Bankaların Değer Sonucuna Müdahalesi

Customer İs KİNG

Bankaların Değerleme sonucu olarak verilen bedellere MÜDAHALESİ…

Biz buna Değere itiraz, Kasıtlı itiraz, Saygısızlık, Emeğe Saygısızlık, Emir kipi, Emretmek, Kendini bilmezlik, Haksızlık, İş halletme, Bastırma, Yıldırma, Psikolojik tehdit, Psikolojik baskı, Büyük balığın küçük balığı yok etmesi korkusu vs vs terimler anlamına geliyor diyebiliriz. Bu şekilde özetlenebilir, anlatabilir ve istediğimiz kelimeyi kullanabiliriz.

2010 yılından bu yana BDDK ve SPK nın ortak düzenlemeleri ile Bankaların önlerine çıkan engeller, bankaların firmalara psikolojik baskı ve emir yöntemi ile işleri halletme uygulamasına doğru itmesine neden olmuştur. Bankalar, başta işlerin sorumluluğunu alan şubeleri olmak üzere sürekli olarak Gayrimenkul Değerleme firmalarına yüklenmekteler ve ı el altından tehdit etmektedirler.

Konuya şu noktaya değinerek başlamak istiyorum.

Bir Gayrimenkul Değerleme Firması hiç kolay kurulmuyor. Sermaye tutarı, Belirli oranda sorumlu ve lisanslı eksper oluşturması, kalite standartlarını oluşturması, Spk listesine girebilmek, Bddk listesine alınabilmek gibi daha bir çok sayılabilecek özellik ve zorluk mevcuttur. Bankalardan iş alabilmek, şirketin devamlılığını sürdürebilmek, büyümesini sağlayabilmek için ise SPK nın listesinde olmak gerekir. Onlarca zorluk ve aşamalardan geçerek listelere alınan, büyük sermayeler ile kurulup ve büyük riskleri göze alan değerleme firmalarına banka şubelerinde, masa başında oturup tek kelimesi ile günlerce harcanan emeği hiçe sayan, saygısızlık eden başta şube elemanları ve akabinde gelen genel müdürlüğedir tavrımız.

Bir değerleme uzmanı veya yardımcısı, resmi kurum incelemesinden tutun yer görme işlemine kadar 1-2-3 veya yeri gelir 1 haftasını değerlemesi istenen taşınmaza harcar. Doneleri topladıktan sonra rapor aşamasına geçer ve bütün beyninde topladığını yorumlar bir sonuca ulaşır. Olumlu yada olumsuz değerlemesini sonuçlandırır. Ancak olay şudur ki bir çok bankanın kendi şartnamesi mevcuttur. Bu nedenle değerleme firmasının amacı sadece verileri toplamak ile sınırlıdır. Kendi yetkinliğine sahip olamayan, tamamen bankaların şartnamesine göre değerleme yapmak zorunda bırakılan değerleme firmaları olumlu veya olumsuz sonucu banka şartnamesine göre vermesinin yanı sıra bir de şubelerden fiyatlama (Değerleme sonucu) konusunda düzenli itirazlar alır. Bunu bazı şubeler kasıtlı ve düzenli olarak yapmaktadır. Rutin hale bindirmiş ve sürekli her gelen değerleme raporuna itiraz eden şubeler bilinmektedir. Buda değerleme firmasına, her ne kadar canını sıksa da ikinci bir ek iş gücü ihtiyacı doğurmaktadır.

Değere itiraz nedir ? 

Değere itiraz; Bir gayrimenkul değerleme firması tarafından düzenlenen ve değerleme raporu sonucu olan fiyata itiraz etmektir.

Genelde Banka raporlarına müşteri tarafından şube, şube tarafından genel müdürlük itiraz etmektedir. Bazı durumlarda şubeler raporları kontrol bile etmeden, incelemeden direk revize eder ve itiraza dönüştürürler. Değerleme uzmanı ilgili verilere ulaşmak için günlerini, raporu oluşturmak için saatlerini harcamıştır. Ancak banka elemanı yaklaşık minimum 5 sayfa, ortalama 15 sayfa raporu incelemeden yalnızca sonuç-fiyat kısmına bakıp işini görüp görmediği noktasında kanaat getirerek raporu revizeye gönderir.

Gayrimenkul değerleme uzmanı veya Firma açısından ele alacak olursak bu durum yukarıda başlık altında belirtmiş olduğumuz kelimelerin tamamının çirkinleşmiş halidir. Değerleme firması ve uzmanı raporu bankaya göndermeden önce bölge araştırması yapar, emsal araştırarak karşılaştırma yapar ve bir sonuca ulaşır. Çok sıkışır iseler mutlaka İNVEX, GDYS ve EXCEL kayıtlarıo, Değerleme Takip Sistemi veya ilgili sistemlerinden birini kullanarak arşivlerinde o bölgede yapılmış raporları kullanarak, mutlaka sonucun doğruluğuna kanaat getirerek, raporu bankaya göndermektedir. Hiç şüphesiz lisanslar ve listeye alınmalar sokakta bulunmadı, büyük emeklerin karşılığıdır. Can sıkan kısmı ise oturduğu yerden firmalara ahkam kesenlerdir.

Yaşanan olaylardan yola çıkılacak olursa, bir çok şube elemanı, şube müdürleri ile canlı görüşmeler yapıldı. İtiraz sebepleri masaya yatırıldı. Her seferinde yaptığımız işin sonucu olumlu, olumsuz veya değer konusunda işlerini görmeyecek noktada olduğunda itiraz etmelerinin tek sebebi illa krediyi kullandırma çabalarıdır. Düşük değer olarak adlettikleri ve beğenmedikleri değeri yükseltmektir amaçları.  Canlı yatığımız görüşmelerde; yasal problemi bulunan yerlere verilmeyen krediler ve değerleri düşük bulunmalarını birebir görüşerek anlatmamıza rağmen, yanlarında bulunan müşterilerin doğruluğunu kendilerine programlayan yetkililer şunu bilmelidirler ki bu ülkede hiç bir kabiliyeti olmayan kişiler artık proje çiziyor, projeden anlamayan yetkili diye adlandırılan kişiler bunu onaylıyor. Değer ise eksperin aslında uygun bulduğu değil sıradan mahalle emlakçısının gazladığı, şişirdiği değerdir onların kabul ettiği.

Şunlar yaşanıyor aslında; yaptığımız ekspertizin sonucu 170.000.,-TL olması gerekirken, 220.000.,-TL noktasında veriliyor. Çünkü o bölgede 2 yıldır 250.000.,-TL lik daireye 400.000.,-TL edel isteyen müteahhitler yer alıyor. Eksperin 170.000.,-TL bedel biçtiği daireye 220.000.,-TL bedel isteyip ne hikmettir ki alıcı bulan mülk sahipleri yer alıyor. Bankaların kredi kullandırma politikaları, uygulamaları ve şikayetleri sonucunda bankaya verilen talimat şu oluyor. Ne isteniyorsa onu verin. Sonuç itibari ile firmalar iş azalma ve tamamen kaybetme korkusundan ötürü bankalara uymak zorunda kalıyor.

Kredi kullandırılana dek / Customer İs KİNG

Bankanın Müşterisine Kredi Kullandırma Başlangıcı

Müşteri her zaman haklıymış…

Puanlama

  • Tam yetkinlik talep edenler10
  • Bağımsızlık isteyenler9
  • Süreçlerin uzatılması8
  • Şubeler ile irtibatın kesilmesi10
  • şube İtirazlarının ilk önce banka tarafından incelenmesi10
  • 9.4

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia