Değerleme uzmanlarına + yük mü gelecek !!!

Tapuda aile konutu şerhine yeni düzenleme getirildi !!!

Tapu Müdürlüğü Parsel Sorgulama CBS

” Tapu sicilinde aile konutu şerhi olmasa da basiretli tacir olan bankanın ipotek alınan yerin aile konutu olup olmadığını araştırması gerekir ”

Bu başlık hukukmedeniyeti.org sayfasında yer almaktadır.

Haber ise EnsonHaber.Com da aynen şöyledir; 

Tapuda şerh yoksa bile sonradan eşlerden biri, ” burası aile konutuydu” itirazıyla satışı iptal ettirme hakkına sahip olacak.

Türk Medeni Kanunu, 2002 başında değişirken yasada, özellikle kadınları korumaya yönelik bir düzenleme yer aldı. Buna göre evin mülkiyet hakkını üzerinde bulunduran eşin evi satması durumunda eşi ve aile bireylerinin mağdur olmamaları için “aile konutu” kuralı getirildi.

Aile Konut Şerhi

EŞİN İZNİ ALINMADAN SATIŞ YAPILAMIYORDU

Evin mülkiyeti üzerinde bulunmayan eş (genellikle kadınlar) tapuya giderek evin aile konutu olduğunu bildiriyordu. Böylelikle mülkiyeti üzerinde bulunduran eş, diğerinin iznini almadan satışı yapamıyordu.

Yargıtay da bu kurala dayanarak şimdiye kadar “eğer satış sırasında tapuda aile konutu şerhi yoksa satılan evin aile konutu olduğunun sonradan iddia edilemeyeceği” yönünde kararlar veriyordu.

KARAR EMLAK ALIM- SATIMINI DEĞİŞTİRECEK

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, konutu satın alan kişiyi ayrıca “diğer eşin açık rızası var mı” diye araştırma yapmaktan kurtaran ve iyi niyetli alıcıyı koruyan bu içtihadını değiştirdi. Karar, alım-satım süreci tamamlanmış, yeni sahibinin oturmakta olduğu evler için de geçerli olabilecek.

Diğer eş evin aile konutu olduğunu ileri sürer ve bunu elektrik, su faturası, eski ikametgah gibi belgelerle ispatlarsa gerçekleşmiş olan satışlar tartışmalı hale gelecek. Karar emlak alım-satımındaki alışkanlıkları da değiştirecek.
DEĞERLEME UZMANLARI BU KONUDA BİR ŞEY YAPACAK MI ?
Biraz acayip bir geldi. Baştan konulmayan şerh sonrasında hak aramak gibi ancak hukukmedeniyeti.org da bulunan özet ve özete bağlı karar gereği, ayrıca haber metni gereği biraz da mantıklı gibi duruyor. Ancak, bilirsiniz bankalar ayak işlerini mutlaka birilerine tamamlatmayı severler. Daha önce Merkez bankasına sundukları tablolardan tutunda Ulusal adres veritabanı bilgilerini almayı da eksperlere bıraktıklarını biliyoruz. Çok eskilere gitmeyeceğiz. Merakla bekliyoruz. Aslında her zaman kendi asli görevleri olmasına karşın bankalar, amme hizmeti adı altında değerleme firmalarına ve değerleme firmaları üzerinden eksperlere yük bindirirler. Bundan da acayip keyif alırlar. Aile konut şerhi ile ilgili de tarafımızdan bir inceleme talep edecekler mi? Bekliyoruz. Mutlaka bir talepleri olacaktır. !!!
Aile Konutu Nedir, Aile Konut Şerhi Nedir? Nasıl Konut? TIKLAYIN Konu benzeri bir Karar Metni TIKLAYIN

Puanlama

  • 4
  • 5
  • 2
  • 7
  • 8
  • 5.2

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia