Bina yüksekliklerine standart geliyormuş

Şehri İstanbuldan Betonİstanbula

Bir haber gördüm ve konu başlığından fazlasını okumadım. Çünkü biliyorum yalakalıktan ve yalanlardan başka bir şey olmayacak doğrusu yazılamayacak.

İstanbul Şehri-i İstanbul dan Beton İstanbul oldu. Son 12 yılda planlamaya aykırı yapılan gökdelenlerin, bırakın planlamayı vicdanlara aykırı yapılan gökdelenler İstanbul’un siluetini mahvetmiştir. Trafik sorunu her geçen gün ikiye katlanmıştır. Düzensiz ve bölgelere aykırı yapılar bütünü ortaya çıkmıştır.

İstanbul tam gaz ilerliyor. Az kaldı mezarlıklarda yakında kaldırılacak, yakında betona gömecekler bizi. Ulaşım imkanlarının 24 saat boyunca zorlu bir hedefe ulaşma yarışı gibi olduğu bu şehirde plansız, gelişi güzel ve  haddinden fazla imar alanı ile yapılan binalardan kaynaklı olarak topyekün giriş çıkışlar yüzünden Şişli-Mecidiyeköy, Maslak, Zincirlikuyu, Balmumcu gibi bölgelerde ciddi trafik sorunları yaşanmaktadır.

Metro ağının yetersiz ve hiç noktasında olması, İstanbul’da insanların toplu ulaşımdan uzaklaşarak özel araçlar ile trafiğe ekstra bir yük kazandırma durumuna dönüşmektedir.

Değerleme yaparken en önemli faktörlerden biri de Ulaşım ağıdır. Ekspertiz konusu taşınmaz için ulaşım ağının uzaklığı, alternatifleri ve varış noktaları önemlidir. Ancak beton kulelere gömülen şehirde metro ağının yalnızca sayılı olduğu konumlarda değerler her zaman bir kademe yüksektir. Yaklaşık 2 sene önce Değerleme Raporlarında 1750TL/m² yazılan Menderes mahallesi şimdilerde metro istasyonunun açılması ile 2500TL/m² civarlarında değerler ile sonuçlanmaktadır.

İstanbul Silüeti

Konu şu ki Levent ve Maslak ta durmak bilmeyen ve dikilen kulelerin, yetersiz metro ağı ve kapasitesine karşın değerler konusunda düşüş göstermemesi ve insanların talep etmeye sürekli devam etmesi hayli düşündürücü. Şehir içi olarak araç ile gelinemeyen bu noktalarda yalnızca 30 saniyelik yol 30 dakikadan daha fazla bir süre zarfında geçilmektedir. Plansız ve gelişigüzel kat sayısı ile yüzlerce kapasiteye ulaştırılan gökdelenler yol genişliği ve bağlantı yollarının kapasitesi düşünülmeden yapılmaktadır.

İstanbul’u bu hale getirenler şimdilerde Zeytinburnu’nda yapılan ve İstanbul’un silüetini bozduğunu iddaa edip yıkmak istedikleri binayı başkaları yaptırmış gibi davranıyorlar. Şimdilerde kurallar getirmeye çalışıyorlar. Malum bina olan ve Asansör faciası ile sonuçlanan ve duran yapıda ise, alınan şehir kapasitesinin üstünde ve taşıyamayacak imarın Mecidiyeköy’ü lanetleyeceğine yaşanmayacak bir yer olacak şekilde şehri olumsuz yöne çekeceğini göreceğiz. Sabah-Akşam giriş çıkışlar bile hesaplansa ilkokul çocuğunun vermeyeceği imarlar verildiği görülecek.

Tüketilen, Rantın kalesi olan ve Artık yeter diyerek patlaması beklenen İSTANBUL sizin eseriniz.

Kaynak : EkspermediaO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia