750.000 mi dedi! 700.000.,-TL yazar geçersin.

Gayrimenkul Eksperi Kişisi

Evet tuhaf bir konu başlığı ama sebebi şudur. X bir tapuda eksperlerin sırası ile proje için bekledikleri bir zamanda X bir firmanın X bir eksperi yanında getirmiş olduğu acemi çaylağa iş öğretiyor. Bu iki malum şahıs ta kadın eksperdir. Onlarda birer X tir.

Sıra beklerken öndeki iki kişinin projeleri geldi soldaki acemi, sağdaki eğitici olarak sırası geldiği gibi projesine yöneliyor. Ekspertiz yapmışlar yeri görmüşler. Belediye akabinde tapu projesi incelemeye gelmişler. Projeyi incelerken kendini usta bilen eksper acemi çaylağa aynen şunları söylüyor.

– Bak görüyor musun yerimize hiç uymuyor? Şurada şu var burada bu var. Bu yüzden değer vermeyeceğiz. Belki mevcut durum değeri bile vermeyeceğiz. Ne dedi sana yeri görürken müşteri?

– 750.000.,-TL dedi.

– iyi o zaman bilgi amaçlı olarak 700.000.,-TL yazar geçeriz.

İşi bildiğini sanan bu akıllı, aklı sıra acemi çaylağı eğittiğini sanıyor. Öyle bir durumdayız ki müşterinin ağzından çıkanı bekliyoruz. Artık değerleme işinin ne olduğunu bile unutmuş vaziyetteyiz.

Gayrimenkulü değerlemeye mi gidiyoruz? Müşterinin söylediğini yazmaya mı? Yoksa bir iş daha geçirip patlayana kadar yol almaya mı ?

Bu iş böyle olmaz. Acilen değerleme firmaları, bu alanda kendilerine bir yol çizmeliler yada değerleme firmalarına eleman yetiştirecek yetkili bir kurum devreye sokulmalı. Bu alanda da gene TDUB çalışma yapmalı. Gayrimenkul değerleme lisanslı için sınava giriliyorsa. Sınav sonrası kalkan staj yerine mesleki uygulama eğitimi olmalı. Tüm resmi kurumlarda yetkili olup bankaların yerlerini görmeye kadar mevcut uygulamayı tam anlamı ile yapıp belirli sayıda gayrimenkule değerleme çalışması yaptıracak noktada bir eğitim olmalı.

Olmazsa şayet, müşteriden ne duydun %10 düşük yaz geç git olur.

Olmazsa şayet emlak simsarlarına kurban gider her seferinde değerleme raporları.

O zaman bizden daha değerli olan Emlak Simsarları bu alanda da gene yalan yanlış beyanları ile bankaların göz bebeği olurlar. Raporumuzu en nihayetinde onlar yazdırmaktadırlar. Bankalar hesaplara kitaplara yada değerlere değilde emlakçıların ağzından çıkan cümlelere bakmaktadırlar. Hangi eksperin işe geleceğine karışmaları, hangi fiyatların yazılacağı, o firmanın gelmemesi, o eksperin gelmemesi gibi milyonlarca olumsuzluğa karşı bu alanda da kendimizi savunamayız.

Değerin müşteriden yada emlakçıdan alınan değer olmadığını birilerinin o acemiden de acemi ekspere anlatması dileği ile.O bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia