2015 Yılı için Asgari Ücret Beklenti Anketi

2016 yılı değerleme uzmanları anketi

Yaptığı anket çalışmaları ile adından söz ettiren Experler.com çok güzel bir çalışmaya daha imza atmıştır.

2015 yılına dair yaptığı çalışmalar arasından Asgari Düzey Ücret Beklenti Anketi ‘ ni sunuyoruz.
2015 yılı gayrimenkul değerleme asgari ücretlerinin belirlenmesine az bir zaman kaldı, yakın bir zaman içerisinde yine birçok sektör çalışanının haberi bile olmadan kapalı kapılar ardında alınacak kararlarla ücret tarifesi belirlenecek. Peki ya değerleme sektörü bu konuda ne düşünüyor? 2015 yılı için gayrimenkul değerleme uzmanlarının beklediği zam oranı nedir? Bu mesleğin ideal bir şekilde irca edilebilmesi için olması gereken alt ücret sınırı nedir? Experler.Com sordu ankete yaklaşık 150 kişiye yakın meslektaşın ortak mız cevap verdi. Şimdi sonuçları paylaşma zamanı.

Fakat sonuçları değerlendirmeden önce, elde ki verileri tekrar gözden geçirelim.

Geçmişte neler yaşandı?
2013 yılından önce gayrimenkul değerleme asgari ücretleri için alt sınır 200-250-TL aralığında iken 2013 yılında TDUB tarafından belirlenen asgari ücret tarifesine göre için alt sınır 300-TL olarak belirlenmişti. 2014 yılına gelindiğinde ise 2013 yılı için gerçekleşen yıllık enflasyon oranına paralel yaklaşık %8 civarında bir artışla konut nitelikli taşınmazların alt sınırı 325-TL’ye çıkarılmıştı.

Geçmiş yıllara ait ücret listesi

 • 2013 Yılı Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret Listesi: TIKLAYIN
 • 2014 Yılı Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret Listesi: TIKLAYIN

Anket Sonuçları – 1. Soru:

2015 yılında gayrimenkul değerleme alt sınırı ücretine yapılmasını istediğiniz zam oranı nedir?
2015 yılında gayrimenkul değerleme alt sınırı ücretine yapılmasını istediğiniz zam oranı nedir
 
Ankette sorulan ilk soru, asgari değerleme ücretlerine 2015 yılı için beklenen zam oranıydı. Ankete katılanların 60’a yakınının beklentisi %16-20 aralığında, 40’ın üzerinde ki katılımcımızın beklentisi %10 civarında, 20’nin üzerinde ki katımcımıza göre de beklenen zam oranı %10-15 aralığında yer aldığı görülmektedir. 
 
Anket Sonuçları – 2. Soru:
 
2015 yılında yapılacak zam oranından bağımsız olarak değerleme sektörünün olması gereken ücret alt sınırı nedir
2015 yılında yapılacak zam oranından bağımsız olarak değerleme sektörünün olması gereken ücret alt sınırı nedir
Ankette sorulan ikinci ve son soru ise değerleme mesleğinin layıkıyla icra edilebilmesi için olması gereken ideal ücret alt sınırı hakkındaydı. Katılımcıların yaklaşık 40 cevabı 351-400 TL aralığında, yine 40 cevabı 500 TL ve üstü olarak belirlendi. Yaklaşık 35 cevap 401-450-TL aralığının bu işin ideal alt sınırını oluşturabileceğini belirtmiştir.
 
Her iki anket sorusunun cevapları karşılaştırıldığında sektörün

 • 2015 yılı için beklediği zam oranının %15 dolayında olduğu,
 • Değerleme hizmetinin ideal bir şekilde sunulabilmesi içinde alt sınır değerinin de 450-TL’nin üzerinde bir beklentiye sahip olduğu görülmektedir. 

Gayrimenkul Değerleme uzmanlarının katılım ve talepleri doğrultusunda hazırlanan bu çalışma sonucunda Rapor ücretleri ve eksper maaşlarının geride kaldığı ve hızlı giden sektörü takip edemediğini görüyoruz.

Sektör içerisinde halen gecesi gündüzünü vermesine karşın 1200 TL maaşlara çalışanlar mevcuttur. Bu durumun önüne rapor ücret tarifesi geçecektir. Rapor ücret tarifesi normal artışın üstüne çıkarılması durumunda kaliteli istihdam ve insani çalışma saatleri oluşacaktır.

Experler.Com ‘ a Teşekkürler.

Ortak dilek, belirlenecek 2015 yılı değerleme asgari ücretlerinin sektörün ihtiyaçlarına tam anlamıyla cevap verecek nitelikte olması yönündedir.

Kaynak : Experler
 

Puanlama

 • 10
 • 9
 • 6
 • 7
 • 10
 • 8.4

  PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia