2016 için TDUB, Asgari Ücret Tarifesi Görüşünü SPK ya sunmuştur.

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği 2016 yılı Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret Tarifesi ve Uygulama Esaslarına Dair Birlik görüşünü SPK’ya sunmuştur.

Tdub logo

6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun 76’ncı maddesi altıncı fıkrası hükümleri kapsamında, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından ilan edilecek olan “2016 yılı Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret Tarifesi ve Uygulama Esasları”na dair Türkiye Değerleme uzmanları Birliği 18.12.2015 tarih ve 369 nolu Birliğimiz yazısı ile Sermaye Piyasası Kurulu’na iletilmiştir.

Sermaye Piyasası Kurulu tarafından birliğe iletilen görüş yazısına buradan,

Tdub tarafından hazırlanan “2016 yılı Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret Tarifesi ve Uygulama Esasları” na dair birlik görüş yazısına ise buradan ulaşabilirsiniz.

TDUB tarafından itiraz edilen SPK bedelleri;

Tdub cephesinden sunulan tablo ise şöyledir;

İlk link ve görseller SPK nın 360 X 1,08 = 388,8 yada 1,10 = 396.,-TL düzeninde olabileceğine dair görüş bildirgesi.

İkinci link ve görseller ise Tdub tarafından hazırlanıp, SPK ya sunulan görüş ve detaylarıdır.


Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği nin yaptığı çalışma içerisinde en göz alıcı nokta ise Bankaların aldıkları ücretler ve bu ücretlerden değerleme şirketlerine verdikleri bedel ile masraflar çıktıktan sonra ki halini gösterir tablodur. Sektör içerisindeki seslere göre hazırlanan en iyi çalışma olduğu belirtiliyor.

Kalan tutarların göz önüne serilmesi ve git gide ücretlerin masraflar ve karlılık oranları ile vergilerin altında kaldığının belirtilmesi önem arz ediyor.

2016 itibari ile değerleme şirketleri, zam görüşmeleri yada otomatik artışlar ile uzmanlara düşük zamlar yapacak gibi görünüyor.

Rapor ücretlerinde yapılan artışlar yalnız sene başını kapsamaktadır. Ancak devlet eli ile alınan ve artış gösteren vergiler ay ay, hız kesmeden her tür koldan, bir şekilde çekilmektedir. Bunun yanı sıra şirket masrafları da daima artış göstermektedir.

Giderlerin kazanç altında kaybolduğuna dair tdub tarafından yapılan sergileme işlemi, bakış olarak SPK cephesinde, umursanması ve bir sektörü heba etmemesi noktasına olanak sağlayacaktır.

Umuyoruz ki SPK 1 ocak itibari ile sevindirici bir tabloyu onaylamış olur…

Bilgi: TDUB ücretler hakkında çalışmaları yapar ve görüş bildirir. Onay merci ise SPK dır. TDUB üzerinden yaptığımız sitemler tamamen farklı algıya sebep olmuştur.

Sitem noktası, yalnızca SPK’nın artan masraf ve giderler karşısında düşük emek karşılığını layık görmesidir. Ayrıca ideal rağır ücretleri, uzmanlara yansıyan kazanç bedellerinin ( maaş, ücret vb.) rapor ücretlerine bağlanmasını önleyecek ve ideal artışlar hem raporlara, hemde ceplere yansıyacaktır…

Sayfa içerisinde hatalı olarak istem dışı belirtilen eksik görsel paylaşımı düzeltilmiştir. İlk görseller ile ikinci görseller aynı anda paylaşılmalı, belirtilmelidirler. Eksik görsel paylaşımına rağmen zeki olan uzmanlar okuduklarını anlayabilme kabiliyetine sahip olduklarından gerekli hatayı fark etmiş ve düzeltilmesi için tarafımıza bildirmişlerdir. Ayrıca görsel eksik olsa dahi, metinler birebir paylaşılmıştır. Metinleri okuyarak ilgili pdf dökümanlarına ulaşan uzmanlar görsele ihtiyaç duymamaktadırlar. Belirtilen görseller pdf dökümanlarında yer almaktadır. Hatalı, eksik paylaşım mübahtır. Önemli olan fark edip düzeltebilmektedir…

Puanlama

  • 9
  • 9
  • 9
  • 9
  • 9
  • 9

    Puan



O bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia