2016 kentsel dönüşüm yılı olacağı belirtiliyor!

Cansel Turgut Yazıcı’ya göre: “2016 yılında 2015’teki ” kayıplar ” kapatılabilir.
Bu yıl, daha çok kentsel dönüşüme dayalı geliştirmelerin ve düzenlemelerin yoğun yaşanacağı bir dönem olacak.” 

Eva Değerleme 2016 Kentsel Dönüşüm

“Vergi yükü artabilir”

2016 yılıyla ilgili öngörülerini açıklayan EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, 2016 yılında eylem planıyla gelmesi beklenen değişikliklerin sektörde bazı taşları oynatacağını söyledi. Ayrıca gayrimenkule yatırım yapanları vergi yüklerinin artabileceğine dikkat çekti.

Milli Gelir Konut Para Hesap Deniz Şahinkaya

Hükümetin eylem planında gayrimenkulü ilgilendiren önemli maddeler olduğuna değinen Yazıcı, “Gerek imar artışlarından vergi alınması planı gerekse vergilendirmedeki değişiklikler gayrimenkul sektöründe bakış açılarını ciddi şekilde değiştirecek. Eylem planına göre ticari kazançlarda istisnalar kalkıyor, gayrimenkul edinimde vergi istisnası süreleri değişiyor. Bu değişiklikler konutu‘yatırım aracı’ olmaktan çıkarmaya doğru gidiyor. Arsa sahiplerinin kendi arsalar üzerinde inşaat yapması durumunda da ticari kazanç hükümlerine tâbi olacak.” dedi.

Ya Tüm çalışmalar Gaziosmanpaşa ve Sultangazi gibi olursa.

Konuya kısa yorumumuz şöyledir; Yaşadığımız topraklarda sorun ile karşılaşmamamız ve her şeyin düzgün bir sistem çerçevesinde ilerlemesini beklemiyoruz. Ancak Türkiye sınırlarında bir fikirtepe ve bir de Gaziosmanpaşa – Sultangazi örnekleri vardır.

Şayet Gaziosmanpaşa ve Sultangazi gibi sürgünvari ve mülk sahibinin sırtına borçlar bindirerek haksız işlemlerle ellerinden almaya gidilecekse Kentsel Dönüşüm ülkemizde kara bir leke olur.

Fikirtepe örneğinde olduğu gibi çalışmalar hak yemeden. İnşaat firmalarının da yüklerini hafifletecek, planlarını uzun vadede kara dönüştürecek İmar hakları verilir ve sistem tamamı ile fikirtepe modeli ile yapılacaksa Kentsel dönüşüm hoş gelir, sefa gelir…

İstanbul Sultangazi ve Gaziosmanpaşa ilçelerinde yaşanan problemler

Kaynak : Zingat.Com

Puanlama

  • 8
  • 5
  • 6
  • 7
  • 10
  • 7.2

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia