Emlak Finans ve Emlak Değerleme Dersi

AÖF – Emlak Finans Ve Emlak Değerleme Dersi

Emlak Finans Ve Emlak Değerleme Dersi aöf

İlk başta Emlak ve Emlak Yönetimi ile başlayan emlak eğitimleri gelişimlerine devam etmektedir. Bölüm içerisinde yer alan Emlak Finans Ve Emlak Değerleme dersi Gayrimenkul Sektörü için mevcut olan derslerden birisidir. Gelişen sektör ”’ Gayrimenkul Değerleme ” eğitim alanında Fakülte bazlı desteğe sahip değildir. Kadir Has Üniversitesi Gayrimenkul ve Varlık Değerleme bölümü ile bu alan bir nebze olsun doldurulmaya çalışılmaktadır.

Ayrıca üniversitelerin Taşınmaz Değerlemesi, ve Gayrimenkul Değerleme adı altında yer alan Yüksek Lisans eğitimleri de mevcuttur.

Eğitimin parçalı bulutlu olarak devam etmesi ve halen sektöre hitap eden bir bölüm olmamasına karşın bankalar ve lisanslı değerleme firmaları Harita, Şehir Planlama, Mimarlık, İnşaat Mühendisliği gibi bölümleri tercih etmektedirler.

Bir çok kişi bu konuya ” Gayrimenkul değerleme işinde finansal analiz, hukuk, ziraat, yerine göre toplumsal psikoloji bile kullanılır. Sadece mühendislik ısrarı anlamsızdır ” şeklinde isyan etmektedir.

Yavaş yavaş ta olsa Gayrimenkul Değerleme Sektörü eğitimden, uygulamaya vagonları doğru raya oturtacaktır.

”EMLAK FİNANS VE EMLAK DEĞERLEME ” Dersi ön sözünde yer alanlar;

Önsöz

Değerleme bir taşınmazın, taşınmaz projesinin ya da taşınmaza bağlı hak ve faydaların değerleme günündeki olası değerinin bağımsız, tarafsız ve objektif ölçütlere dayanarak kestirimidir.

Ülkemizde, gayrimenkul sektörünün gelişmesiyle birlikte, sektörün AB Yasalarına uyumlu hale getirilmesi için çaba harcanmaktadır. Gelişmiş bir gayrimenkul sektörü, objektif ve iyi bir değerleme sistemi gerektirir. Bu nedenle değerleme işlemleri konusunda uzman, ehliyetli, güvenilir kişi ve kurumlara ihtiyaç bulunmaktadır. Bu kitap emlak sektöründe kariyer beklentisi olan öğrencilerin emlak finansı ve emlak değerleme konusunda bilgi ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmıştır. Kitabın ilk üç bölümünde konut finansmanı sistemi, dünyada ve Türkiye’de konut finansmanı sistemlerini tanıyacaklardır. Dördüncü bölümde gayrimenkul değerlemesi incelendikten sora gayrimenkul değerleme yöntemleri beşinci bölümde incelenecektir. Gayrimenkul değerlemesine ilişkin çözümlü örnekler altıncı bölümde yer alırken, gayrimenkul değerlemesine ilişkin özel durumlar yedinci bölümde incelenecektir. Son olarak sekizinci bölümde ise değerleme standartları ve raporlama yer alacaktır.

Kitabın hem öğrencilerimize hem de emlak sektörü ile yakından ilgilenen kişilere faydalı olmasını dileriz.

Emlak sektörünün dinamik yapısı nedeniyle öğrencilerimizin emlak sektörü ile ilgili güncel gelişmeleri yakından takip etmelerini tavsiye ederiz.

Bu kitap, büyük bir ekibin ortak çalışması sonucunda üretilmiştir. Kitabın, yazılmasında, tasarımında, dizilmesinde ve diğer tüm süreçlerinde emek harcayan herkese teşekkürler…

Editör Yrd.Doç.Dr. Serpil ALTINIRMAK

_________________________________________________________________________________________________________________

Kitabı temin etmek için TIKLAYINIZ

Emlak ve Emlak Yönetimin 4 yarıyıl derslerine ulaşmak için TIKLAYINIZ

Emlak Finans ve Emlak Değerleme ÇIKMIŞ SORULAR

Ders İçeriği;

1. Konut Finansman Sistemi
2. İpotekli Konut Finansmanı Sistemi Dünya Uygulamaları
3. Türkiye’de Konut Finansmanı Sistemi
4. Gayrimenkul Değerlemesi
5. Gayrimenkul Değerleme Yöntemleri
6. Gayrimenkul Değerlemesine İlişkin Çözümlü Örnekler
7. Gayrimenkul Değerlemesine İlişkin Özel Durumlar
8. Değerleme Standartları ve Raporlama

 O bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia