Daha ne kadar göz yumulacak?

Yaşanmışlıklardan gelen sitem!!!

Türkiye Değerleme Uzmanları Komitesi üyelerinden AHMET GÖÇER’in kısa öz bir biçimde ilgili bir konuya değinimini paylaşmak istedik…

Üstüne fazla yorum yamak ve parçalamak istemedik. 

EksperMedia Dikkat Uyarı Dur Stop Aradığınız Sayfa Bulunamamıştır

Bundan tam 5 yıl önce, Afşin Elbistan B Termik Santraline kömür sağlayan Çöllolar Kömür havzasında, 6 ve 10 Şubat tarihlerinde iki göçük yaşandı. 11 Vatandaşımız hayatını kaybetti. 50 milyon m3 toprak kayması hadisesi, tarihimizin en büyük göçüğü olarak nitelendirildi. Toprak kayması sırasında havzada 10 kişi vardı. Çalışma anında göçük yaşansa idi, can kaybı en az 350 kişi olacaktı.

Göçüğün yaşandığı yere 6 km mesafede, aynı büyüklüğe sahip, A Termik Santrali’ne kömür sağlayan Kışlaköy işletmesi, yaklaşık 32 yıldır faaliyette. Böyle bir hadise yaşanmadı.Çöllolar kömür havzası ise 4-5 yıllık faaliyete sahipti.

Tarihin en büyük göçüğüne sebep olarak, zemin suyunun yeterince alınmaması ve şevlerin dik açılması gösterildi. Yani bir an önce kömüre ulaşma isteğinin böyle bir sonuç doğurduğu söylendi.

Bana göre, ülkemizin finans sektörünün sigortası, değerleme mesleğidir. Bu meslekte, bir an önce kazanca ulaşma isteği, Allah göstermesin Çöllolar Kömür havzasındaki gibi, tarihin en büyük göçüğüne sebep olabilir. Bu mesleğin bir şekilde içinde olan; SPK, BDDK, bankalar, değerleme şirketleri ve saha eksperleri arasında; eşgüdüm, adaletli yaklaşım ortamı oluşur ise, her şey yolunda gider.

Fotoğrafçı çıraklarına, bir bahşiş havalesi ile; mahal-belediye-tapu fotolarını çektirilerek, uzaktan değerleme yaptırılmasına daha ne kadar göz yumulacak?

Puanlama

  • 10
  • 10
  • 4
  • 8
  • 9
  • 8.2

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia