Adaylar İstanbul’un, Seçilenler İstanbul’un, Uzmanlar Türkiye’nin!

Adaylar İstanbul’un, Seçilenler İstanbul’un, Uzmanlar Türkiye’nin…

Adına Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği denen sektörel birlik ile ilgili şikâyetler git gide aynı konularda devam etmektedir.

Genel kurulda;

Oy kullanımları tamamlandıktan sonra 3 bireysel ve 1 Tüzel kişiliğe sahip uzmanın, yaptığı konuşmasının ana fikri uzaklık ve mutlak sebeple İstanbul ‘ a odaklanılmasıdır, gelemeyen ve gelmekten imtina eden uzmanlardır.

Türkiye’nin 4 bir yanında, 81 ilde, lisanslı değerleme uzmanının yer aldığı bir birliğin adayları ve oy kullananlarının %80 i genel anlamda İstanbul odaklı! 

3947 aktif olan uzmanın yalnızca 1008 inin, yani yalnızca %25 inin katılım göstermesi, önceki yıllara göre ulaşılan en yüksek sayı ile başarı gibi görülse de halen bir başarısızlığın itina ile devam ettiği anlamını taşımaktadır. 

Genel kurulda ağır ve tatlı sert bir dille mikrofona konuşan 3 bireysel, 1 kurumsal üyenin ana şikayet konusunu, defalarca kez yazılara döktüğümüzü biz de belirtiriz. Hatta bir dönem ekspermedia’nın topa tutulduğu ve sıkıştırıldığı yazılardan bir tanesi ise bimer ile ilgili yazılan bir yazıdır. Sektörde saha uzmanları olarak sorunlarımızı kendi başımıza çözmemiz gerektiğini belirtir bir yazıydı aslında. Sebebi ise mevcut yönetimin sahaya inemiyor lisanslı lisanssız uzmanlara tam anlamıyla ulaşılamıyor olmasıydı.

Gayet masumane” yazılan bu yazının gün gelir ki kurulda tüm uzmanlar nezdinde” aynı dile sahip olarak var edilmesi de tarafımızca sevindirici bir konudur. Bu benzeri konuları dile getirdiğimiz için epey taş yağdı kafamıza 🙂 Neyse ki boşa değil gerçekten uzmanların şikayetleri olduğu için yazılıyormuş. 

Ekspermedia var olduğu günden bu yana aslında yapıcı ve düzenleyici eleştirilere odaklanılması gerektiğini söylemektedir.

Bu sorunlar Ekspermedia da yazılıp dile getirilince ciddi problem teşkil etmektedir. Ancak birlik toplantılarında veya genel kurullarında sözlü sohbetlerde geçince cevaplanıp yada hallederiz A.Ş. ye devredildiğinde arkası kapatılan konular halini almaktadır.

Konuşma yapan ve takipte olan uzmanların özellikle rahatsız olduğu konuların başında ise birlik adaylarının ve kazananlarının (Yatırım GD ve Harun Tanrıvermiş harici) önceki tüm seçimleri de incelendiğinde, adı Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği olan bu birliğin mutlaka İstanbul odaklı seçim adaylarına tabi olması ve bu adayların kazanması gibi sonuçların doğduğu görülmektedir.

Elbetki katılım var ancak seçimin bu odaktan çıkarılması gerekmektedir. 

Yeni yönetimden Yönetim, Denetim ve Disiplin‘de mutlak suretle Türkiye geneli odağında adayların belirlenmesi çalışmaları beklenmektedir. Türkiye geneli seçimlerin bu odakta yapılabilmesi ve zorunlu kılınmasının ümidiyle, Türkiye’nin tamamına ulaşılabilen, %100 şekilde katılımın zorunlu hale getirildiği bir seçim başarısı elde etmesi temenni edilmektedir.

Dijital platformları kullanan gelişmiş ülkeleri takip etmeli her daim!

Şayet yapılamıyorsa en azından 7 bölge nezdinde belirlenen noktalarda aynı günde nokta seçimleri şeklinde 7 bölgenin merkezi lokasyonlarında seçim yapılabilir ve çok basittir. Örneğin; İstanbul, Bursa, İzmir, Ankara, Mersin, Diyarbakır, Van, Elazığ gibi illerin ilgili yerlerinde noktalar belirlenir ve YSK takibinde sonuçlar tek bir merkezde toplanabilir. Oy kullanımı da zorunlu hale dönüştürüldüğünde tadından yenmez bir birlik halini alır!

İstanbul’a yağmur yağsa ortalık kaynıyor! Herkes önemsiyor. Mersin, Antalya, Diyarbakır, Antep, Kilis’te kıyamet kopsa kimsenin umurunda değil!

Bu algılar can sıkıcı! 

Adayın nereden olduğuna belki zorunluluk getirilemez, müdahale edilemez ancak tüm üyelerin oy kullanımına dahil edilmesi şarttır! En hızlı çözümü bölgesel seçimdir. 

Yeni yönetime, genel kurulda söz alan uzmanlar ve bu düşünceye sahip olan diğer binlerce uzman, ilk görev ve çalışmanın işaretini verdi bile! 

Şimdiden başarılar dileriz!

Puanlama

  • 10
  • 9
  • 8
  • 10
  • 9
  • 9.2

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia