Darbe girişimine rağmen Temmuz’da konut hız kesmedi!

Ahmet Büyükduman

24 Ağustos Çarşamba günü Temmuz  ayı konut satış verileri açıklandı. Verilere ilk bakış konut satışlarında hızlı bir düşüşe işaret ediyor.

TÜİK verilerine göre Temmuz ayında satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 23,4 geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15,8 azalış gösterdi.

Gerçekten de bu yılın Haziran ayında 106.187  konut satılmışken Temmuz ayında bu rakam  yüzde 23,4 oranında bir düşüşle 81.343 adede geriledi. Geçen yılın aynı döneminde ise 96.589 adet konut satılmıştı.

Konut satışlarında açıklanan bu düşüşler yazılı ve görsel basında  “konut satışları çakıldı”, “konut satışlarında sert fren” vb. başlıklarla yankı buluyor.

Oysa gerçekler hiç de haber başlıklarına yansıdığı gibi değil. Bu tür yorum ve analizleri genel olarak istatistik okur yazarlığımızın eksikliğine bağlamak gerekiyor.

Ekonomik göstergeleri iki önemli etkinin altında kalıyorlar. Bunlardan birincisi mevsim etkisi,diğeri ise takvim etkisi olarak adlandırılıyor.  Ekonomik aktiviteler yılın belli dönemlerinde hızlanıp yavaşlayabiliyor. Bu nedenle birbirini takip eden ayları kıyaslamak mevsim etkisi nedeniyle anlamlı olmayabiliyor. Mevsim etkisinden kaçınmanın en basit yolu bir önceki yılın aynı dönemiyle karşılaştırmaktır.

Tüik Logo Eksper Değerleme

Şimdi TÜİK tarafından açıklanan konut satış verilerine çıplak gözle baktığımızda hem bir önceki aya hem de bir önceki yılın aynı ayına göre sırasıyla  yüzde 23,4 ve yüzde 15,8 oranında düşüşler görüyoruz.  Oysa istatistik analiz gözlüklerimizi takarak aynı verilere yeniden baktığımızda durumun tam tersi olduğunu fark edebiliriz.  Çünkü bu gözlükler bize karşılaştırma yaptığımız ayların hafta içi çalışma günlerinin aynı olmadığını, uzaktan elma gibi gözüken meyvelerden birinin aslında armut olduğunu gösterecektir.

Önce bir önceki ayı ele alalım. 2016 yılının Haziran ayında tapuda işlem yapılabilecek  22 hafta içi çalışma günü var. Oysa Temmuz ayında Ramazan  Bayramı dolayısıyla işlem yapılabilecek hafta içi çalışma günü sayısı yalnızca 16. Yani Temmuz ayı Haziran ayına göre yüzde 27 daha az hafta içi çalışma gününe sahip. Bu durumda takvimde meydana gelen değişmelerin istatistiklere etkisini ortadan kaldırmak gerekiyor. Bunu da aylık satışları hafta içi çalışma günü sayısına bölerek yapabiliriz. Buna istatistikte takvim etkisinden arındırmak deniliyor. Gerçi biraz daha farklı hesaplanıyor ama biz basitlik olsun diye hafta içi çalışma günü sayısına düşen satışları karşılaştırmayı tercih ediyoruz. Yaptığımız hesaplamalara göre Haziran ayında hafta içi gün başına 4827 adet konut satılırken Temmuz ayında 5084 adet satış yapılmış. Çalışma günü bazında bakıldığında Temmuz ayında konut satışları Haziran ayına göre yüzde 23,4 azalmak yerine aslında yüzde 5,3 oranında artmış!

Aynı şekilde  2015 yılı Temmuz ayında ise Ramazan Bayramı da olmasına rağmen 21 hafta içi çalışma günü var. Toplam 96.589 adet  olan 2015 yılı Temmuz ayı satışlarını hafta içi çalışma günü sayısına bölüğümüzde 4599 adet  günlük satış  hesaplıyoruz. Ramazan Bayramı nedeniyle hafta içi çalışma günleri 16’ye gerileyen 2016 yılı Temmuz ayında ise hafta içi çalışma günü başına konut satışı verisi 5084 adet olarak hesaplanıyor. Bu durumda konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10,5 artmış görünüyor.

Konut satışları ne çakılmış ne de fren yapmış, aksine Temmuz ayı ortasında yaşanan darbe girişimine rağmen gaza basmış bile denilebilir. Yani, vatandaş yalnızca meydanlarda değil Tapu Dairelerinde de darbeye dur demiş.

Haberin aslı; ParaAnaliz

Puanlama

  • 6
  • 8
  • 4
  • 3
  • 10
  • 6.2

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia