Zeytinburnu’ndaki bina neden çöktü!

Dönüşemeyen Kentler Kendiliğinden Birer Birer YIKILIYOR!

Deprem hasar raporu verilen bina ile ilgili sorumluluğun varlığına dair herhangi bir endişe duyulmuyordur eminiz. Ne de olsa Hasar Raporunu vermişler. Haberler öyle bağırıyor! Havadan Zeytinburnu’nda bir binanın daha sırada olduğu açık açık görülebiliyor! 

Zeytinburnu’ndaki bina ne ilk nede son olacak!

İstanbul gibi adına Büyük Metropol denilen bu şehirde bulunan en büyük sorun RANT Kavramının bütün insani duyguların ve vicdanların önüne geçmesidir. Hoş sadece İstanbul değil elbet. Türkiye’nin makus kaderi haline gelen bu rant duygusunun her alanda her ilde karşımıza çıkması da şaşırtıcı değil elbet. 

Sorun ne PEKİ!

Sorunu kısa ve öz bir şekilde karşımızda duruyor aslında. Yaptığımız iş gereği Gayrimenkullere yönelik en geniş incelemeleri Türkiye’de bulunan Lisanslı Değerleme Şirketleri nezdinde Değerleme Uzmanları yapmaktadır. Değerleme uzmanları her gün onlarca bölgeyi, binaları ve çevreyi gezmektedir. Göze gelen onca sıkıntılı ve sorunlu bölge dururken Kentsel Dönüşümün ilginç bölgelerde başlatılması da uzmanları şaşırtmaktadır. Yada adına şaşırtmak demeyelim bir nevi kızgınlık, şok olmak ve ahlaksız bulmak olarak da baktığımızı söyleyelim. Düpedüz insanların hayatlarıyla oynamak ülkemizdeki kentsel dönüşüm.

Kentsel dönüşüm Nedir? 
Şehrin bir bölümünün veya ciddi anlamda büyük bir kısmının proje kapsamında sistematik bir şekilde mevcut yapı stoklarının olası depremlere karşı toprak zeminin ve üzerindeki yapının risk değerlerinin belirlenmesi, olası depremde yıkılması ve yıkılırken çevredeki diğer yapılara zarar vermesi olasılıklarının da içine katılarak, riskli toprak zemin ve riskli yapıların kullanım dışına çıkarılarak yerine toprak zeminin yapısına uygun temelli yapıların yapılması ve bu sayede olası depremlerde yaşanabilecek can ve mal kaybının en aza indirmek için yapılan kamusal çalışmalardan biridir. Wikipedia

Peki İstanbul’da Kentsel Dönüşüm nerelerde daha kıyak derseniz. Aşağıdaki derece haritasında ki görsele göre 1.değil ve 3.dereceden başlatılan bol arazili geniş ve gariban kesim odaklı daha kıyak!

Bizde Kentsel dönüşüm ise Tek Kelimedir. RANTSAL DÖNÜŞÜM.

ÇÜNKÜ! Bir de aşağıdaki görseli inceleyelim!

İSTANBUL/SULTANGAZİ-CUMHURİYET MAHALLESİ

İnatla Mahkeme Kararları çıkmasına karşın RİSKLİ ALAN ilan etmek istiyorlar! Avrupa Standartlarında sokak ve yapısı bulunan bir bölgedir. Binaları eski olabilir. Ancak Risk sırasının sonlarında yer almaktadırlar!

İSTANBUL/BAHÇELİEVLER-ŞİRİNEVLER MAHALLESİ

Örnek bir sokak görüntüsü aşağıdadır. Her sokağı tek araç park ve tek araç gidiş olan ve gelen olduğunda kavga çıkan 8-10 katlı 70-80 yıllarında kumdan müteahhitlerin, deniz kumundan bozma dökülen binaları ile dolu bir bölgesidir. Henüz BAKANLAR oraya bakmamışlar.

Bu iki görseller ayrımını dikkatlice izlemeniz size şu sonucu çıkartacaktır. Tek dert RANT, Risk ise Çok büyük! Olası bir İstanbul odaklı depremde bu bölgelerin yaşayacağı yıkımı hayal bile edemezsiniz. 

Yakın zamanda Bahçelievler, Bağcılar’da da binaların kendi kendine yıkıldığı haberleri görüldü. Ancak nafile!

İstanbul’da Zeytinburnu, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Güngören, Avcılar gibi ilçelerde yapılması gereken Kentsel Dönüşüm uygulaması ne hikmetse Önce Gaziosmanpaşa, Sultangazi gibi ilçelere dayatılıyor! Ne hikmetse değil biz o hikmeti tanıyoruz. Gene söylediğimiz gibi o hikmetin adı Rant!

Unutmadan Burasıda Gaziosmanpaşa’nın Kentsel Dönüşüm olarak belirlediği alandan bir sokak görüntüsü! Mahallenin büyük bir kısmı otoparklı sitedir. 

ZEYTİNBURNU’nda yaşanan olay Vatandaş için acı ama Kentsel/Rantçılar için önemsenen bir konu değildir. 

Türkiye’de ne zaman yalnızca bir bireyin canı kıymetli aman canım 1-2 kişi ölmüş çok mu demeden vicdanlar ne zaman sızlamaya başlarsa o zaman adam gibi bir birimize saygı duyar kıymetimizi biliriz. O zaman hak adalet herkes için eşit olur!

Olası bir deprem kapıda ve İstanbul da onlarca Riskli ilçe var Avrupa/Anadolu yakasında! Bu risk Türkiye genelini kapsamaktadır elbet ki. Bursa, İzmir, Mersin, Antalya daha bir çok büyük şehir sayılabilir. Binaları değil rantı çeviriyorlar.

Daha önce defalarca değindiğimiz bir konudur ” KentselDönüşüm ” hatta örnek bir haber başlığı da şöyleydi;

Marmara depreminde 300 bin bina yıkılır, 100 bin kişi ölebilir. (Milliyet)

Bu sayede her şeye rağmen değişimin olmadığını da defalarca kez teyit edebiliyoruz.

Bir başka dille #KentselDönüşüm $$$

Puanlama

  • 10
  • 8
  • 7
  • 9
  • 7
  • 8.2

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia