2015 Yılı Değerleme Ücretlerinin Asgari Tutarları’na ilişkin İlk Adım

2015 Yılı Değerleme Ücretlerinin Asgari Tutarları ve Esaslarına Dair Birliğin Görüşü -16 Aralık 2014

SPK tarafından yayınlanacak, ‘2015 yılı Değerleme Ücretlerinin Asgari Tutarları ve Esasları’na dair, 16 Aralık 2014 tarihinde SPK’ya gönderilen Türkiye Değerleme Uzmanları Birliğinin görüşü ekteki gibidir.

TDUB görüşü ve hazırladığı tablo için TIKLAYIN

Buna göre birliğin istediği rapor ücret ve tarife uygulaması şöyledir;

Beklenen ve en önemli değer olan Konut Rapor ücreti 500.,TL olarak görüş belirtilmiştir.

Minimum değerler üzerinden ise;

– Bağ, bahçe, tarla, tarım alanı, arazi, sera, özel orman vb. 485.,-TL,
– Arsa, (İmar Planı kapsamında ki üzerinde yapı olmayan parseller ) 600.,-TL,
– Bağımsız bölüm niteliği kazanmış konut, ofis, büro veya konut amaçlı müstakil binalar 500.,-TL,
– Dükkan, Plaza, İş Merkezi, Alışveriş Merkezi vb. 550.,-TL,
– Boğaziçi kanunu kapsamında ki Yalı veya Eski Eser Niteliğinde Köşkler(Tescilli) 2250.,-TL,
– Akaryakıt İstasyonu 1250.,-TL, Rafineri, Akaryakıt Depolama Tesisleri, Diğer Enerji Tesisleri 2500.,-TL,
– İmalathane,Atölye,Depo,Hangar Yapıları, Fabrikalar, Büyük ve Küçükbaş hayvan ve tavuk çiftlikleri 550.,-TL
– Hastane, Sağlık Tesisi, Okul, Otel gibi yapılar ise  1000.,-TL

Tüm bu değerler minimum olup, m² sine göre rapor ücretleri kendi dallarında artmaktadır.
Diğer detaylar ve rapor ücretleri için TDUB ‘ un görüş sunmaya yönelik hazırlamış olduğu tablo içerisinde görebilirsiniz…

Görüş bildirgesi için TIKLAYINIZ


Genel anlamda çoğu sektör mensubunun bu tutarlara inancının olmadığını 10 dakikalık yapılan test ile kavradık diyebiliriz. Herkesin düşüncesi taslağın reddedileceği, geri gönderilip düzeltileceği yönündedir. Bazı tutarların bankalara uymadığı ve bu tutarlarında bankalara göre şekillendiği yönünde olan görüşler neticesinde ümit etmek, bir anlık umuda kapılmak ve heves etmek gibi terimlerin kursağımızda kalacağını düşünüyoruz. Çoğunluk görüşü olan bu algının yıkılmasını istiyoruz, evet bu sefer olacak diye bekliyoruz.

Acaba bankalar bu tutarlara ne diyecek, bankalar aldıkları 2 kat ücretlerden feragat etmek istemezler. Aslında bize yaptırdıkları işin, ücreti üzerinden hatta ve hatta bizim üzerimizden haksız kazanç olarak elde ettikleri bölümden hiç feragat etmek istemezler. TDUB ve SPK nın bu konuda dik durması gerekmektedir. Sektör yıllardır ucuza ve rekabete kurban gitti. Birliğimiz var diye sevinelim istiyoruz.

Bu seferde haksız bir şekilde kazanç sağlayanlar mı yoksa işin hakkını veren ve geçmişe göre geleceği yakalamaya çalışanlar mı kazanacak.
Yıllardır hiç bir birlik, kural yada kanun olmadığından, bankaların rekabetine kurban giden bu ücretler geride kalmışlığın geleceği yakalamasıdır. Kimse olmaz demesin bu ücretlere. Olması gereken de bu aslında. Yıllardır yapılmayan zamları hesaba katacak olursanız işte o zaman az bile kalmaktadır.

Bu taslakta her şey yerli yerinde, ancak onaylanmasına mucize gözü ile bakılıyor. Temkinli yaklaşıyoruz. Olmayacağını düşünüyoruz. Olursa sevinmek için…

Yaklaşık 1 saatlik bir nabız yoklaması sonucu incelenen ve görüşülen kişilerin % de 80 i taslağın göstermelik olduğunu düşünmektedir. Bakın biz yaptık SPK kabul etmedi şeklinde bir çalışma olabileceği ve geri çevrilip değerlerin düşürüleceğini savunmaktadır. Tabir-i caizse karşılıklı anlaşıldığı ve mümkün olmayan ama mucizevi bir çalışma olacak şekilde hazırlandığını savunan büyük bir çoğunluktur bu bölüm.
% 10 luk bir dilim acaba mı diyerek şaşırmış ve hala ümitli durumdadır.
%5 lik kesin gözüyle bakan ve son % 5 lik dilim ise ümitsiz bir şekilde düşünmeden strese girmeden görmek istiyor olanları kapsamaktadır.

Sektörümüz geriye dönük incelenmeli, geriye dönük geç kalmışlığı yakalamak için ne kadar ileri götürücü çalışılması gerektiğini ve neler yapılabileceğini düşünmeli…

Rapor ücretlerinin onaylanması tek temenni…

Puanlama

  • Taslağa inanıyorum1
  • Olması gerekendir diyenler10
  • Danışıklı Dövüştür bu diyenler8
  • İnanmıyorum aldatmaca dır diyenler8
  • Olsa da olur Olmasa da 2
  • 5.8

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia