Değerleme Uzmanları Kentsel Dönüşümde Rol Almak İstiyor

Kentsel Dönüşüm Cadde Sancaktepe İstanbul

Yasal çalışmaların tamamlanacağı kentsel dönüşüm ve 2B’de değerleme usüllerinin belirlenmesinde değerleme uzmanları doğrudan rol istedi. Türkiye  Değerleme Uzmanları Birliği (TDUB) Başkanı Bekir Yener Yıldırım, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı ’na hem 2B hem de kentsel dönüşüm projeleriyle ilgili resmi başvuruda bulunduklarını söyledi. 2B ile ilgili kanun taslağında beklentilerinin tam olarak karşılanabilmesi için mevcut taslakta sektöre verilen görevin dolaylı değil, doğrudan belirtilmesini istediklerini dile getiren Yıldırım, şöyle devam etti:

“Halihazırda gündemde olan 2B taslağında rayiç bedelin Hazine’ye ait taşınmazların değerleme esaslarına göre yapılacağı ifade ediliyor. Bu çerçeve içerisinde de rayiç bedelin bizim üyelerimizce de yapılabileceği aktarılıyor. Biz, TDUB olarak 2B düzenlemesinde sektörümüze bu şekilde dolaylı değil doğrudan bir görev verilmesinin daha açıklayıcı olacağını düşünüyoruz.”

Yıldırım, söz konusu düzenlemeler kapsamında yapılacak değerlemelerde ve değerlere yapılacak itirazlarda, Sermaye Piyasası Kurulu  (SPK) lisanslı değerleme uzmanlarının, konunun muhatabı olarak adres gösterildiğine değinerek, “Biz sadece 2B ile ilgili değil bundan sonra gündeme gelecek olan Kamulaştırma Yasası kapsamında da bilirkişi olarak rol almak istiyoruz. Halka açık şirketlerin de gayrimenkul değerlemesini yapabiliyoruz” diye konuştu.

Kaynak : Konuthaber

Puanlama

  • 9
  • 8
  • 7
  • 5
  • 8
  • 7.4

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia