Mahkumiyet sözleşmesi uzmanını yıpratıyor

Hassas bir konudur. Şakaya gelmez. 

Çizgi Değerleme İş İlanları Kariyer

Bundan 2 gün önce bir belediyede isyankar25 kod adlı eksper ile tanıştık. Tamam ciddiyete dönüyorum, 25’li yaşlarda bir değerleme uzmanı ile karşılaştık ve arşiv dosyasını beklerken epey bir sohbet ettik. Anladığınız üzere arşiv dosyası ”Fizan” dan gelir gibi geldi.

” Bu arada Fizan; Libya’yı oluşturan üç eski bölgeden biridir. Diğer ikisi Trablusgarp ve Sirenayka’dır. (Vikipedi) ”

Dosya gelene kadar isyankad25 kod adlı diye hitap ettiğim uzman arkadaş çalıştığı değerleme şirketi ile ilgili bir ton şikayetten bahsetti. Bunlardan bir tanesi de 2 senelik sözleşme ile, şirket içerisinde yaşanabilecek her türlü sorun ve sıkıntıya rağmen mahkum olmak.

Değerleme sektörü halen oturmamış ve eksikleri çok olan bir sektördür. Değerleme şirketleri de ayı şekilde gelişim gösteren, ancak bu gelişim esnasında onlarca sorunu halen var olan şirketlerdir. Henüz tam anlamı ile sistemi oturtmuş bir değerleme şirketi bulunmamaktadır. Her şirkette mutlaka ya bir operasyon, ya bir muhasebe, yada denetim vb gibi eksikler mutlaka vardır.

Gelelim şikayetlere; 

2 senelik sözleşme imzalayarak çalışanı kendine mahkum eden değerleme şirketinden şikayetçi olan uzman arkadaş iş dağılımlarında yaşanan sorunlardan, araçsız çalıştırılmaktan, düşük bedellere çalışmaktan, kurumsallık adına saçma sapan taleplerde bulunulmasından ve bunun gibi bir çok sorundan bahsetti.

Değerleme sektöründe araç önemlidir. Tabanvay sistem kaliteyi ve uzmanın duruşundaki zayıflığı etkiler. Birden fazla bölgede araçsız bir vaziyette sağdan sola koşturmakta uzman üstünde verimsizliğe yol açar. Bunların eksikliğinde bir de sektörün en kurumsal firmalarından olmalarına rağmen sömürü düzeninin başını çeken bu firmalarda yapılan emek karşılığında alınan maaşların  da emeğin karşılığına denk gelmemesi ve mutsuz  etmesi de o çalışanı çalıştığı firmadan uzaklaştırmaktadır.

Yukarıdaki onlarca olumsuzluğa rağmen neden bu çalışan o firmada halen çalışmak zorunda ?

Neden elle tutulur bir yanı olmamasına rağmen halen çalışmak zorunda bırakılır ?

2 senelik iş sözleşmesi, olur bir durum değildir. Değerleme uzmanlarını psikolojik olarak tüketen bu işlemleri kabul etmeyin. İmzalayacağınız sözleşme ilk giriş sözleşmeniz ise 1 veya max 3 aylık ve akabinde iyi gidiyorsa 6 aylık olarak düzenlenmeli. Mutsuz bir çalışanı 2 sene mahkum etmenin karı değil zararı olur.

Çalışan ise işveren arasında şirket sözleşmesi olmalıdır. Ancak baskıcı ve kurumsallık adı altında bu sözleşmeler sömürü uygulamalarına tabi tutulmamalıdırlar. Yalnızca o kişinin o şirket bünyesinde değerleme uzmanı olarak çalıştığını ve etik kurallara uyulmasına yönelik bir belge niteliğinde olması yeterli olacaktır.

Tavsiyemiz TDUB tarafından bir sözleşme ve mesleki yemin hazırlanmasıdır. Değerleme şirketlerine bırakılmamalı ve her şirkete kabul gördürülecek bir çalışma ile hem uzmanları hem de firmaları bir alanda buluşturacak sözleşme olmalıdır.

Şirket sözleşmeleri uzmanlara-çalışanlara hapis ve baskı yaşatmak için değil yalnızca firma içerisinde yaşanabilecek yasal prosedürleri düzenlemek için yapılmalıdır.

Mesleki Yemin - Lisanslı Gayrimenkul Değerleme Uzmanı andı

Puanlama

  • 5
  • 8
  • 10
  • 9
  • 8
  • 8

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia