağırlıklı kişilerin belirlemiş olduğu sonuçlara göre en iyi rapor sistemi olarak ” AKBANK ” 1. sırada yer almaktadır.  (ilk 5 gösterilmektedir.)

Değerleme firmasına, rapor içeriği ile ilgili ” en çok geri dönüşü yapan banka ekspertiz birimi ” hangidir?En çok dönüş yapan banka

Ankete katılım gösteren ağırlıklı kişilerin belirlemiş olduğu sonuçlara göre rapor içeriği konusunda en çok dönüş yapan banka birimi olarak ” GARANTİ ” 1. sırada yer almaktadır.  (ilk 5 gösterilmektedir.)

Değerle ilgili ” en çok geri dönüş yapılan ve değere itiraz eden banka ekspertiz birimleri ” hangileridir.Değere en cok itiraz eden banka

Ankete katılım gösteren ağırlıklı kişilerin belirlemiş olduğu sonuçlara göre değerle ilgili en çok dönüş yapan banka birimi olarak ” GARANTİ ” 1. sırada yer almaktadır.  (ilk 5 gösterilmektedir.)

Bankalar nezdinde sektör için en rahatsız olduğunuz konu nedir ?

Genel banka anket sorusu

Ankete katılım gösterenlere son soru olarak ” sektör içerisinde en rahatsız olduğunuz banka bağlantılı konu ” soruldu. Tüm şıkların rahatsız ettiği fikri ağır basmaktadır.

ÖNEMLİ UYARILAR !!!

  • Anket yalnızca değerleme sektöründen katılımcıların verdiği cevaplar doğrultusunda, bankaların ilgili birimlerine olan bakış açısına bakılmaktadır. Ankete yalnızca 100 kişi katılmıştır. Genel bir anket çalışması olmayıp belirli sayıda kişinin katılımı ile ulaşılan sonuçlar doğrultusunda yorumlanmıştır. Gerçekçi bir anket için minimum aktif katılımın 10 kati bir katılıma ulaşılması gereklidir. Bankalar açısından hiçbir bağlayıcılığı bulunmamaktadır. Anket çalışması sadece hazır web uygulamaları ile sorular oluşturularak sunulmuş ve cevaplar alınmıştır. Katılım sayısının az olması sağlıklı bir sonuca ulaşılabilmeyi engellemektedir. Anketin gerçeklik ve yasallık payı bulunmamaktadır. Herhangi bir BANKA ve DEĞERLEME FİRMASI tarafından madden yada manen desteklenmeyen bir anket çalışmasıdır. Yapılan anket çalışması tüm kurumlardan bağımsız olarak hazır bir web sayfası sistemi ile sorulan sorulara verilen cevaplar neticesinde elde edilen verilerdir. Sonuçlar arasından gösterim yalnızca ilk 5’er sıra olarak baz alınmış, 5.sıradan sonraki bankalar gösterilmemiştir.

Puanlama

  • 10
  • 10
  • 10
  • 9
  • 9
  • 9.6

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia