Kullanıcı toplayan gemisini yürütüyor!

Son dönemde artış gösteren ARAMALAR birer taciz gibi geliyor uzmanlara!

Hali hazırda Kariyer.Net içerisinde 100 adet ilan bulunmaktadır. Bunların dışında da tuttuğumuz saha ve sektör nabzını göz önüne alınca, bir takım konuların rahatsız edici şekilde ön plana çıktığını görüyoruz.

 • Hali hazırda Ziraat Bankası tarafından elenmiş ve çalışması durdurulmuş firmalar, yeni kabul edilenler ve ilk defa anlaşılacak olanların artması,
 • Çözüm Ortaklarına belli başlı illerde yasak getiren Yapı Kredi’nin tekrar geri dönmesi,
 • Çözüm ortaklarının dışında ilerliyormuşcasına birden bire çözüm ortaklarını dışlayan Vakıfbank gibi gibi devam eden anlamsız kurallara sahip bankaların geri vitesleri…

Sorun şu ki uzmanlar sürekli şekilde, gelen telefonlar, alınan kullanıcı bilgileri ve dönüşü olmayan vaatlerden sıkılmış vaziyette!

Özellikle Ziraat Bankası ile anlaşacak şirketler, biz acayip firmayız, bankayı da tanıyoruz, yahu çok iş gelecek edasıyla çözüm ortaklarını kendileri ile çalışma konusunda ikna çalışmalarına girmektedir. Foyayı ortaya çıkarmış gibi olmayalım. Ancak, çözüm ortaklarına deli divane şekilde vaatlerde bulunulması, nereden nasıl isteniyor bilmiyoruz. Ziraat ile çalışacak tüm firmaların ortak noktası ve ortak söylemleri bu kullanıcı adına yönelik zorla ikna etme yada kendilerini muhteşem şirket edasında tanıtma çabalarıdır… 

Aynı şekilde bu aralar Yapı Kredi için de şirketler kullanıcı kaydı açtırma derdinde!

Sektör için Hayırlısı!

Talep ise Çözüm Ortaklığına

Firmalar ise hiç maliyete girmeden tamamen çözüm ortaklarına dönecek sanki!

 • Kadrolu uzmanın tazminat alabilir,
 • Masrafı vardır,
 • Eğitmen gerekir,
 • Sürekli sorumluluğu sana aittir.
 • Çözüm Ortağında ise %50 Kar ve %50 Risk eşittir. 

2018 itibari ile BDDK kuralının devreye girdiği noktada, düşünsenize şirketler zorunlu olarak yüzlerce binlerce çalışanı çıkartmak zorunda kalacak yada usul dışında mecbur çalıştıracak.

Havada dönen tazminatları görebiliyor musunuz?

Bu süreçte ise Çözüm Ortağı önemli. Onun dışında ise Kadrolu uzman alımlarına gidilirse, kıymete binmiş bir ortamda hiçbir tutar uzmanları tatmin etmeyecek. Sektör düşük ücretlere çalışan uzmanların kademe atladığı bir noktaya geliyor. Artık lisanslı olup 3,5-4 net sayılarının altına çalışacak uzmana zor rastlayacaksınız.  

Bu noktada 2018 Asgari Gayrimenkul Değerleme Rapor Ücretleri de devreye giriyor. İyi bir artışın sağlanması gerek. Sahada koştur koştur ve her türlü zorluğu çeken çalışan uzmanlar için, Lisanslı Değerleme Uzmanları niteliği başladığında, 3 kuruşa uzman mı çalıştırabileceğini sanıyor şirketler!

Bu sebeple yaklaşan süreci ve sistemi birilerinin, birbirine-endeskli bir şekilde yürütmesi gerekiyor. 

Çözüm Ortakları sene sonuna kadar yükü çekecek. Canınız istediğinde zerre sorumluluk olmadan kesebeileceğin bir mekanizma nihayetinde. Ancak Lisans zorunluluğunun devreye girdiği noktada ve Lisansın kıymete bindiği noktada gerisini siz düşünün. Şayet anlamsız bedellere çalışabilecek Lisanslı Değerleme Uzmanları olacaksa onlara da diyecek sözümüz yok. 

Sektör, şu aşamada yığınla katılımcının dahil olduğu sınavlara konu oluyor. Mevcutta sektörle ilgisi olmayanların lisans aldığı, Tecrübe koşulunun içinden geçildiği, Hata ve Problemlerin kol gezeceği bir ortam yaratılıyor! Ellerinizden öperler! 

Daha tebliğe 9 ay var! Lisansa takmaya başlamış bankalar. Tabi ki endeksinde şirketler. Umarız bu düzende de Asgari Rapor ücretleri artışı adam akıllı yapılır. Lisanslı Değerleme uzmanları niteliği artık bir kazanç anlamında da bir halta benzer!

Puanlama

 • 5
 • 4
 • 7
 • 6
 • 8
 • 6

  PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia