Bankalardan geri talep edilmeye çalışılan ekspertiz ücretleri ve Nokta!!!

Bu konu değerleme firmalarının düzenledikleri raporlara istinaden alınan ve bankalardan sürekli ekspertiz ücretlerini geri almak isteyen müşterilerine istinaden hazırlanmıştır. Sürekli sağdan, soldan, eşten dosttan ekspertiz ücreti geri alınabiliyor deniliyor ama ekspertiz ücreti yasa kapsamında firmaya ödenen bir tutar olduğundan resmi harçları ve kdv si detayında geri ödenmeyen ve ödenemeyen bir tutardır.  

Dosya Masrafı Geri Ödeme

Kredi lehtarlarının Dosya Masrafları içerisinden ekspertiz ücretini geri istemesi ;

Bankalardan müşteriler kredilerini çektikten belirli bir süre sonra dosya masrafı adı altında alınan ücretleri yapılan düzenlemelerden ötürü geri istemeye ve tüketici hakem heyetlerine başvurmaya başladılar. Bu kapsamda ipotek tesis edilecek ilgili gayrimenkule istinaden değerleme yapılır ve değerleme raporu düzenlenerek bankaya sunulur. Banka bu raporu müşteriden masraflar karşılığında aldığı bedelden ödeyerek işlemi bitirir.

Geri talep edilmeye çalışılan ekspertiz ücretleri gayrimenkul değerleme işinin 2010 yılından sonra yasa kapsamında zorunlu olarak lisanslı değerleme firmaları tarafından yapılmasına başlanılması ile farklılık kazanmış ve dosya masraflarını geriye almak isteyen tüketiciye ” ödenemeyecek ” tutarlar arasına girmiştir.

Bu durumun sebebi ise şudur; Kredi çekilmek için alım / satım / teminat vs işlemlerine istinaden düzenlenmesi istenilen değerleme raporunu, SPK tarafından listeye alınmış değerleme firmalarına yaptırılmak sureti ile ilgili bir zorunlu işlem halini almış olup, bu zorunluluk ile birlikte firmalara ödenmesi gerekilen ücretler arasında ve bankanın sizin adınıza aracı kurum gibi istediğiniz gayrimenkule firmalardan ekspertiz yapması olarak adlandırılabilir.

Özet itibari ile geri alamayacağınız ücret için boşuna banka ve avukatların zamanını çalmamanız ve cebinizden ekstra olarak sahte geri alma şirketlerine paranızı kaptırmamanız açısından kısa bir şekilde anlatıyoruz aşağıda detay belirtiyoruz…

Bankaya başvurdunuz ve sizin krediye uygun bir müşteri olduğunuz belirlendi, ekspertiz yapıldı krediniz çıktı veya çıkmadı hiç önemli değil. Bu işlem sonucunda değerleme ücreti olan ödenek direkt sizden alınır. Yasa kapsamında bankalar değerlemeyi firmalara yaptırmak zorunda olup, karşılığında değerlenen gayrimenkulün türüne göre ücret öderler bu ücretlere + olarak değerlemesi yapılan belediye ve tapu müdürlüğüne verilen harçlar bu rapor ücretine + KDV olarak eklenir.

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2014-08-16 10:07:49Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

___________________________________________________________________________________________________________________

Örnek:
Asgari rapor ücreti minimum seviyede 360.,TL + %18-KDV = 424,80 TL olarak düşünelim,

Tapu harcı ise tek bir gayrimenkul için 15TL

Belediye de 10 ila 200TL her belediyeye göre değişmekte olup, ortalama 50-TL olanı baz alalım

424,80.,-TL  + 16,00.,-TL + 50.,-TL = Toplam = 490,80.,-TL bedel direk firmaya sizin adınıza ödenmektedir. Siz kredi kullanacağınız gayrimenkule banka üzerinden direkt olarak değerleme raporu hazırlatıyorsunuz, aracısı bankanız oluyor ve bankanız bu raporu kabul ediyor. Karşılığında kredinizi kullanıyorsunuz. Rapor ücreti 360+KDV minimumdur. Bu bedeller değerlenen gayrimenkule göre farklılık göstermektedir.

2010 yılından önceki gayrimenkullere dair rapor ücretlerini alabileceğinizi düşünüyoruz. Çünkü o ekspertiz adı altında yapılan işlemler tamamen ŞUBE yetkilileri tarafından yapılıp lüzumsuz bir şekilde alındığını düşünüyoruz. Alma ihtimaliniz çok yüksektir. 2010 yılı öncesi dosya masrafı adı altında ekspertiz ücreti olarak yansıtılan kısmı alabileceğiniz gibi 2010 yılı sonrası olanları ise alamayacağınız SPK ve BDDK listelerine giren değerleme firmalarına fatura karşılığında ödenen tutar olarak yansıtıldığı için alamayacağınız ve her yapılan ekspertiz de ödemek zorunda olduğunuz tutar olarak kayıtlara geçmektedir. Ayrıca bankalar değerleme rapor ücretlerini ekspertiz yapılan gayrimenkule alması gereken ücretin; belediye harcı ve tapu masrafı dışında yüksek talep etmemesine karşın

Güncel gayrimenkul değerleme rapor ücret tarifesi ‘ni kontrol edin ve yukarıda, örnekte yer aldığı gibi tespitinizi yapın.

Karar Alanlar

Bağlı bulunduğunuz belediyenin eksperlerden aldığı tutarı ilgili bağlı olduğunuz belediye imar arşiv yada gelirler bölümünden öğrenin ve düzenli değişmeyen tutar olan her bir gayrimenkul için alınan tapu masrafı 16 TL’yi ekleyip, alınması gerekilen rapor ücretini tespit edin. Rapor ücretine + %18 KDV ekleyerek toplayın fazlası alabileceğiniz tutar olarak karşınıza çıkacaktır. Şayet varsa fazlası varsa. Çünkü bankalar artık raporlara ek olarak yapılan masraflar ve değerleme raporuna istinaden alınan toplam ücretleri de firmalardan her rapora ek olarak istemekte ve başvuru ile geri alınmaya çalışıldığı takdirde sunmaktadır.

_________________________________________________________________________________________________________________

Size geri alıp alamayacağınıza dair özetle bir anlatım;

İyi seyirler…

 

Puanlama

  • 10
  • 10
  • 9
  • 7
  • 6
  • 8.4

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia