Değerleme sektörüne sapıklar dadanmış !!!

Lisanslı uzmanlar isyanda!!!

Eksper Avcılar

Bu acayip konuya nereden başlayalım bilemedik.

Konu iki parçadan oluşmaktadır.

 1. Sektör dışı olup bilgi isteyenler,
 2. Değerleme şirketleri,

Kısa bir süre içerisinde birden fazla lisanslı uzman tarafından peş peşe aldığımız bilgiye göre lisanslı uzmanların hem sektör, hemde sektör dışından bol bol aramalara maruz kaldığını öğrendik…

Peki bu telefon bilgilerine nereden ulaşılıyor. Telefon ve iletişim bilgileri Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği – Değerleme Uzmanları sayfası iletişim bilgileri bölümünden ulaşılmaktadır. Birliğe üyelik gerçekleştirilirken bilgilerin yayınlanmasına onay verilmektedir. Bu sayfa da bu şekilde oluşturulmaktadır.

Değerleme uzmanları listesi arama sebebi

Nedir bu aramalar;

Arama işlemleri ilk olarak sektör dışından var olup sektörle ilgili bilgi istemeye çalışan bir takım kişilerce olduğu ve bu kişilerin sorularının da;

 • Ne kazanıyorsunuz
 • Nasıl yapıyorsunuz

gibi sorular olduğunu öğrendik.

Son dönemde bilip gördüklerimiz, kişilerin SPK tarafından düzenlenen Değerleme sınavlarına girip bir an önce çözüm ortağı olma hayalidir. Genel dolaşan bilgi ise sahada çözüm ortağı olarak hizmet veren meslektaşların tek başına çalışıp 10-25.000-TL civarlarında bir kazanç elde ettikleri bilgisinin dolaşmasıdır.

Bize uçuk geliyor bu tutarlar. Kazananlar varsa helal olsun. Formülü öğrenmek isteriz….

Velhasıl, arayan ve meraklarını gidermek isteyen arkadaşlara da ne kazanıyorsunuz cevabı 10-25.000.,-TL şeklinde verilerek eğlenmek oluyor. 🙂

İşin asıl can alıcı noktası Değerleme Şirketleridir.

Değerleme şirketleri tarafından yapılan aramalara göre uzmanlar, firmaların dolandırıcı gibi arama yaptığını ve bu durumun değerleme şirketlerine yakışmadığını belirtiyorlar.

Diyalog;

– Ahmet bey
+++ Buyurun
– Çözüm ortağı arıyoruz XYZ değerleme
– Bizimle çalışır mısınız?
– Hangi bankalarda tanımlısınız?
+++ Banka isi yapmıyorum
+++ Özel proje ve nitelikli isiniz varsa gönderin
– İstanbul da her yere gidiyor musunuz?
+++Tüm Türkiye’de is yapıyorum
– Çok güzel
– Biz iş çıkarsa gönderelim
+++ Tamam bana iletişim için mail atın
– Tamam

Teknik detaylara girince operasyon birimlerinin ise dımdızlak kaldığını belirten uzmanlar, değerleme mesleğini tam anlamı ile anlamadan operasyon birimleri tarafından aranmaktan rahatsız.

Amele pazarından kamyona yük bindirecekmiş gibi iş potansiyelinden bahseden değerleme şirketlerinin varlığının ise ayrı bir rahatsızlık verdiğini belirtiyor yetkililer.

Uzmanların ise firmalara söylemek istediklerinden bir tanesi şöyledir. 

Çözüm ortağı arayışında olan Lisanslı Değerleme Şirketleri’ne ufak bir geri bildirim ve tavsiye:

TDUB -Değerleme uzmanı veri tabanından alfabetik olarak sırayla arama yapmak pratik ancak karşı taraf için ise pek verimli olmayan bir yöntem. Arama yapmadan önce formal bir mail atmanız durumunda taraflar arasında daha düzeyli bir iş ilişkisi başlangıcını sağlamak mümkün.

Sonrasında şirketiniz adına arama yapan kişilerin gönderilen maili referans göstererek kendilerini tanıtması daha anlaşılır ve verimli olacaktır.

Bunlar olmadan arama yapıldığı takdirde süreç profesyonellikten uzak sıradan bir telefonla pazarlama işine dönüşmekte. Arama yapan kişilerin değerleme konusunda bilgi/fikir sahibi olmaması ise ayrı bir iletişim sorunu yaratmaktadır.

Değerleme sektörü çalışanlarına göstereceğiniz saygı ve vereceğiniz önem size fazlasıyla geri dönecektir.

Her gün arıyorlar, sapık gibi ve kim oldukları belli değil. X bir firmadan arayıp aramadığı da belli değil. Mutlaka önce mail gelmesi uzmanlar tarafından bir gereklilik doğuruyor. Hatta Mail atılıp ilgili yetkili kişi bilgisi verilerek telefon beklemek daha mantıklı gibi.

Değerleme sektörünü kalitesiz bir noktaya getirmek de, kurumsallıktan uzaklaştırmak da ellerinizin içinde…

Umarız daha iyi görüşmeler yapılır. Görüşme esansında mail atmamı ister misiniz sorusuna evet cevabı geldiğinde mail atılır ve görüşmeye bir ayrı sağlamlık getirilir.

Puanlama

 • 9
 • 9
 • 9
 • 9
 • 9
 • 9

  PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia