Tüm dertler bitti!!! Şimdi tek dert eksperin ne kazandığında!!!

Sektör için çok önemli bir konu, her açıdan da önemli bir konu.

Eksperin Ekmek Parası

Son dönemlerde eksperler şöyle kazanıyor böyle kazanıyor diye bazı kurs firmaları yalan yanlış haberlerini iyi bilinen gayrimenkul veya konut haber sitelerine dağıtmaktadır. Bu haberlerde gayrimenkul değerleme işine dair kazançlar verilmektedir.

Lisanssız bir değerleme uzmanının şu anda minimum 2500-3500 arasında.,

Lisanslı bir değerleme uzmanının ise 5000.,-TL ye kadar maaş alabildiğini söylüyorlar…

Bu haberler uzun sürelerden beri yapılmakta olup haberlerin başlangıç tarihlerinde muhtemeldir ki 1000-2000 arasındaydı. Hal bu olacak ki şu anda  bile 1250-1500 TL aralığında lisanssız ve epey derecede maaş alan var. Garson, konfeksiyon işçisi, İnşaat işçisi vs vs gibi sektör maaşları ile eşit durumdadır. Lisanslı olup ta 3000-3500 civarında maaş alan eksperlerin çok olduğu da bilinmektedir. Ancak bir firmada çalışıp ta direkt 5000TL alan bir eleman lisanslı bile olsa bu derecede değildir. Halen 1250 TL bedellere çalışan ve kalite standartlarını düşürmüş firmalar olduğunu biliyoruz. Sektör geliştirilmedikçe de böyle olacaktır. Standart tecrübeli ve gayrimenkul değerlemesini takılmadan sorunsuz halledebilecek profesyonel eksperler ise 1850 ile 2250 aralığında bir maaş skalası durumunda görünmektedir. Tabii ki sektör performansa dayalı olup cüzzi primlerde vermektedir. Geniş kapsamlı bir sektör olduğundan gireceğiniz firmaya göre tekrar tekrar söylüyoruz. Şu anda 1250-2500 aralığında dır eksper maaşları,  buda Türkiye de ki bir çok sektöre benzerdir.

– 2500 üstü maaşlar yalnızca yıllarını sektöre adamış veya lisansı olup lisansının tazminini alan eksperlerdir.

Ayrıca sektör dahilinde çözüm ortaklığı denilen bir uygulama vardır. O zaman bir nebze olsun kazançlar değişmektedir. Tabi Kazanç dışında +Vergi+Gider gibi tüm maliyetler sizin sırtınızdadır. Bir nebze şirket kurmuş vaziyette çalışacaksınız. Verilen bilgi olan 5000.,-TL bedellerin de üstüne çıkacaksınız elbet ancak tüm giderleri düşünce aslında yeri geldiğinde daha düşük bile kazanmış olabilirsiniz. Çözüm ortağı olabilmek için en az 1yada 2yıla yakın bir tecrübe şarttır.

5000.,-TL bedellerde kazançların olmadığını tabiki söylemiyoruz ancak öyle haberler yapılıyor ki kurs firmaları lisanslar için, kurs vermek ve bol öğrenci kazanmak için çok ilginç haberler yapıyorlar, buda rahatsız edici.

Olayın nasıl kazanıldığı boyutunu anlatanın olmadığını düşünüyoruz . Mesela bu yazı yazılırken ki durumu düşünecek olursak, rapordan arta kalan gece saatlerinde yazılmıştır bu açıklayıcı yazı. Saat 2 suları şu an. Evinizde gece geç saatlere kadar rapor yazarsınız. Gün içinde işleri bitirir bir kısmı ofiste yada ofise hiç uğramazsanız tüm kısmını evde yada home office dediğiniz yerde yazarsınız… Sabah yollara düşersiniz 5,45-6,00-7-8 gibi belediye ve tapu müdürlüklerini aşina edersiniz. Yetmez kadastro veya anıtlar kuruluna gidersiniz. müşteriler ile uğraşıp yer görme için köşe kapmaca oynarsınız… Tüm saha işleri biter, yeri görmüş ve resmi işlemleri bitirmiş olursunuz. Tabi her zaman işler bitmez yarına sarkar, haftaya sarkar belli olmaz. Evinize dönersiniz ve biraz dinlenir rapor için bilgisayarınızı açarsınız. Kaç rapor vardır, 1, 2, 3, 4, 5 bilmeyiz. Gece başlangıcı 12:00 da mı yatarsınız, 3 de mi 5 te mi, çünkü banka firmadan, firma ise sizden rapor bekler. robot yaşamınız böylece devam eder. Bekarsanız problem yoktur. Evliyseniz özel hayatınıza müdahale eder işiniz.

Daha bir çok sorunu vardır bu işin 2500 TL ler maximum seviyede bir eksperin primler ile ortalama kazancı olabilir tabiiki de bırakın olsun hatta fazlası olsun isteriz ancak sektörde ki kazancından ödün vermek istemeyen patronlar kaliteyi böylece düşürürler. Eksperler yeri geldi uyumaz. haftanın 5 günü sıkıntılı ve stresli geçer bir çok işten daha yorucu ve bunaltıcı bir iş olup hayatınız kemirir bu iş. Severiz her şeye rağmen ama bunaltıcı noktalarına katlanması çok zordur.

O haber siteleri ve kurs siteleri tos pembe, bal dök yala yada hazırdan konarmışcasına anlatıp yalnızca işin maaş kısmı ile yalandan yere cezbetmeye çalışırlar aldanmayın. 2000-2500 prim vs gibi ortalamalar ile kazanılıyorsa şu an bırakın da kazanılsın.

” Eğer varsan sende bu eziyete strese ve yoğun tempoya buyur gel “

Daha anlatılacak epeyce şey vardır. Ancak bu kadar kısa bir anlatımla bırakıyoruz. Anlamak isteyen anlamıştır zaten. Çok uzun bir yazı ile bunaltmak istemeyiz.

İyi çalışmalar

Puanlama

  • Hiç böyle anlatılmıyor10
  • Dışarıdan çok kazanıyorsunuz sanıyoruz10
  • Hiçte çok kazanmıyormuşsunuz10
  • Hoca biraz da biz size ek ücret verelim :=)10
  • Diğer mesleklerden çok kazanç yok aslında10
  • 10

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia