Anadolu Yakası’nın yıldızı ulaşım projeleriyle parladı

Anadolu Yakası’nın yıldızı ulaşım projeleriyle parladı.

tskb_gayrimenkul_degerleme_logo

Boğaziçi Köprüsü yapılana kadar İstanbul nüfusunun ancak üçte birinin yaşadığı Anadolu Yakası, özellikle son yıllarda hızlanan ulaştırma projeleriyle erişilebilirliğin artması nedeniyle giderek değerlendi. Anadolu Yakası’nda planlanan dönüşüm projeleri, ülkesel ve kentsel çaptaki stratejik planlamalar ve üst ölçekli mega projeler sayesinde bu yakadaki arsa fiyatları, Avrupa Yakası ile yarışır duruma geldi.

TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Değerleme Uzmanı Seda Güler, Anadolu yakasında ulaşım alternatifleriyle gelişim gösteren ve gayrimenkul piyasasının hareketlendiği bölgelerden bazılarını şöyle mercek altına aldı:

Kartal-Maltepe-Pendik: 2012’de faaliyete geçen ve Anadolu Yakası’nın ilk metrosu özelliğini taşıyan Kadıköy-Kartal Metro hattı ve D-100 aksı boyunca Kartal kentsel dönüşüm projesi, Adalet Sarayı ve sahilde gerçekleşen projelerle birlikte ulaşım çeşitliliğinin fazla olması gibi etkenlerle son 5 yılda oldukça yükselen bir ivme gösterdi. Bölgede rezidans ve ofis projelerinde göze çarpan bir artış yaşandı. İnşaat aşamasındaki projelerin de bölgeye ayrı bir değer kattığı düşünülürse bölgedeki prestijli konut projeleri lokasyona göre metrekare fiyatları 4.000-5.000 TL seviyelerine kadar çıkıyor.

Sancaktepe: Üsküdar-Sancaktepe Metro hattı çalışmasıyla markalı konut geliştiricilerinin tercih ettiği bir bölge haline gelen Sancaktepe’de konutlarda %100’e yakın bir artış gözleniyor. 1.500 TL-2.000/m² dolaylarında olan daire fiyatları şimdilerde 3.000-4.000 TL/m2 birim fiyat aralığında seyrediyor. Metro hattı ile bölgeye ulaşımın destekleniyor olması gibi nedenlerle fiyatlardaki artışın yukarı yönlü seyrini devam ettirmesi bekleniyor.

Tuzla Bölgesi: Marmaray’a entegre edilecek olan Kartal-Kurtköy-Tuzla-Gebze koridorunda önerilen raylı sistem projesiyle Tuzla bölgesi, kara ve deniz ulaşım alternatifleriyle dikkat çeken bölgelerden biri. Bölgeye hem sahil kesiminden hem iç kesimden erişimi güçlendirecek ve hızlandıracak ulaşım projeleri sayesinde bölgesel çaplı teknoloji projelerinin de yer aldığı gelişen bir bölge statüsüne kavuştu.

Bölgede gerçekleşen markalı projelerde konum ve manzara durumuna göre değişen değerlerle Anadolu Yakası’na göre düşük olsa da Tuzla’da 3.000-4.000 TL/m²’ye kadar çıktığı görülüyor.

Üsküdar: Anadolu ile Avrupa Yakası’nı birbirine bağlayan ve yaklaşık 1,5 sene önce faaliyete geçen Marmaray ile Üsküdar Çekmeköy Metro Projesiyle özellikle Üsküdar’da %70’e yakın bir fiyat artışı yaşandı. Bölgede çoğunlukla eski yapı bulunmasına ve arsa stokunun az olmasına karşın, mevcut stok üzerinde bu denli fiyat artışı ulaşım fonksiyondan kaynaklanıyor ve adeta ulaşımın gayrimenkul piyasasında ne kadar önemli olduğunun altını çiziyor.

Riva: Beykoz’un özellikle Riva bölgesinin gelişiminin, 3. Köprü ve 3. Havalimanı projesiyle kuzeye doğru kayacağı öngörülüyor. Bölgede gerçekleşen ve yapılması planlanan projeler de bunu gösteriyor. Bölgenin yaklaşık iki-üç senelik dönemde oldukça büyük bir ivme kat ettiği ve arsa değerlerinde %35‘lik bir artış yaşandığı görülüyor. Bölgede yer alan markalı projelerde birim fiyatlar, 2.500-3.500 TL’ye kadar ulaşıyor.

Ataşehir-Göztepe: Bu hatta yapılacak olan metro hattı, Anadolu Yakası’nda şehrin merkezi ve birçok ulaşım sistemine bağlantısı yapılacak şekilde Marmaray ve diğer ana metro hatlarıyla entegre olacak şekilde tasarlanıyor. Hattın Yenisahra istasyonunun Kadıköy-Kartal metrosuyla; Ümraniye istasyonunun ise Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli metro hattıyla entegre edilmesi planlanıyor. Hat ayrıca, Göztepe istasyonundan Marmaray ile bağlanacak. Söz konusu ulaşım ağı ile markalı konutlara ev sahipliği yapan Ataşehir bölgesi ile merkezi bir transfer merkezi konumunda olacak Göztepe bölgesinin oldukça büyük bir artış yaşayacağı tahmin ediliyor. Bu bölgede yeni projelerde ortalama konut birim fiyatları 6.000-7.000 TL mertebelerindedir.

Ataşehir Bölgesinde yer alan, ulaşım ile desteklenen İstanbul Finans Merkezi projesi, İstanbul ve ülke genelini ilgilendirecek gayrimenkule yönelik değişimleri yaratacağı önemli bir faktör. Buna göre özelikle ofis piyasası anlamında alt bölgelerin oluşturulmasının, bu süreçte gündeme gelebileceği düşünülüyor. Ataşehir, TEM ve D-100’e yakınlığı bakımından merkezi bir lokasyonda olması nedeniyle markalı konut projelerinin tercih ettiği bir ilçe. Ataşehir bölgesinde finans merkezi ile metro bağlantısının tamamlanmasının ardından, bölgenin değerinin daha da artacağı öngörülüyor.

Metro hatlarının yanı sıra Avrasya Tüneli ile merkezi bir transfer noktası haline gelecek olan Göztepe bölgesinde değerlerin daha da artması bekleniyor. Kentsel Dönüşüm ile çehresini değiştiren ve ulaşım olanaklarıyla oldukça tercih edilir bir bölge konumunda olan Göztepe bölgesinde şimdiden %30’a varan bir artış söz konusu olurken, ulaşım altyapısının tamamlanmasıyla her geçen gün değer artacağı düşünülüyor.

TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. hakkında

TSKB Gayrimenkul Değerleme, bilgi birikiminin temelini TSKB’nin yarım asrı aşkın bir sürede elde ettiği gayrimenkul, makine ve ekipman parkı ekspertizi uzmanlığından alarak, 2002 yılında gayrimenkul değerleme hizmeti vermek amacıyla kurulmuştur.

Değerleme, danışmanlık, proje geliştirme ve fizibilite, en iyi en yüksek kullanım etüdü, piyasa araştırmaları, sektörel etütler, yatırım inceleme-kontrol, makine-ekipman ekspertizi gibi konularda uluslararası standartlarda (IVSC) bağımsız ve tarafsız hizmet veren TSKB Gayrimenkul Değerleme, çalışmalarını gizlilik esasına uygun gerçekleştirmektedir.

TSKB Gayrimenkul Değerleme, güncel olarak takip ettiği sektörel veriler ve gelişmeler ışığında hazırladığı raporlar ile yatırım kararlarında yol gösterici bir misyon edinmiştir. Pazar araştırma hizmetleri ile gayrimenkul yatırımlarında, yatırımcıların doğru ve sağlıklı adımlar atmasına da destek vermektedir.

Değerleme sektöründe köklü birikimin ve uzmanlığın temsilcisi olan TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş, tüm Türkiye’ye yayılan güçlü organizasyon yapısı ve lisanlı değerleme uzmanlarıyla projelerin başlangıç aşamasında itibaren her aşamasında danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Değer tespit hizmetleri kapsamında arsalardan iş merkezlerine, fabrikalardan alışveriş merkezlerine, otellerden lojistik tesislerine, limanlara kadar geniş bir alanda pazar değeri tespiti TSKB Gayrimenkul Değerleme’nin uzmanları tarafından yapılmaktadır.

TSKB Gayrimenkul Değerleme, güçlü ve profesyonel kadrosuyla kurulduğu günden bugüne; şahıslara, yerli ve yabancı şirketlere, kamu kuruluşlarına, yerli ve yabancı bankalara, gayrimenkul yatırım ortaklıklarına, gayrimenkul geliştirme firmalarına, hukuk bürolarına, finansal kiralama şirketlerine, sigorta ve reasürans şirketlerine, belediyelere, bağımsız denetim şirketlerine, aracı kurumlara, vakıflara ve özellikle SPK mevzuatına tabi olan şirketlere uluslararası standartlarda kabul gören bağımsız ve tarafsız raporlama hizmeti sunmaktadır.

2003 yılı Şubat ayında Sermaye Piyasası Kurulu tarafından kabul edilen “Değerleme Şirketleri” listesine alınan TSKB Gayrimenkul Değerleme; SPK mevzuatı gereğince bir gayrimenkulün veya varlığın rayiç değerini bağımsız ve tarafsız bir şekilde takdir etmekte ve uluslararası alanda kabul görmüş değerleme standartlarına uygun olarak müşterilerine raporlanmaktadır.

TSKB Gayrimenkul Değerleme, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun 17.12.2009 tarih ve 3469 sayılı kararı ile “Gayrimenkul, gayrimenkul projesi veya bir gayrimenkule bağlı  hak ve faydaların değerlemesi” hizmeti verme yetkisi alan ilk şirketlerden biridir. SPK, BDDK lisanslarından sonra İngiliz Kraliyet Ailesi Tescil ve Lisans Kurumu tarafından verilen ve uluslararası hizmet güvencesi sunan RICS lisansı ve yeşil bina yatırımlarına da değerleme ve danışmanlık hizmeti sağlayan BREEAM sertifikasını alarak, Türkiye’nin dört lisansla hizmet veren önde gelen şirketlerinden biri olmuştur.

2012 yılıyla birlikte Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek ‘yeşil bina’ yatırımları için değerleme ve danışmanlık hizmeti vermeye başlayan TSKB Gayrimenkul Değerleme, binaları çevresel etkilerine göre değerlendiren sistemler arasında dünyada en iyi bilinen sürdürülebilirlik değerlendirme sistemleri arasında yer alan BREEAM’in (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) lisansına sahiptir. “Yeşil Binalar”ın değerlemesi, En İyi ve En Yüksek Kullanımda “Yeşil Değer” Analizi, projelerin ve mevcut binaların yeşil bina sertifikalandırmasında süreç analizi hizmetlerini sunmaktadır.

TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş., ilk şubelerini 2006 yılında Ankara ve İzmir illerinde açmıştır. 2011 Nisan itibarıyla Bursa, Adana ve Antalya olmak üzere üç yeni şubesini faaliyete geçiren TSKB Gayrimenkul Değerleme, İstanbul merkez olmak üzere 8 ilde şubeleri ve 69 ilde de temsilcileri ile hizmet veren TSKB Gayrimenkul Değerleme, yaygın hizmet ağını günden güne güçlendirmektedir.

Puanlama

  • 4
  • 8
  • 6
  • 7
  • 5
  • 6

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia