Uzmanından 8.Maddeyle ilgili Açıklama!

8.Maddeye tepkiler büyümeye devam ederken Lisanslı Değerleme uzmanı Haydar Yolcu tarafından bir belirtim geldi ve sizlerle paylaşmak istedik!

Sözleşmeli uzmanların olduğu 8. Madde içinde ” Kelime Oyunu mu? ” yapılıyor!

YOKSA BU EMLAK MÜŞAVİRLİĞİ Mİ VAR İŞİN İÇİNDE

Türkiye’nin 81 ilinde Gayrimenkul Değerleme hizmeti veren tüm meslektaşlarıma iyi mesailer diliyorum. Uzun bir süredir devam eden tartışmalar, o kadar çok söylendi ki Sözleşmeli Uzman olarak kayıtsız kalmam imkansızdı.

Öncelikli olarak taslakta yer alan 8.maddenin bu şekliyle geçmesine bende karşıyım. Bu maddeyi kaleme alan şahısların bilerek ve isteyerek bu kadar ucuz kelimelerle,  her türlü anlama gelen, amacı konuyu anlatmaktan çok uzak, mesleğimizden uzak anlatım metodunu seçtiğini düşünüyorum. Ve şiddetle bu yanlışın düzeltilmesi gerektiğini düşünüyorum.

8.Maddeyi izninizle bir daha yazıyorum, şöyle diyor;

8) Birlik üyelerinin, değerleme hizmetini dışarıdan hizmet alımı yoluyla gerçekleştirebilmeleri ancak müşterileri ile yapacakları değerleme hizmeti sözleşmesinde buna izin veren bir hüküm bulunması şartıyla mümkündür. Bu halde, ekli tarifede belirlenen asgari ücretin en fazla %30’u dışarıdan hizmet alınan kişi veya kuruluşa ödenir. Bu kapsamda ödenecek ücret ve masraflar ile bunların ödenmesine ilişkin esaslar taraflar arasında yapılacak yazılı sözleşme ile önceden belirlenir.

Şimdi maddeyi kısa kısa tekrar yazarak açıklamak istiyorum.

  • Birlik üyelerinin, değerleme hizmetini dışarıdan hizmet alımı yoluyla gerçekleştirebilmeleri; Bu kısımda anlatılmak istenen birlik üyelerinin, birlik üyesi olmayan kişilerden değerleme hizmeti alımı
  • Ancak müşterileri ile yapacakları değerleme hizmeti sözleşmesinde buna izin veren bir hüküm bulunması şartıyla mümkündür; Müşteriler ile yapılacak sözleşmede, değerleme yapılacak bölgede birlik üyesi lisanslı uzman olmadığı durumlarda, lisansı olmayan kişilerden hizmet alınacağına dair bilgi verilmesi ve sözleşmede bu maddenin yer alması,
  • Bu halde, ekli tarifede belirlenen asgari ücretin en fazla %30’u dışarıdan hizmet alınan kişi veya kuruluşa ödenir; Hizmet alınan kişinin birlik üyesi olmaması ve dolayısıyla lisansı olmaması nedeniyle bu kişilere asgari ücretin en fazla %30’unu verilmesini istiyor.
  • Bu kapsamda ödenecek ücret ve masraflar ile bunların ödenmesine ilişkin esaslar taraflar arasında yapılacak yazılı sözleşme ile önceden belirlenir; Bu kişilerle sözleşme imzalamadan talep yönlendirme ve ödenecek ücret ve masrafları belirle.

Peki! Bu dışarıdan hizmet alınacak arkadaşlar kimdir?

Lisans zorunluluğunun uygulanacağının ifade edilmesinden bu yana birçok firma Türkiye’nin her bölgesinde yeterli Lisanslı Değerleme Uzmanı olmadığından yakınmaktadır. Uygulama başlayınca sizde takdir edersiniz ki bazı bölgelerde gerçekten açık meydana gelecek, yetişmiş uzman olmasına karşın lisansları olmadığından işsiz kalacaklardır. İşlerin az olduğu, şehir merkezine uzak olduğu, Değerleme asgari ücret tarifesinin en asgarisinden fiyat vermekte ısrar eden firmalarımızın olduğu, yol ücretlerinin ödenmediği bir durumda haklı olarak uzmanlar bazı bölgelere gitmemektedir.

Peki! Bu hizmet verilmeyecek midir?

Başlı başına en önemlisi taleplerin hiçbir yere uğramadan direkt uzmanlara atanması gerekmektedir.  Firma-Firma dolaşıp iş peşinde koşulmamalı, talep bize gelmelidir. Bunun yöntemlerini üstatlarım benden daha bilirler. İşler direkt uzmanlara atandığında bu sorun kısmen çözülecektir. Ya yinede çözülemezse diyerek bu madde yazılmıştır. Ancak çok kötü bir şekilde yazılmıştır. 

Madde ile aslında yukarıda anlattığım sorun yaşanan bölgelerin sorununu çözmek istemektedir. Bu madde yeni bilirkişilik kanununda yine yanlış anlaşılmaya uygun bir şekilde yazılmıştır. Şimdi birçok arkadaşımız bu konuyu saptırdığımı düşünebilirler. Aslında bu bir uyarıdır. Çünkü benim anladığım şekilde herkesi ikna edip maddeyi geçirebilirler. Daha sonra bizim gibi sözleşmeli uzmanlara yönelerek, bakınız orada %30 yazmakta, ancak bu kadar verebilirim diyerek haklarımız gasp edilmek istenecektir. Bu madde bir TUZAK ve lütfen bu tuzağa düşmeyelim. Ücretler %30 düştü işi bırakalım demeyiniz. Henüz lisans alamayan ancak uzun yıllardır meslekte olan arkadaşlarımızın meslekten uzak tutulmaya çalıştıklarını üzüntüyle izliyorum. Birde buna lisanslı olmasına karşın artık yanlış yönetim ve eğilimler sonucu patlamak noktasında olan, birde ücret baskısıyla karşılaşacak olan arkadaşları görünce insan ümitsizliğe düşmüyor değil.

Madde benim anladığım şekliyle olsa bile dışarıdan hizmet alınacak kişi, kişiler ya da şirketler olabilir, bunlarla ilgili hiçbir ayrıntıya girilmemiştir. Bu açıklık Emlakçı, Emlak Komisyoncuları, Müşavirler, Müteahhitler, Muhtar, Bakkal Amcanın bile değerleme hizmeti vermesinin yolunu açıyor. Bir köyde değerleme var diyelim, “En iyi muhtar bilir, o da yok, o zaman bakkal amca kesin biliyordur” denilebilir. Zaten fiyat belliyse geriye ne kalıyor ki?

Ancak bu madde düzgün bir şekilde ve insanı normlara uygun olarak düzenlenirse lisansı olmayan arkadaşlarımızın en azından bir kısmının meslek içerisinde kalmaları ve tutunmaları sağlanacaktır. Nasıl mı? Şimdi izninizle o konuya geçiyorum.

8.Madde düzeltilmiş hali ile,

8.Madde:

Birlik üyelerinin, değerleme hizmeti vereceği il, ilçe, semt, mahalle, köy, mezra, bölge… vb. yerlerde Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği’ne kayıtlı Değerleme Uzmanı bulunmaması durumunda ekte yer alan a maddesinde yer alan koşulları sağlaması durumunda, birlik dışından ekte yer alan b maddesine belirtilen koşullara uygun kişilerden hizmet alımı gerçekleştirebilir. Birlik dışından hizmet alımı gerçekleştirilmesi durumunda değerleme hizmetini talep eden kişi ve ya kurumlar ile yapacakları sözleşmede buna izin veren bir hüküm bulunması şartıyla mümkündür. Bu halde bu kişilere ödenecek olan hizmet bedeli  değerleme hizmeti verilen il, ilçe, semt, mahalle, köy, mezra, bölge… vb. yerlere en yakın hizmet veren Lisanslı Değerleme Uzmanının aldığı  ücrete eşit veya fazla olamaz. Bu kapsamda ödenecek ücret ve masraflar ile bunların ödenmesine ilişkin esaslar taraflar arasında yapılacak yazılı sözleşme ile önceden belirlenir.

A Maddesi: Değerleme hizmeti vereceği il, ilçe, semt, mahalle, köy, mezra, bölge… vb. yerlerde

1) Uzman bulunmadığına dair Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği’nden yazı alınması,

2) Uzman ihtiyacı olduğuna dair Gazete, Dergi, posta, E-mail yoluyla düzenli olarak ilan verilmesi,

3) Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği’nin bu yerlere en yakın uzmanlarla bilgi alış verişi yapılması ve bu bölgelerle ilgili olarak aktif çalışmadığı belirlenen uzmanlara bilgi verilmesi,

4) İşin niteliği sebebiyle uzman bulunamaması durumunda ilgili meslek kuruluşları ile irtibata geçilmesi…

Vb. maddeler eklenebilir. Bunlar sadece aklıma gelenlerdir. Yanlış anlaşılmasın.

B Maddesi: Birlik üyesi olmayan kişilerden hizmet alınacak ise;

  • Gayrimenkul Değerleme sektöründe daha önce Değerleme Uzman yardımcısı olarak hizmet veren ve Lisans sınavlarına girenlere öncelik tanınması,
  • Üniversitelerin 4 yıllık lisans programlarının en az birisinden mezun olmaları,
  • Türkiye sınırları içerisinde hizmeti vermelerine engel suç işlememiş olmaları,
  • Değerleme hizmeti verebilecek yeterlilikte olmaları,
  • Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği’nden geçici hizmet yeterlilik belgesi almaları gerekmektedir.

Benim öngörebildiğim maddeler bu kadardır. Daha bilgili ve tecrübeli arkadaşlar ve üstatlar mutlaka daha ayrıntılı ve güzelini yazacaklardır.

Masrafların her geçen gün arttığı bu zaman diliminde hele ki geçen yıl yapılan zam sonucu ve taleplerin inanılmaz düşüşü ile yaşanan sıkıntılar, bankaların firmalar yoluyla bitmeyen istekleri, Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği’nin uzmanları örgütleyemeyişi, sessiz kalması, sektörde sadece talep sorununun olduğunu düşünmesi çok üzücü.

Bu yazılanlar benim fikrimdir. Yazdıkların yanlış olsa dahi böyle bir madde mutlaka yer almalıdır. Mesleği birliğimiz ile birlikte yüceltmemiz gerekirken, geriye götürücü davranış ve gizli çalışmalardan kaçınılması dileğiyle. Herkese iyi değerlemeler…

Haydar Yolcu!

Kimilerinin de ilgili 8.maddenin bu şekli ile yürürlüğe girmesinin, maddeyi mahkemeye yoluna taşıyacağı kanısında! 

Olması gerekenin de bu hatalardan geri dönülmesidir!

Değerleme sektörü emekçileri sabırlarının sınırında bekliyor!
Uzmanlar bir-bir yapacaklarını sosyal hesaplarından belirtiyor!
Konu ile ilgili birinci ağızların da bu konuda açıklamaları bekleniyor!

Bilirkişilik adı altında Emlak Komisyonculuğuyla
Emlak Müşavirleri ayrımı sonrası düzenlemenin ücreti midir %30?

Emlak Müşavirliği adı altında Bilirkişilik kimliği ile %30 mu deniyor!

Konu ile ilgili Kanun teklifi için TIKLAYINIZ

Konuya dair haberleri okumak için Alternatif 1 – TIKLAYINIZ

Konuya dair haberleri okumak için Alternatif 2 – TIKLAYINIZ

 

Puanlama

  • 10
  • 10
  • 10
  • 10
  • 10
  • 10

    Puan



O bir eksper
O bir canlı
O bir sektör sevdalısı
İşte karşınızda EksperMedia