2015 Yılında Beynimize Yerleşen Bazı Kelimeler :)

2015 yılı bitiyor ve 2015 yılında değerleme uzmanlarının beyninde yer edinmiş kalıcı kelimeler hangileri olmuş bir değerlendirelim istedik :=)

Vaziyet Planına Uydurma Şaşkınlık

1 – ) ” Acil ” Acil kelimesi mutlak bir yaşam felsefesi haline gelmiştir. Kendisi Acil Değerleme raporunu ifade etmek için kullanılmaktadır. Kullanım sahipleri mutlaka banka şubeleri ve yetkilileridir. Dürtükleyenleri ise mutlaka yurt dışına çıkacak olan müşteridir. Cenazesi de olabilir ve o yüzden şehir dışına da çıkabiliyor bazen. Başsağlığı diliyoruz. İnşaat gayrimenkul birimlerine selamlar.  ( Yaratıcı olun biraz – 6 yıldır aynı şey. )

Acil Değerleme Raporu

2 – ) ” Revize ” Revize kelimesi TDK ya göre Bir sıfattır “Düzeltmek, yenilemek” anlamındaki revize etmek birleşik fiilinde geçen bir söz olarak tanımlanıyor. Bizce hiç de birleşik değil. Hiç bir değerleme raporunu takmayan bu kahrolası revize, canı o an ne istiyorsa ona göre davranıyor. Banka aramış bugün. İtiraz gelmiş. bankanın da kafası dönmüş. Ne yapacağını şaşırmış. 7 milyonluk rapor 1 milyon iki yüz bine düşer mi ? Revize bu durduğu yerde durmuyor ?

Rezerv değil revize

3 – ) ” Tapu” Tapu, arazinin belirli bir parçasının veya üzerine inşa edilmiş bağımsız bölümün malikini gösteren, tapu sicil müdürlüğünce verilmiş, aksi kanıtlanıncaya kadar geçerli resmi bir belgedir. Buna halk arasında “tapu senedi” de denmektedir. Bizce bir sıkıntı yok. Terim uygundur. Onsuz yapamayız…

Satılamayan Tapu Ne demektir

4 – ) ” Proje ” Projenin anlamı her yerde çok farklı ve uzun oraya şimdi giremeyeceğim. Bizim için Proje mimaridir. Bazıları için ise Statik. Onsuz değer verdirmiyor. Onsuz olmuyor. Sensiz hiç olmuyor aşkım dercesine. Bağlı keratalar 😀 Statik de Statik 😀 Mimari iş görmüyor mu hoca. Beynimizde yer edindi de artık. Kapak, Liste Vaziyet, Giriş, Kat planı, Cephe gibi saniyede sayıyoruz. Eksper kimdir proje çekendir.

Mimari proje eksper

Statik de Statik! Beyne işledi acaba gerekli mi ?

Statiğe aykırı yapı işte budur

5 – ) ” Yasal ” Hukuk, yasanın, dinin ve kamu vicdanının doğru bulduğu, yasalara uygun, kanuni ve meşru legal uygulamalar olarak bilinmektedir. Bir durum ya da davranışın türe düzenine uygunluğu. Anlamına gelmektedir. ama bizde nedir. Bizde yasal deyince akla Yasal Durum Değeri gelmektedir. Vercen mi Vermiycen mi ? Acaba yasal versem mi vermesem mi ? 🙂 Yasallık tek vazgeçilemez sevincimiz. Uygun olsun canımızı yesin.

 Yasal Değer ve sonuç

6 – ) ” Mevcut  Mevcut bir şeyin göz ve akıl yoluyla anlaşılacağını anlatan bir sözmüş. TDK öyle demiş. Bizce Ne gördüysek, ne ölçtürüp biçtiysek odur. Lazer metremin dibinin gördüğü son ölçü noktası ile tespit ettiğim ve rapora yansıtacağım alanın bilgisidir. Bu bilgi ile rapora koyduğum fotoğrafın görsel halidir bir de mevcut. Ha son olarak rapor da mutlaka değer takdir edilmelidir. Bilgi amaçlı yada mevcut tablo bölümüne. Eşek değilsin ya bir şey gördün en nihayetinde, değer vermemek olmaz. Uzaylılar mı götürdü derler adama 🙂

Mevcut Değer

7 – ) ” İmar durumu ” İmar durumu herhangi bir arsanın yada söz konusu bölgenin imar planına ve imar yönetmeliğine göre nasıl yapılabileceğinin, kullanım özelliğinin nasıl oluşturulabileceğinin, sınırlarını gösteren, sözlü ise şifahi çalışmayı, yazışı belgeyi ifade ediyor. Bir diğer söylemle Belediyeye gittiğinde eksper sorumlusu şifahi imar durum bürosundan alınan bilgiye göre; H:12,50, Taks:0,25, Ayrık nizam, Konut alanında kalmaktadır gibi.

Şifahi imar Araştırması

8 – ) ” Fiyat” Fiyat tamamı ile tatmin olma işlemidir. Emlakçı memnun olmaz sığır der, müşteri memnun olmaz bölgeyi bilmeyen eksper göndermişsiniz der, banka memnun olmaz yedirmemişsiniz ki der. Fiyat Ekspere göre Gerçekçi bölge satışına uygun değerdir. Fiyatta Fiyat. O kadar önemlidir ki. Kaçak da olsa kredi çıksın isterler.

Değerleme fiyatı

9 – ) ” Başvuru” Başvuru ”  Operations unit, new applications ” Yani Operasyon birimi tarafından hazırlana ve operasyona da banka tarafından gelen taleplere istinaden hazırlanan ilk çalışmadır. Başvuru korkulu bir rüyadır. Süreç başlatır. Hele banka 8 saatte rapor isterse. 😀 UDES uyuma sabrımızı taşırma :=)

Yeni Başvuru Talebi

10 – ) ” Lisans ” Lisans, hak kazandığında 500.,-TL harç ödenen, yıllık 300 TL aidat ödenen bir kara parçasıdır. 😀 şaka şaka 😀 o bir A4 boyutlarında ozalit çıktısıdır. 😀 Tamam tamam renkli çıktıdır. Yeni belgeli olarak uzman kabul edilen uzmanların, şu etapta ” bu işte para var diyerek aldıkları ” ve ” para var diyerek değerini, amacını düşürdükleri ” bir belgedir. Para var gel, gel gel görürsün para var 😀

SPK Değerleme Lisanslı TDUB

11 – ) ” Aidat ” Lisans alan her uzmandan elde edilen senelik ücrettir. Ödemek zorundasın 😀 Unutma şansın yoktur bu kelimeyi 😀

Tdub Aidat ücretleri

12 – ) ” Rapor ücreti ” Değerleme raporlarına istinaden alınan ücret karşılığıdır. Mutlaka kırılma noktası bir işlemdir. 1 Senelik süre dolmadan, 12. aya girmeden revizesi yapılarak yenilenen ve %50 si alınan ücretleridir. Minimum konut ücreti olarak 415 TL olarak belirlenen ücret skalası başlangıcıdır.

Resmi Gazete Değerleme Ücretleri

13 – ) ” Şube ” Kışkırtıcı ve aceleci birimler topluluğu olarak bilinir. sürekli revize isteyen bir birimdir, İtirazlarla dolu bir varlığı bütün parçadır. Mutlaka o kredi çıkmalı diyen, prim için eksperin rüşvetsiz iş yapmadığını belirten,  birimlerdir. Yaşananlar böyle (Mesleğini hakkı ile gerçekleştirenleri tenzih ediyoruz.)

Bana Şubesi

14 – ) ” Harç ”  Başta, belediyeler tarafından edinilen haksız bir gelir işlem kapısıdır. Bu böyle bilinir.  Haksız yere yüksek bedeller şeklinde alınır. SANMAYIN eksperin yada bankanın cebinden çıkıyor. Bu ücretleri Kredi kullanmak isteyen banka müşterisi ve o ilde yer alan vatandaşın cebinden çıkmaktadır. Cüzzi rakamlar olmak zorunda bunu kabul ediyoruz. Ancak bir dosyayı görmek ve içindeki evraklara bakmanın Harç ücreti 100-200 TL tutarlar olursa biz de ona resmi HARAÇ deriz.

Eksperin Ekmek Parası

15 – ) ” Ekisper son  olarak beyne işlenen kelime ise Ekisper dir. Ekisper, halk dilinde kara metre gibi bir terimdir. Doğru telaffuzu için çaba sarf edilmeyen, kabak gibi yapıştırılan bir damga gibi dir. Değerleme uzmanından geçtik. Bari Eksper demeyi becerin be kardeşim :=)

Ahmet Kural Temsilinde Eksperin Evrim Geçiren Hali - EksperMedia

Aklımıza bu kadarı geldi. Mutlaka daha fazlası mevcuttur. 😀 Değerleme sektörü bir yandan da yeni kelimelere maruz kalan bir sektördür…

Eşber, Kara Metre, Ekisper, Expres gibi :=)

Puanlama

  • 9
  • 8
  • 6
  • 7
  • 8
  • 7.6

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia