Bankalar emekçi eksperin ekmeği ile oynuyor

Eksperin Ekmek Parası

Kapitalizmin bu güzel karikatürü aslında durumu özetliyor.

Şimdilerde bankalar eksperlerin ekmek paralarıyla oynuyor. Tarafımıza yasal sorunlar doğurmasını istemediğimiz o emekçi ve işçi eksperin, düşmanı olan bankanın ismini vermek istemiyoruz. Camiada biliniyor zaten. Sektör içerisinde yer alanlar bu konu hakkında az buçuk bilgi sahibidir.

Bu banka, banka demeye bin şahit gerek, şimdilerde emeği ile çalışıp parasını kazanmak isteyen işçi ve emekçilerin parasına, kazancına göz dikmiştir. Belki maddi açıdan kazandığı paranın derdinde olmasa da bu sevimsiz banka, ilgili ekspere kullanıcı adı vermeyerek eksperin sektör içerisinde çalışmasını engellemektedir. Kullanıcı adı ne ya derseniz, şöyle anlatalım bankaların kendi program yada web tabanlı sistemleri vardır. Bir kullanıcı adı açarlar raporları buradan yazarsanız. Açmazlarsa rapor yazamazsınız. İş yapamazsınız.

Bu eksper kimdir?

Bu eksper ” X ” bir Gayrimenkul Değerleme A.Ş sıfatındaki bir firmada kontrol biriminde çalışmış olan uzman eksper olarak geçmektedir. Bahsi geçen eksper kontrol biriminde kanı emilinceye kadar gece-gündüz demeden robot gibi rapor kontrolü yapması istenen bir canlıdır. Hafta sonları da daima evinde 3-5-8 rapor kontrol etmesi istenen özel hayatına müdahale edilen, Hafta içi de Sabah-9, Akşam-7-8-9-10-11-12 gibi saatlere kadar firma içerisinde çalıştırılan ve bu bunalımdan kurtulmak için istifasını verip, tazminat gibi haklarını bile umursamayan emekçidir. Bu emekçi kardeş işten ayrılıp en doğal hakkı olan sakin ve özgür bir şekilde lisanslı değerleme firmalarına çözüm ortaklığı yapma hakkını kullanmak ister. Ancak karşısına tüm o banka ile çalışan firmalar nezdinde büyükçe bir sıkıntı çıkar. İstifa ederek çıktığı ve çalışmış oldupğu firma, elemanları elimde tutamıyorum diye bankayı bastırır, sıkıştırır ve araya birilerini koyarak hatır gönül yapma suretiyle işten ayrılan ekspere kullanıcı adı açtırmama yasağı koyar. Bu gelenek bankada bir kural haline gelir. Bu şekilde kendi emeği ile hakkını insan gibi kazanmak isteyen ve işten ayrılan bu eksper yada kontrolör, işten ayrılmasına bir tehdit gibi önüne serilen bu uygulama ile karşılaşır. Firma yüzünden eksperler,   firmaların bu bankasından iş alamaz. Açık açık bankanın firmadan istediği taleplere karşılık bir lütuf olarak verdiği bu kan emici hareket çirkin ve sektör nezdinde lanet bir durumdur. Hak yiyenden o hak elbet bir gün misli ile çıkar. Tehdit eder gibi bu uygulamayı sunan firmaya ve lanet bankasına karşı eksper çıkar işten ve farklı bankalara çalışmaya devam eder. Sonuç O firmalar ellerinde hala eleman tutamazlar…

Bu firmalar 4.000 ile 7.000.,-TL aralığında brüt sigorta gösterirler, özel sağlık ya da emeklilik sigortası yaptırırlar, 4.000-5.000.,-TL maaş ile cezbetmeye çalışır, Prim uygularlar, araç verebilirler. Ancak bu kadar güzelliğe rağmen, yapılan pislik neticesinde ki bu harekete istinaden elemanı gene de tutamaz :=)

Yaşasın emek ve iş hakkı…
Yaşasın emek kardeşliği…
Yaşasın eksper kardeşliği…

Kapitalizmin sizi kemirmesine izin vermeyin…
Robot değilsiniz…O bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia