Gayrimenkul değerleme sektörü gelir araştırması yayımlanmıştır.

Experler.Com ‘un 2016 Gayrimenkul değerleme sektörü gelir araştırması yayımlanmıştır.

Değerleme sektörü 2016 anket

Experler tarafından yapılan gelir araştırma çalışmaları için 2015 sonuna doğru yapılan anket çalışmasının 2016 veri sonuçları yayınlanmıştır.

 • Eksper

Tam zamanlı olarak bir değerleme firmasında çalışan ve sahada görev alan 128 meslektaşımızın verdiği cevaplara göre 0-1 yıl arası tecrübeye sahip meslektaşlarımızın ortalama aylık kazançları 2.150-TL, 3 yıl ve üzeri tecrübeye sahip meslektaşlarımızın ortalama aylık kazançları 2.900-TL civarındır.

 • Çözüm Ortağı

Sözleşmeli olarak lisanlı bir değerleme firması ile çözüm ortağı olarak çalışan 152 meslektaşımızın verdiği cevaplara göre0-1 yıl arası tecrübeye sahip meslektaşlarımızın ortalama aylık kazançları 2.300-TL, 3 yıl ve üzeri tecrübeye sahip meslektaşlarımızın ortalama aylık kazançları 3.900-TL civarındır.

 • Kontrolör

Tam zamanlı olarak bir değerleme firmasında çalışan ve kontrolör olarak görev alan 67 meslektaşımızın verdiği cevaplara göre 1-3 yıl tecrübeye sahip meslektaşlarımızın ortalama aylık kazançları 3.250-TL, 3 yıl ve üzeri tecrübeye sahip meslektaşlarımızın ortalama aylık kazançları 3.900-TL civarındır.

 • Yönetici

Tam zamanlı olarak bir değerleme firmasında çalışan ve yönetici olarak görev alan 35 meslektaşımızın verdiği cevaplara göre 3 yıl ve üzeri tecrübeye sahip meslektaşlarımızın ortalama aylık kazançları 5.100-TL civarındadır.

Katılımcılar ve kimler olduklarının görsel açıklaması;

Anket Katılım Oranları

Anket Sonuçları;

Anket Sonuçları

Ankete katılan kişi sayısı, verilen sonuçlar kadar ve aritmetrik ortalaması kadar belirtilen gelir düzenleri, sonuçlar olarak bu doğrultuda kabul edilmiş ve belirtilmiştir.

2014 – 2015 geçiş gösterimi (ücret hareketleri):

Experler tarafından yapılan geriye dönük bilgilendirme ise şöyledir;

2014 Gayrimenkul Değerleme Sektörü Gelir Araştırmasını, 2015 yılı ile karşılaştırdığımızda ilginç sonuçlar elde ettik. Hatırlatmakta fayda var, 2014 yılı asgari ücret tarifesine göre bir önce ki yıla oranla ortalama artış miktarı %9 civarındaydı. Bu %9’luk artışın kazançlarımıza ne kadar yansıdığını irdeledik.

Geçmişe yönelik uzman maaşları

Experler tarafından ankete dair yapılan son yorumlar ise şöyledir.

Buna göre,

 • Tam zamanlı olarak çalışan ve çalıştığı şirkette sahada görev alan ve değerleme sektörüne henüz girmiş olan meslektaşlarımızın aldığı taban ücretlerde bir önce ki yıla göre %43 civarında ciddi bir artış söz konusu.
 • 1-3 yıl ve +3 yıl üzeri tecrübeye sahip sahada görevli meslektaşlarımızın bir önce ki yıla göre ücret artış miktarı ne yazık ki asgari ücret tarifesi artış oranının altında kalmıştır.
 • Sözleşmeli çözüm ortağı olarak çalışan meslektaşlarımızın kazançları bir önce ki yıla göre ciddi bir oranda ne yazık ki azalmıştır. Bu azalışın temelinde çözüm ortağı olarak çalışan kişi sayısında ki arz fazlası ve dolayısıyla rekabet ile en önemli unsurlardan birisi de yılın büyük bir bölümünde azalan mevcut iş potansiyelinin öncelikle şirketlerde tam zamanlı olarak istihdam edilen meslektaşlarımıza yönlendirilmesi gibi gözükmektedir.
 • Tam zamanlı olarak çalışan ve çalıştığı şirkette kontrolör olarak görev alan meslektaşlarımızın bir önce ki yıla göre ücret artış miktarı ne yazık ki asgari ücret tarifesi artış oranının altında kalmıştır.
 • Tam zamanlı olarak çalışan ve çalıştığı şirkette yönetici olarak görev alan meslektaşlarımızın bir önce ki yıla göre ücret artış miktarı ne yazık ki asgari ücret tarifesi artış oranının altında kalmıştır.

Geriye dönük projeksiyon çıkarttığımızda ne yazık ki sonuçlar yüzümüzü güldürmemektedir. Asgari ücret artışına paralel sağlanacak kazanç her bir meslektaşımızın hakkıdır.  Karar verici konumunda yer alan, çalışanlarına verdiği değeri ifade etmek isteyen her yöneticinin bu noktaya dikkat etmesi gerekir.

* Ankete katılan, görüş belirten tüm meslektaşlarımıza bir kez daha çok teşekkür ederiz.

Anketin tüm detayları ve geçmişe yönelik yorumları dahil tüm veriler için Experler.Com‘u ziyaret edin…

UYARI! Anket sonuçları, ankete katılan katılımcı sayısı ve vermiş oldukları cevaplar kadar genişliğe sahiptir. Gerçeklik ve bağlayıcılığı bulunmamaktadır. Doğruluğu ve %100 kapması bulunmamaktadır. Katılımcıların verdikleri cevapların gerçeklik kabulü varsayımı ile oluşturulmuştur. Anket, sektörün gelir araştırma çalışması adına sunulmuş ancak sektörün %100 ünün katılımı sağlanamadığından sonuçlar bir takım bilgi aktarımı için paylaşılmıştır. Aritmetik ortalama olarak sonuçlar hesaplanmış ve sunulmuştur. Min değer 1 de olabilir Max değer 5 de. %100 gerçeklik çalışması sayılmamaktadır.

Puanlama

 • 8
 • 9
 • 8
 • 8
 • 8
 • 8.2

  PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia