Değerleme uzmanları iş bırakırsa ???

Bankalar Empati Yapmalı

Gayrimenkul Değerleme Sektörü yasalar ve kurallar çerçevesinde başta Bankalara olmak üzere, Özel alanlarda Gayrimenkul Değerlemesi konusunda hizmet veren bir sektördür. Pastanın %90lık kısmı neredeyse bankalara aittir. İşlerin tamamına yakın kısmı bankalara yapılır.

Bu sektör yıllar içerisinde sürekli değişen ve bir günü bir gününü tutmayan bir sektördür.

– Tapu ya gittiğinizde sistemin değişmiş olması ve sinirlerinizin zıplaması an meselesidir.

– Belediye gittiğinizde örneğin sultangazi belediyesinde olduğu gibi, bir flash belleği pc ye takıp dosyayı vermek için en az iki gün gidip gelmeni yorulmanı isterler kudurursun.

– Kadastro ya gidersin pc başında pişbilik oynadığını gördüğümüz halde bize bilgi vermeyen adamları mı görmek, kaçınılmaz bir şeydir. Anlam veremediğimiz şeylerden biri de bu zaten kadastro teknisyenleri yada görevlileri, neden gittiğimizde buğulanmış gözlüklerini aşağıya indirip baktıktan sonra bilgi vermemek için uğraştırırlar bilemiyoruz, çözemiyoruz. Halbuki sıradan bir vatandaşım devletimin kurumundan bilgi almaya geldim. Devlet babam benden ne saklıyor ??? Yada neden hep devletin malı deniz oluyor???

– Yer görmek istersin Müşteri önce randevu vermez, verirse saatine uymaz, onu araçlı bir eksper isen almadığın için bankaya olur olmadık yalanlar söyler, daireye girdin çıktın fiyatı beğenmedi seni rüşvet istedi diye yalan yere suçlar. Bazen 3 -5 gün sonraya randevu vermesine rağmen, tüm gecikme senden kaynaklıymış gibi raporu hemen ister.

– Tüm işlemler sonucunda artık sıra gelir rapora. Yeri geldiğinde 3 hafta talebi şubeden genel müdürlüğe, müdürlükten değerleme firmasına göndermeyen banka, yaptığı bu gecikmeyi bu seferde firmadan, firma üzerinden eksperden çıkartır. Böyle bankanın geciktirdiği ve hatanın bankadan kaynaklandığı taleplerin cezasını da biz çekeriz. Talep geç gelmiş umurlarında olmaz, o talep için 8888 kere ararlar. Taki eksperi istifaya zorlayabilme sınırına gelinceye kadar.

Hepsini geçtim öyle can alıcı bir nokta var ki oda şudur; Her bankanın bir şartnamesi mevcuttur. Değerleme firması bu alanda da özgür değildir. Aslında teknik anlamda özgürce mevcut gayrimenkulün yasallığına göre çalışılması gerekirken bankalar buna izin vermezler. SPK ve BDDK tarafından yetkili bu firmaların üstüne üşüşürler. Bir değerleme firması düşünün devletin en üst kurumlarında yetki alsın, bankalar ise o yetkili mercilere de müdahale etsin. Çok saçma. Yıllar önce değerleme şirketleri Mimar, İnşaat mühendisi,  Harita ve Şehir Planlama bölümlerinden istenirdi, sebebi teknik kararı verip raporu sonuçlandırsın istenirdi. Kim bilir bu işin erbabı bilir. Şimdi ise bu işin erbabı olan kişiler sadece bir skala ve çizgi oluşturmak için isteniyor. Çünkü artık şartname var. Banka ne istiyorsa onu yapıyorsun…

Bu bölümün bahsi geçen can alıcı nokta olması da şudur. Şikayetvar ilanlarını inceleyin.

Eksperin yasal olmayan bir yere değer vermesi istenir baskıcı emlakçı, mülk sahibi, alıcı yada banka tarafından. Eksper işinin hakkını verir ve değer verilmesi gerekiyorsa verir, verilmeyecek bir yer ise yasal kabul etmez. Yada istedikleri değer yazılmaz düşük gelir.

Şayet eksper kaçak göçük bir yere değer verdi, o zaman da banka günler, aylar, yıllar sonra neden buraya değer verdi diye eksperi suçlar. EEE hani yazılması gerekiyordu değer ???
Velhasıl ne yapsak yaranamayız. Tüm Suç her zaman eksperindir. Şartname gereği değer vermemelisin ve vermezsin. Müşteri ile tapu yada belediye de karşılaşan biziz siz değil. 

Değer kısmında ise yazılan değer hiçbir zaman beğenilmez. Beğenilen değerleme sonucu üzerine adak adanır kurbanlar kesilir. Çünkü herkesin malı kendine değerlidir. Bir mülk sahibi yada emlakçı hiç bir zaman değeri beğenmez onların işi budur zaten :=)

Eksperi sonuçlandırdığı değer bölümünün teknik bir iş olduğunu bilmeyen lehtarus her zaman eksperi hatalı bulur :=)

Şimdide bizim yazının sonucuna gelelim, eksper işi mi bıraksın? oturup ağlasın mı? terk-i diyar mı eylesin? bizi hep topa atanlara mı sövsün?

Ne yapsın eksper soruyorum ne yapsın??? Yaratanın bu sevgili kullarını günah keçisi ilan edenler mi?, yoksa eksperi sektörde ezilen çimlerden yapanlar mı suçlu…

– Biraz da eksper açısından düşünün, bu garibana çok yüklenmeyin. Mesai saatlerini bilmiyorsunuz. Sabah 6-7 gibi sokaklara dökülen bu canlı türleri 3-5 civarına kadar sahalarda dolanır durur iş bitirirler. İşte asıl soru da şu iş bitince rapor bitmiş oluyor mu ???
Hayır o işin raporu da gelecek, ya gelir ofisinde 8-9-10 ‘ a kadar yazarsın yada evine götürürsün. Evine gidince de önce dinleneceğinden geç saatte başlar 11-1 arasında bitirirsin, genel ortalamada 3 de yatan çözüm ortakları vardır. Özet ile bir eksperin eşinden duyduk canlı şahit bile var. Rüyasında değer veren eksperler mevcuttur.

Çok sevinmiştik birliğimiz var diye :=)

Bir gün eksperler de grev yapacaktır, iş bırakacaktır, emin olun buna. Seslerini başka türlü duyuramayacaklarını bildikleri için ses getirecek hareketlerde bulunacaklardır. Birliğinden de derneklerinden de eksperlere fayda yok. Eksperin tek dostu gene de Eksperdir :=) 

EksperMediaO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia