Değerleme sektörüne asgari müjde :)

Müjdeniz bile asgari artık !!!

Asgari ücretin %30 zam aldığı ülkemizde değerleme sektörüne müjde! Halen asgarinin üstündesiniz korkmayın

Vaziyet Planına Uydurma Şaşkınlık

Gayrimenkul değerleme sektöründe herhangi bir mesai ve ek ücret yoktur prim dışında. Genel ortalamada prim usulü çalışılan sektörde mesai ücreti beklenmez elbette. Ancak net ücretin artış oranının mutlaka hak edilen bir oranda olması gerekmektedir.

Sektöre yakın zamanda 19 / 20 aralık arasında düzenlenecek sınavlarda yeni lisanslı adaylar katılacaktır. Bu adayları da düşünecek olursak yakın tarihte net ücretlerin rekabete mi konu olacağı bir muamma. Tez vakitte uzak durmaları gerektiğini belirtiriz. Halen asgari ücret düzeyinden biraz yüksek net ücretler uzmanlara hak görülürken, değerleme raporlarına, uzmanlarına ve sektöre düşük rakamlar reva görülmektedir.

Gayrimenkul Değerleme mesleği her zaman belirttiğimiz gibi ücreti aşağı çekildikçe kalitesi düşürülen ve gün geldiğinde uzman bulamayacağınız bir sektör olma yolunda itina ile ilerlemektedir. Sektörde çalışacak birikim dolu uzman bulamadıklarında mutlaka kıymetiniz anlaşılacaktır.

Asgari Ücret Net Brüt 2016Asgari ücrete gelecek zam ile ilgili kısa bir hesap bilgisi

2016 itibari ile ilk 6 aylık dilimde asgari ücretin net 1300.,-TL olacağı belirtiliyor.

2016  itibari ile ortalama 50.,TL lik zam ile 1350.,-TL olduğunu varsayalım.

2015 ‘ e göre %30 zam almış bir sektöre göre, değerleme sektörü %5, %7, %10 max tutarlar ile 20 sene geriye çekilecektir. Tecrübeli değerleme uzmanına halen 1.500.,-TL – 1850.,-TL aralığında net ücretler teklif ediliyor.


Kimi mevkilerde tarafsızlık ve bağımsızlık ilkesine zarar gelmemesi için maaş daima 2.planda düşünülecek noktaya getirilir çalışan…

Değerleme mesleği ve yapılan işin vermiş olduğu iş ahlakının çiğnenmemesi için sektörde bulunan firmalara buradan ses veriyoruz.

Sektörde 9 – 5 çalışan uzman sayısından bihaberiz, rapor yüklemesi fazla yapılan uzmanlar mutlaka geceleri geç saatlere kadar rapor yazmaktadır, kendi kendine oluşmayan raporlar daima gece geç saatlere kadar sarkmaktadır. Bu da hali ile mesai gibi bir ücret sistemi olmayan ve prim yöntemi ile çalışan uzmanların sosyal hayatını, özel-aile ilişkilerini zarara uğratmaktadır.

Bir yandan da hakkını alamayan uzmanlar daima farklı sektörlerde iş kolu arayışındadır. Kafalarında daima faklı bir iş ve özel hayatına müdahale etmeyecek bir meslek düşüncesi kıvılcımı dolaşmaktadır. Sakın unutmayın. 4-5 yıl öncesinde olduğu gibi yoldan çevirdiğinizi değerleme uzmanı yapmak istemiyorsanız biraz elinizi kalem kağıda alıştırın ve hesap kitap yapın. Uzmanlar üç kuruşa talim edeceğiniz kişiler değillerdir.

Değerleme sektörü %5 – %10 luk zam dilimini, ocak ayında 1 sefere mahsus sağlamaktadır. Yöneticiniz zam ayında birer birer çalışanları görüşmeye çağırdığında ve odasına girdiğinizde;

 1. Daima istatistik verileri ile kafa kurcalamaya çalışırlar,
 2. Vergi oranlarının hizmet sektöründe fazla olduğunu belirtirler,
 3. 1850.,-TL alan bir uzmanın, net ücretini 2000.,-TL net ücret yaparak ve %8 oranında bırakarak güzel bir zam yaptığını belirtirler,
 4. Gelirler düşük kalıyor,
 5. Giderler hep artıyor,
 6. Gelir; Vergiler ve artmayan rapor ücretleri ile hep düşük,
 7. Gider;  Zam ve masrafların çoğalmasından hep yüksek,

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği her sene olağanüstü genel kurul toplantısı düzenlemektedir. Her seferinde de yeterli sayıya ulaşamayıp toplantıyı mutlaka ertelemekte ve başka bir tarihte tekrar düzenlemektedir. Bir daha, bir daha, bir daha ertelerler. EEE sen gitmezsen, itiraz etmezsen, ( Artan Tdub aidat ve katılım ücretleri cabası ) müdahale etmezsen yukarıdaki maddeler beni ilgilendirmez ki… 

O zaman uzmanın, alın terinin, emeğimin üstündeki kara leke sensin, lüks harcamaların ve lüks oranlarda giderlerin var iken vergi yüksek değil, giderler fazla değil ve gelirler düşmüyor. Uzmanın zam alma dönemi geldiğinde nedense hesaplar hep eksi oranda çıkıyor…

Şöyle düşünelim; 6.ayın sonunda yüzdenin diğer dilimini de alacak olan asgari tutar, gene bir sene boyunca iyileştirmeye dahi gidilmeyen sektörde asgari tutara daha çok yaklaşacaktır.

Müjde bunun neresinde mi!!!
En azından zam alacağız!!!
Asgari ücretin de altına düşmeyecek sektör!!!
Daha ne istiyorsunuz!!!

Ya dik durun ! Ya susun !

Puanlama

 • 6
 • 7
 • 8
 • 5
 • 9
 • 7

  PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia