Bilirkişilik kanun taslağında değerleme!

Adalet Bakanlığı, bilirkişilik süreçlerine dair hazırladığı taslakla gayrimenkul değerlemelerine bazı kurallar getiriyor.

Gayrimenkul Değerleme Raporu Ekspertiz İşlemleri Gayrimenkul Röntgen

Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı Bilirkişilik Kanun Taslağı, Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı ve TBMM’ye sevki gerçekleştirildi. Bilirkişilik müessesine kurumsal bir çerçeve getirecek bu taslak ile Bilirkişilik Danışma Kurulu oluşturulacak ve bölgesel olarak bilirkişilik süreçlerinde aktif görev yapacak Bilirkişilik Bölge Kurulları kurulacak.

KONU HAKKINDA BAŞBAKAN DAVUTOĞLU, YASED TOPLANTISINDA KONUŞTU

Taslakta, önemli bir kısmı gayrimenkul uygulamalarını ve gayrimenkul sahiplerini ilgilendiren bilirkişilikle ilgili diğer bazı kanunlarda da değişikliklerin yapılması konuşuluyor. Tasarı ile kamulaştırma bilirkişiliklerinde TDUB tarafından belirlenecek ve Sermaye Piyasası Kurulu tarafından uygun görülecek uluslararası gayrimenkul değerleme standartlarının kullanılması planlanıyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Uluslararası Yatırımcılar Derneği YASED’in toplantısında yeniden yapılandırılmasını ele aldıkları bilirkişilik sisteminin bir ekspertiz sistemine kavuşturulacağını söyledi.

3 KİŞİLİK KURUL OLUŞTURULACAK

Bir yılda yaklaşık 6,5 milyon adet tekil gayrimenkulün değerinin incelendiği, yılda en az 1,5 milyon adet gayrimenkul değerleme raporu üretildiği Türkiye’de, standartları en üst düzeyde uluslararası ölçekte belirlemiş bir mesleğin tecrübesinden kamulaştırma bilirkişiliğinde de yararlanılması son derece önemli bir konu haline geliyor. Kamulaştırma Kanunu’nda yapılması planlanan değişikliklerden birinde, kamulaştırmaya konu olan gayrimenkullerin cins ve niteliğine göre minimum birinin TDUB üyesi değerleme uzmanı olan en az 3 kişilik bilirkişi kurulunun oluşturulması zorunlu tutulacak. Bu şekilde daha doğru değer tespiti ile hak sahiplerinin haklarının çok daha etkin şekilde korunması sağlanacak. Ayrıca bu düzenlemeyle sektör iş hacmi ve öneminin artacağı da hesaplanıyor.

Haber : EmlakNews

Puanlama

  • 6
  • 10
  • 9
  • 7
  • 8
  • 8

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia