Değerleme sektörüne iş yapım teminatı önerisi!!!

EksperMedia Spl için İmza Kampanyası

Her sektörde olduğu gibi değerleme sektöründe de çürük ve üçkağıt peşinde koşanlar mevcuttur. Bunlar firmalar olabilir, çözüm ortakları olabilir, kadrolu uzmanlar olabilir şeklinde devam etmektedir.

Yıllardır sektörün en büyük sorunlarından birisi ödemelerdir. Ödemeler çözüm ortakları açısından en büyük sıkıntıdır. Yaşanan problemler genel anlamda firmaların ödemelerde sıkıntı yaşaması yada yaşatmasından kaynaklanmaktadır. Çözüm ortakları maksimum seviye olarak 2 ay döngü yapabilmektedirler. Arşa çıkan belediye dosya ücretleri, masraflar üçüncü bir aya izin vermemektedir.

Talep şu yöndedir; Gayrimenkul Değerleme sektörü gelişen ve gözde olma yolunda ilerleyen bir sektör olduğundan, her alanda yapılacak en kaliteli uygulamaları kullanmalıdır. Bunlardan birisi tabii ki alacak ve borç ilişkisidir. Bu ilişki en kaliteli ortaklıkları, kadroları yerinden edebilmektedir. Genel anlamda savunulan ise Mesleki Tip Hizmet Sözleşmesi ‘dir. Mesleki tip sözleşmenin her anlamda ve her alanda sektörün kalitesini arttıracağına inanıyoruz. Tabi hukuk çerçevesinde, her ki tarafı da eşit derecede, kazançları ve riskleri doğrultusunda karşılayacak şekilde uygulanırsa.

Bütün bunları yalnızca işinin hakkını veren, namusu ve şerefiyle mesleğine bağlı olan değerleme uzmanları, firmalar, çözüm ortakları ve kadrolu uzmanlar için istiyoruz. Çünkü bir taraftan işinin hakkını verip kalite odaklı iş yapan çalışanlar ile Allah Kerim diyerek çalışanları ayırıyoruz.

İşin özeti şudur; Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği ‘nin Mesleki tip sözleşme ve Sözleşme eki teminat işlemlerini zorunlu kılması şartı gelmeli.

Bu sebeple çözüm ortakları işini kaliteli bir vaziyette yapmak için dişini tırnağına takacak, firmalar ise ödemeleri geciktirmemek için ellerinden geleni yapacaklar. Her işin başı ödemelere takılıyor. Çözüm ortaklarının belini büken de budur. Firmaların da yükünün ağır olduğunu biliyoruz ancak etkileşimde en büyük zararı çimenlerin gördüğü aşikardır.

Yasal uygulamaları ve yaptırımları aktif hale koyacak yetkili merci TDUB ‘tur. Bu konular ile ilgili Tdub ‘ tan acil hareket bekliyoruz…O bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia