Değerleme Raporunun banka müşterisine verilmesi ve sonuçları

Değerleme Raporu Hazırlamak ve Sunmak

Bankalara, Kredi ve Teminat işlemleri için düzenlenen değerleme raporunun müşteri eline geçmesi durumunda, doğurduğu sorunları gün yüzüne çıkarmak istiyoruz. Müşteriye bu raporun kasıtlı bir şekilde verildiğini düşünüyoruz.

Bankalar anlaşmalı olduğu değerleme firmalarına, kredi kullanacak müşterinin beyan ettiği ilgili yer doğrultusunda ekspertiz yaparlar. Bu ekspertiz işlemi sonucunda firma bankaya bir rapor sunar ve sunulan bu rapor itibari ile banka, müşterisine değerlenen ve değeri belirtilen taşınmazın değerinin %75 oranında kredi imkanı sağlar.

Ancak değerleme raporları öyle kolay oluşturulmuyor. Şube elemanları oturdukları o sıcak koltuklarında akıllarından bile geçirmeyecekleri zorlukları sıkıntıları düşünmeden raporu isterler. Ulaşmak ve hemen gelmesi için bin bir türlü harekette bulunurlar. Değerleme raporu için şubeler girişleri yapar aşamaları geçer ve genel müdürlüğün talebi firmaya atmasını beklerler. Bu süreç bazen 1 gün bazen 1 hafta ve bazen 1 aydır. Ancak genel müdürlüğün onlarca süre içerisinde talebi firmaya atmamasının sonucunda, talep düşer, şube firmayı sıkıştırmaya ve bastırmaya başlar. Sanki onca gecikmenin sorunu firmayı balarmış gibi, firmadan kaynaklıymış gibi 10 defa ararlar ne oldu, ne zaman gelecek, yeri gördünüz mü, hadi, kontrolden erken çıkar mı gibi can sıkıcı tavırları ile firma sürekli rahatsız edilir.

Biz değerleme firmaları bu raporu her türlü zorluğa rağmen sunarız. Tapuda projeye koşarız, belediyede dosyaya imar durumuna, kadastroda parsel tespitine uğraşır. Tüm bu işlemlerin sonucunda kredi kullanana dek bankanın başında taç ettiği müşterisini arar ulaşır uygun bir zaman da yeri görmek isteriz. Sanki belediye tapu işleri yokmuş gibi sadece kendine uyan saatte yerin görülmesini isteyen bu taç müşteriler. Kredi kullanana dek padişahlar.

Son aşamada Değerleme Raporu hazırlanır. Bankaya sunulur. Bu değerleme raporu bankanın nerde bu rapor dediği gibi kolay hazırlanmıyor. Hazırlanmıyor olmasına rağmen banka eksperin gece uyumamasını, aslında 24 saat mesaide olmasını, gece evinde rapor yazdığını ve emsalleri sağlıklı olması açısından doğru bir şekilde araştırmasını görmezlikten gelir.

Konumuzdaki onlarca sektörel probleme rağmen asıl takıldığımız ve sektöre darbe vuran konu şudur. Bankalar sırf müşteriye yalakalık olsun diye, biz hazırlattık firma böyle yazmış bizim suçumuz değil noktasına geçebilmek adına, düzenlenen bu raporunu hiçbir kural tanımadan ve gelecek zaman içerisinde doğurabileceği sorunları umursamadan onlarca emeği hiçe sayarcasına müşteriye bir adet çıktısını verirler.

Bu raporu eline alan müşteri, bu değerleme raporunun Emsaller bölümünde olan ilanlara bakar ve danışmanı dediğimiz emlakçısı ile birlikte emsalleri aramaya koyulurlar. Genel anlamda mülk sahibi değil iseler emlakçıları ararlar ya da danışmanımızın tanıdığı ise ararlar ve nasıl söylersin, nasıl bilgi verirsin gibi tartışma ortamı yaratırlar ve bu şekilde olan işlemler sonucunda eksperlerin emsal aramaları zorlaşır.

Bu gibi yaşanan sorunlar neticesinde emlakçılar eksper olduğunu sezdiği noktalarda ilanlar hakkında detay bilgisi vermemektedirler. Yerinde yapılan ekspertiz çalışmaları itibari ile emlakçılar ile görüşmek istediğimizde hesap numaralarını verirler para isterler, benim adımı yazma derler, benden duymadın derler, bana gelme gibi hitamlarda bulunurlar. Görüşmek bilgi almak isteriz, benim bilgimle para kazanıyorsun bana da sorun çıkartıyorsun derler. Akabinde bankanın yaptığı bu rahatsız edici ve haksız hareket eksperi suçluymuş noktasına taşıyor. Banka, bak eksper böyle yapmış, şunu yazmış, ondan kredi çıkmıyor, tüm suç eksperin gibi kıskılatmalar yaparak müşteriyi eksperin üzerine salarlar. Müşteri ise içindekini dökünceye kadar ekspere ulaşmak ister, arar, aratır ve en sonunda ulaşır. Basar hakareti, giydirir, verip veriştirir. Ancak problem şu ki biz değerleme yapıyoruz kredi çıkartmıyoruz. Eksper değer tespiti yapar, kullanılacak krediye göre tutar yazmaz.

Bu sorunlar sonucunda şu noktaya çıkıyoruz.

Müşteriler, aslında doğru değer tespiti yapan ekspere teşekkür edip pazarlık yapmak ve uygun değere daireyi almak yerine, bak değeri buymuş demek yerine neden bu eksper yüzünden kredi kullanamadım, ben bu daireyi kandırılmak pahasına da olsa bu fiyattan neden alamadım, tabir-i caizse bırak beni neden kazıklayamadılar diyorlar.

Bu fiyatlamada yaşanan sorunlar konut, ofis, büro, dükkan, ticari gayrimenkul gibi tüm değerleme uygulamalarında yaşanmaktadır.

Suçlu,

– Değerleme raporlarında emsalleri açık açık gösteren banka ve şubesidir.
– Emsalleri yalnızca rapor arka planında görüp, arka planda inceleyip, raporda yalnızca istatistik bölümünü yansıtmayan bankadır.
– Raporu 3.şahıslara açık açık verip, emsallere ulaşmak suretiyle sektörü emlakçılar açısından sükteye uğratan, yasal anlamda suç işleyen şube elemanıdır.
– Ekspere her ekspertiz sonucunda hakaret yağdırılmasını sağlayan şube elemanlarıdır.

Sırf kendi paçalarını müşterilerden sıyırmak ve kurtulmak pahasına raporu verip ekspere suç atan şubeler,  yaptığınız bu davranış Değerleme Sektörüne zarar verirken sizi de yüceltmiyor.  

Puanlama

  • Bunu yapan şubeleri kınıyoruz10
  • Mesleğe biraz saygı10
  • İyi şubeler tenzih edilir7
  • Bu yüzden emsal arayamıyoruz8
  • Bankacılar yüzünden Emlakçılar ile sıkıntı yaşıyoruz10
  • 9

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia