Bağdat Caddesi’nde birim değerler ve dönüşüm

Bağdat Caddesi’nde birim değerler ve dönüşüm…

tskb_gayrimenkul_degerleme_logo

Bağdat Caddesi uzun yıllardır, Anadolu Yakası’nın en çok tercih edilen yerleşim bölgelerinden biridir. 1900’lü yılların başında devlet büyüklerinin evlerinin bulunduğu bölge denize yakınlığı sebebiyle İstanbul’un sayfiye bölgelerinden biri haline gelmiştir. 1950’lerden sonra konut yoğunluğu yavaş yavaş artmaya başlayan bölgede, 1970’lere gelindiğinde yapıların kat yükseklikleri de artmaya başlamıştır. Böylelikle bölgede ahşap köşklerden az katlı villalara, az katlı villalardan az katlı binalara ve az katlı binalardan da yüksek katlı yapılara dönüşüm yaşanmıştır.

Son yıllarda, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun ile birlikte Türkiye’de pek çok bölgede kentsel dönüşüm çalışmaları, riskli yapı, riskli alan ve rezerv alan diye adlandırılan üç farklı grupta başlamıştır. Bağdat Caddesi’nde de eski yapılar “riskli yapı” ilan edilerek, dönüşüm kapsamında yıkım sürecine girmeye ve kat karşılığı inşaat firmalarıyla anlaşılarak yeni yapılar inşa edilmeye başlanmıştır. Bu nedenlerle de, Bağdat Caddesi İstanbul ilinin son zamanlarda yatırımları en çok çeken bölgelerinden biri durumuna gelmiş durumdadır.

Bağdat Caddesi Kentsel Dönüşüm Binaları

Erişilebilirliğinin kolay olması, sahil bandında geniş rekreasyon alanlarının bulunması, güvenli bir bölge olması sebebiyle genellikle orta ve orta-üst düzey gelir gruplarının tercih ettiği Bağdat Caddesi ve yakın çevresinde, Bağdat Caddesi ticaret aksı niteliğine sahipken, ara sokaklara girildiğinde ticari kullanımlar yerlerini genellikle konut kullanımına bırakmaktadır.

Bağdat Caddesi Kentsel Dönüşüm

Bölgede konut piyasası incelendiğinde, Bağdat Caddesi ve sahil arasında kalan kısımda konut birim fiyatlarının bölge içerisinde en yüksek seviyede olduğu, Bağdat Caddesi’nden Fahrettin Kerim Günay Caddesi’ne çıktıkça birim fiyatların azaldığı dikkat çekmektedir.

TSKB GAYRİMENKUL DEĞERLEME A.Ş.
DEĞERLEME UZMANI
ASLI GÜLER

Puanlama

  • 8
  • 6
  • 7
  • 5
  • 9
  • 7

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia