”Kentsel dönüşümde 0.50 emsal artışına” mahkemeden iptal!

Bursa’da ‘kentsel dönüşümde 0.50 emsal artışına’ mahkemeden iptal

Brusa Mimarlar Odası

BURSA Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ‘Riskli bina tespit edilerek kentsel dönüşüm yapılması halinde 0.50’ye kadar emsal artışı yapılabilir’ kararı hakkında, Bursa 3’üncü İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı erdi. Bu kararın verilmesi ardından Mimarlar Odası Bursa Şubesi, bilgilendirme toplantısı yaptı.

Can Şimşek, dönüşüme değil, depremsellik riskinin vicdan sömürüsü aracına dönüştürülerek, bir kısım çevrelerin rant elde edeceği hale getirilmesine karşı olduklarını söyledi.

0.50 emsal artışından yararlanan Nilüfer Sitesi sakinleri Şimşek’e iptal davasıyla ilgili tepki gösterdi.

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi, 29 Mayıs’taki toplantısında, Bursa ve 17 ilçenin onaylı ve yürürlükteki 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planlarına ‘Riskli Bina tespit edilerek Kentsel Dönüşüm yapılması halinde 0.50’ye kadar emsal artışı yapılabilir’ plan notu ilavesi kararı aldı. Bursa Şehir Plancıları ve Mimarlar Odası Bursa Şubeleri, onaylanan plan notu değişikliğinin Bursa’da sosyal, toplumsal, ekonomik ve mekânsal ayrışmalara ve kontrolsüz yapılaşmaya yol açarak önemli sorunları beraberinde getireceğini bildirerek, itirazda bulundu. Odalar, değişikliği, hukuka ve üst ölçekli plan kararlarına aykırı, 1’inci derece deprem bölgesinde olan Bursa’da nüfus yoğunluğunu arttırıcı nitelikte ve öngörülemeyen artan nüfus yoğunluğu ile sosyal altyapı dengesini bozucu, dolayısıyla şehircilik ilkeleri ve planlama esaslarına aykırı olduğu ve söz konusu işlemde kamu yararı bulunmadığı gerekçesiyle idari yargıya taşıdı.

Başvuruyu değerlendiren Bursa 3’üncü İdare Mahkemesi, plan değişikliğini hukuka uyarlı bulmayarak, ‘Plan notu değişikliğine dayanılarak emsal artırılmak suretiyle inşai faaliyetlerin başlatılması halinde telafisi güç zararların oluşabileceği’ sonucuna vardı.

BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

Bursa mimarlar odası kararları ve karşı duruş

İptal kararı ardından Mimarlar Odası Bursa Şubesi, Bursa Akademik Odalar Birliği’nde konuyla ilgili bilgilendirme toplantısı yaptı. Toplantıda konuşan Mimarlar Odası Bursa Şube Başkanı Can Şimşek, iptalin ardından belli mecralarda konunun vatandaşlara yanlış anlatılması nedeniyle böyle bir bilgilendirmeye ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Bu toplantıyla ilgili hazırlanan ve billboardlara konulan afişlerin kimliği belirsiz kişiler tarafından tahrip edildiğini kaydeden Şimşek, “Halkın gerçek anlamda bilgilenmesinden o kadar korkuyorlar ki hiç bir bilimsel altyapısı olmadan insanlara yalan söyleyerek kendi dedikleri noktaya getirmeye çalışıyorlar. Biz bununla ilgili mücadelemizi sürdürüyoruz” dedi.

Bursa’nın mevcut yapı stokunun yüzde 80’inin kaçak yapıdan oluştuğunu vurgulayan Şimşek, olası bir depremde oluşabilecek en büyük can kayıplarının asıl nedeninin kaçak yapı olacağını anlatırken, “Hesaplarımıza göre 1.5 milyon kişinin yaşadığı bölgelerde şu anda insanlarımız gerçek anlamda mezarlarında yaşıyorlar. Hiçbir fenni kurala dayanmaksızın hiçbir statik hesaplaması olmaksızın yapılan binalarda oturuyorlar. Odalar olarak dönüşüme değil depremsellik riskinin vicdan sömürüsü aracı olarak getirilip, bir kısım çevreler rant elde edeceği hale getirilmesine karşıyız” diye konuştu.

Toplantıya katılan ve 0.50 Emsal artışından yararlanan Nilüfer Sitesi yönetici Metin Onan ve site sakinleri Can Şimşek’e tepki göstererek, plan değişikliği sayesinde oturdukları depreme dayanıksız binaların yıkılarak modern yapılar haline dönüştürülmesiyle iki-üç kat değer kazanacağını, ancak iptal kararıyla bunun engellendiğini öne sürdü. Kısa süreli tartışma ve gerginliğin ardından toplantı sona erdi.

Haber : DHA

Video için TIKLAYINIZ

Puanlama

  • 9
  • 7
  • 5
  • 8
  • 9
  • 7.6

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia