Değerleme sektörü sınava hazırlanıyor!!!

Peki ne olacak, bu insanlar neye hazırlanıyor, nedir bu sektördeki belirsizlik!!!

Sermaye Piyasası Lisanslama Sınavları alt konu başlıkları yayımlanmıştır

Değerleme sektörü 19.12.2015 tarihinde gerçekleştirilecek sınavlara hazırlanıyor.

Gayrimenkul Değerleme sektörü 2014 itibari ile 1710 Lisanslı değerleme uzmanına sahip iken 2015 Haziran sonrasında 2015 Aralık sınavlarına giderken 2483 lisanslı uzmana sahiptir.

Türkiye Değerleme uzmanları birliğinin listesinde yer alan uzman sayısı 2015 sınavlarına giderken 2483 olarak görülmektedir. Yaklaşık olarak 773 Lisanslı değerleme uzmanının bu sektör için belge edindiğini düşünebiliriz. Halen bu 773 kişinin büyük bir çoğunluğunun sektör dışında kaldığını da düşünebiliriz…

Sektör SPK ve SPL tarafından yapılan farklı bir uygulama yüzünden sektör belirsizlik içerisindedir. Özetle SPK, SPL ve TDUB ‘un hemen hemen birbirinden bağımsız gibi görülen noktaları ve hataları yüzünden sektöre sadece belge almak sureti ile gelen belirsizler (bu belirsizler iş bulamayanlar) yalnızca bedel ödemek ile yükümlüler. Sektör de herhangi bir aktif durumları bulunmamaktadır. Kayıt dondurma hakları mevcuttur.

Yaklaşık olarak verdiğimiz 773 kişinin kaçta kaçı zaten sektör içerisindeydi bilinmez…

Sistemi en basit hali ile anlatıyoruz;

 1. SPL’ye 160.,-TL yatırıp kayıt oluyorsunuz,
 2. Sınava giriyorsunuz,
 3. Başarılı oluyor ve hak kazanıyorsunuz,
 4. Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği’ne 500.,-TL ile (2016 da artacak ve yıllık aidat ödemesi şu an itibari ile 300.,-TL olan)üye oluyorsunuz,
 5. AMMMA HENÜZ LİSANSLI BİR UZMAN SAYILAMIYORSUNUZ. (773’ün büyük bir çoğu sektörde değil)

Neden Lisanslı Sayıla mı yor su nuz ?

Sistem, tamamen bir an önce kağıtları ellerine ulaştıralım da Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği genelgelerine göre belirli bir süre içerisinde üye olmak zorunda kalsınlar ve 500 Gayme ücret ile kayıt ücretlerini tamamlasınlar. Üye olmak zorunda kalsınlar ve üye olduktan sonra halen Lisanslarını kullanma hakları olmasın. Yani Lisans belgeniz elinizde olsa bile SPL ve SPK arasındaki tebliğler gereği, SPK’nın kurallarına göre 3 yıllık deneyim, diğer adı ile staj, diğer bir ismi ile tecrübenizi tamamlamadığınızadan ve SPK ya her seneyi kapsayacak şekilde (3 senelik rapor ve onaylı excel takip dökümleri) sunum yapmadığınızdan lisanslı bir uzman değilsiniz.

SPK diyor ki, ey lisans sınavını vermiş ve lisans belgesi eline gelmiş arkadaş; Ya SPL tarafından düzenlenecek eğitimlere katılmalı tecrübe şartını tamamlamalı, yada 3 sene sektörde çalışmış olmalısın diyor.

Eeee;

 1. Sektörde değilsin,
 2. Bankalar yüzünden sektördeki bir firmaya giriş sağlayamıyorsun,
 3. Tecrübeli ilanlar hat safhada,
 4. Boş bir lisanslı olsun olsun da biz eğitelim eksper yapalım ilanı da yok,

Sen ne yapacaksın. Sanıyor musun SPL’nin eğitimlerine de katılabileceksin. Hayırrr… Durrr… Bu sefer de SPL diyor ki Şayet kısa bir sürede olsa sektörde, bir firmada eksper, yada çözüm ortağı olarak çalışmıyorsan oda seni bu eğitimlere almıyor.

Hopppalaaaa;

 1. Spk, SPL aracılığı ile verdiği belgeyi 3 sene mevzusuna takmıyor,
 2. SPL, belgeyi tam anlamı ile evet geçerli demek için bir firmada olman gerekli diyor ona bağlıyor,
 3. Firma, lisans belgenin elinde olmasını iplemiyor, geçersiz olduğundan tecrübe de tecrübe diyor,
 4. Firma, bir de illede teknik 4 bölüm diyor, ( Sebebi ise SPK’ nın 4 yıllık fakülte mezunlarına kayıtsız şartsız sadece sınavda başarılı ol yeter demesinin sallanmaması. Banka için illede Harita, Şehir Planlama, İnşaat ve Mimarlık olacak. Yada, Yada Yada 3 yıl sektörde çalışmış istiyor bazı bankalar. Yoksa Kullanıcı açmıyor.)

Hala mı sınava gireceksiniz ?

Bırakın 160.,-TL niz onların olsun, Bırakın belki buradan yakarsanız öteki taraftan kazanırsınız. Biri belge veriyor acaba bu sınavda ne kadar harç toplayacak diye düşündürüyor. Belgeyi veriyor ki belki ucundan sektörde 1600.,-TL lere eğitim veririz. Hadi o da olmadı 3 sene çalışır ve 3 sene boyunca (2016 -2017-2018 zamları hariç) 300×3=900.,-TL  harrrç öder. (üyeliğini dondurmadı ise) SPK, belgen olsa da sen kimsin der. 3 sene sonuna kadar seni tanımamasına karşın harç alır…

Eheyyy. Nasıl bir belirsizliktir. Bilen var mı? Biz Anlayamadık…

Doğru olan nedir ?

Doğru olan aynen şu dur; Bir kişi değerleme sınavına girecek, sınavda başarılı olacak, sınav başarısı cepte olacak, başarılı olduğu günden itibaren, belgeyi almaya hak kazanmak için gerekli olan 3 senelik tecrübe şartını tamamlayacak. Bu şartı ise özelde, firmaların uzman yardımcısı olarak personel çalıştırması ve bir diğer dalda bankalara dayatılacak şekilde yasal düzenleme yapılması yöntemi ile tamamlanacaktır. Yani hiç bir banka, uzman yardımcısı olarak lisans süresini tamamlamak isteyen ve sektörde çalışan uzmanı takmıyorum diyemeyecek. Ayrıca bu süre zarfında harç ücretleri alınmayacak…

Kurumlarımızın birbirlerinden bağımsız olması ve durumun belirsizlikleri sektörü acayip bir duruma yöneltti; 

Belgeyi verelim, bir an önce 500 katılım, 300 ise senelik şekilde harç toplayalım, belgenin de bir geçerliliği 3 sene şartı sebebi ile olmasın, 3 seneyi bir diğer yöntemle eğitim mantığında tamamlamanın bedeli de 1600.,-TL gibi bir rakam olsun, ona da katılımın şartı sektörde olmak olsun, sektörde değilsen katılamazsın olsun, tecrüben yoksa bir firmaya başlayamazsın, bir firmaya başlayamaz isen aidat ödememek için belgeni dondur, şans eseri 2 sene sonra sektöre girdin 2 senenin bedelini topla öde. VS. VS. VS.

Sektör, sınava 2483’ü katlamaya hazırlanıyor hadi iyi sınavlar…

Bide bu var sonra da sektörü bu seviyelere düşürün emi :=) ( Kampanyayı kaçırdık herhalde :=()

Bim de Bu hafta ki kampanya - SPK dan onaylı

Puanlama

 • 10
 • 6
 • 8
 • 10
 • 9
 • 8.6

  PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia