2018’de Değerleme Sektörü ve İş imkanları

Sektör köklü değişikliklere maruz kalacak! 

Değerleme sektörü %30 kararının çıkmamasına sevinmiş rolünü yapsa da SPK nın köklü değişim taslağı sektörü kara kara düşündürmektedir. 

  • Bir yandan Değerleme sektöründe kapanacağı öngörülen minimum %50 ortalamasında ki firma ya da aslında kalması istenen veya planlanan 40 – 50 civarı firma! 
  • Bir yandan piyasaların kırılarak sözleşmelilerin kadrolara dahil edilmesi. (Kadrolu Ç.O ya da Direk Kadrolu)
Büyük şirketler;
  • %30’u çözer,
  • Taslaktan etkilenmez,
  • Talep ettikleri gibi gitmesini istedikleri firmalardan kalan işleri de yaparlar!
  • Bankalardan kalan gayrimenkulleri alarak mutlu mesut yaşar giderler!

ASLOLAN KOYUYA dönecek olursak!

Şu an itibariye TASLAK çıkmışcasına şirketler Kariyer, Yenibir İş gibi iş ve iş bulma alanlarına saldırmış vaziyette! Kariyer siteleri içerisinde yaklaşık olarak 30 adet şirketin çeşitli alanlarda personel aradığı görülmektedir. 

En güzeli! Şirket bilgisi gizli olan ve Sektör de öncü olan şirketler 🙂 

  • Şahsen o şirketleri de biliyoruz 😀
  • Hiç de öncü değiller 😀 

Değerleme sektörü şimdiden kadrolaşmaya başladı bile…

Nabzını yokladığımız şu günlerde Sözleşmeli Uzman arayışlarının firmalarca kapatıldığı ve ağır odakta KADROLU arayışının başladığını gördük! Sözleşmeli/Çözüm Ortağı arayışının acilen ilgili durakta indiğini duyduk! Değişim sezilebiliyor! Sanırım Emlak Müşavirliği de Sözleşmeliyi azaltacak. Al Müşavirden Belediye / Tapu raporunu, yaz Gördüğün yerin Değerleme raporunu… (Bir öngörü ancak ihtimali büyük!)

ÖZELLİKLE GÖRÜŞMELER ÇOK HASSAS!

-Mutlaka birden fazla uzman ile görüşmesi olan şirketler! sizlere düşük ücretler teklif edecektir! Yapacağınız işin farkına varın ve yaptığınız işte kazanç denilen bu faktörü düşünmeyeceğiniz bir anlaşma yapmalısınız!
-Değerleme uzmanlığının önemli bir meslek olduğunu unutmayın! (Kariyer sitelerinde aranan lisans kriteri üzerine) Aldığınız belgenin bir sertifika olmadığını ve ahlak gerektiren bir niteliğe sahip olması gerektiğini hiç unutmayın!
-İşiniz sadece mesleki etik kuralları düşünmek olmalı ve bunun için de sizlerin, başlangıçta iyi kazanç ve imkanlarla bu şirketlere girmesi gerekmektedir. İstedikleri kadar uzman ile görüşebilirler Ancak kıymetinizi ve değerinizi kendiniz biçin. Hakkınız olan tutar için çaba sarf edin! 

BASİT BİR YAZI ANLAM VERMEK GEREKMEZ ANCAK ÖZET AÇIKLAMA GİBİ DÜŞÜNÜN 🙂


O bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia