” Çözüm Ortağı ” olmak istiyorum ne yapmalıyım !!!

Gayrimenkul Değerleme sektörünün bir yan destek kolu da Çözüm Ortaklığıdır.

Çözüm ortağı olabilmek için gereken şartlar;

 1. Yeterli düzeyde teknik bilgi,
 2. Yeterli düzeyde teknik beceri,
 3. Yeterli düzeyde iş tecrübesi (Çalışma süresi),
 4. 3 ay idare edebilecek ve döngü sağlayabilecek sermaye,
 5. Kurulacak firmanın çalışan sayısına göre Sahış veya Ltd kurulum aşaması doğru seçim,
 6. İyi bir muhasebeci,
 7. İş Ahlakı (Ahlaklı ve adaletli değerleme çalışmaları yapmak),
 8. Logo ve fatura diğer belgeleri,
 9. Çalışılabilecek değerleme firması ile iş ilişkisine başlayabilmek,
 10. Diğer…

Bu maddeler içeriğinde bir değerleme firmasından iş almayı hedefleyen değerleme mensubu arkadaşımız yaklaşık 2-3 yıl süre zarfında edindiği bilgi birikimlerini artık kendi menfaat ve kazancına yönelik kullanmak için çalıştığı ve tecrübeyi kazandığı firmasından ayrılır.

Yukarıdaki maddeler içerisinde en önemlileri başlıca tecrübe ve bilgi birikimleridir. Birikimi olmadan 6 aylık tecrübesi ile denetmenliğe oturanlar, bunun  dışında kafasına koyup daha tecrübe kazanmadan direkt olarak çözüm ortağı olmak isteyenler diye sektörü zarara uğratan arkadaşlar bu işi sadece para kazanmak ve rant kapısı olarak görme noktasındadırlar…

Değerleme sektöründe çözüm ortağı olabilme çabaları içerisinde tecrübe şartını sağladıktan sonra lisanslı şirket kurma (Şahıs ve LTD) aşaması ve akabinde doğru firma seçimi gelmektedir. Doğru firma seçimi sebebi şudur.

Değerleme firmaları artık banka potansiyellerine göre tercih sebebi olma yolundadır.

Çözüm ortakları artık tek firma tek banka şeklinde çalışabilmektedir.
Yani X bankasını seçerken hangi firma üzerinde tercih etmeniz gerektiğine dikkat etmeniz gerekmektedir. A firmasına çalışırken B firmasından o banka için iş alamayacağınızı unutmayın…

Son olarak asıl sorun ise firmaların hatalı politikaları sebebi ile fatura ücretlerinin tahsili konusudur.

Siz aslında değerleme firmasına karşı sorumlusunuzdur. Ancak firmalar bankaları bahane ederek, bankadan parayı aldıktan sonra size ödeme yapabiliyoruz diye görüş bildiriyorlar. Yeni kanunlar sebebi ile bankalar haftalık mutabakat yapmakta ve fatura kesmektedirler. Firmalar ödeme almadıklarını bahane ederek çözüm ortaklarının ödemelerini geciktirebilirler. Bu sebeple işe başlarken yaklaşık 3 ay idare edebilecek bir tutarın cebinizde bulunması gerekmektedir.

Suistimal edilen konu ise firmaların bankaları bahane etmesidir. Bu işi basitleştiren ve ödemeleri bankaya bağlayan firmalar kalite standardı altında kalan firmalardır.

Çünkü unutmayın ki çözüm ortakları değerleme firmalarına hizmet vermek için sözleşme imzalar. Bankalardan alınan ücretlere bağlı zincirleme bir sözleşme yoktur. Var ise ahlaksız bir sözleşmedir. Bunu hiç bir zaman kabul etmeyin. Bu tür sözleşmeleri geri çevirin.
Sektörün önde gelen ve hak yemeden çözüm ortaklarına hakkını teslim eden firmaları zaten sahada dillerde gezmektedir. Yakın tarihte bu özel firmalara istinaden bir anket çalışmamız olacaktır.

Puanlama

 • 9
 • 8
 • 8
 • 9
 • 5
 • 7.8

  PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia