Kontrolör / Denetmen olmak bu olmamalı !!!

Denetmen

Denetmen Kimdir ? Görevleri Nelerdir?

Denetmen / Kontrolör; Gayrimenkul Değerleme şirketlerinde, değerleme uzmanları tarafından hazırlanan raporların kontrol işlemini gerçekleştiren kişilere Denetmen / Kontrolör denir.

Denetmenin / Kontrolörün görevi; Bin bir emek ve çalışma sonucunda oluşturulan değerleme raporlarının kontrol edilip denetlenmesi ve sonuca erdirilip, talep sahibi ilgili kişi yada kurumlara sunulmasını sağlamaktır.

_________________________________________________________________________________________________________________

Ne demek istiyor bu konu başlığı sizce ???

Gayrimenkul Değerleme şirketleri bünyesinde yer alan Denetmenler / Kontrolörler rapor kontrolü kadar da bankalara amme hizmeti yapmaya başladılar. İlk başlayan yıllarda göze batmayan ufak tefek talepler mevcut olmasına karşın şimdilerde yüzlerce gerekli gereksiz taleplerde bulunmaya başladılar…

Değerleme uzmanları ekspertiz çalışmalarını gerçekleştirir ve sonucunda Denetmene sunar. Denetmen ise sanarsınız sadece raporunuzu kontrol eder. İşte o noktada yanılırsınız.

Çünkü; 

Bankalar amme hizmetini severler. Hele yaptıracakları iş karşılığı ”BELEŞ ” ise tadından yenmez. Bedava malın baldan tatlı olduğu en gerçekçi kurum bankalardır. Bankalar sizden bir iş talep eder. Ancak bankalar istedikleri işin karşılığı için yalnızca ” Teşekkür ” etmek, karşılığında bir ödeme yapmamak ve işin ücretsiz yapılmasını isterler. Yaptığı iş aslında bir ücrete tabi olması gerekirken bu ücreti vermemek için ellerinden geleni yaparlar.

Örneğin: Bilmem kaç bin dolar ücretleri ödeyerek sistem kurduran banka, o sistem içerisinden talep edeceği ve talep ederse ücretini ödeyeceği işlemi size sunmaz. Sunarsa bilir ki rapor ücretini ödemesi gerekecek. Onun yerine mail yolu ile sormak istediği gayrimenkulün ilgili bilgilerini sunar ve sadece ” Aman efendim bize fiyat konusunda bilgi verebilir misiniz ? ” gibi bir bilgi ile aslında değerleme raporunun can alıcı noktasını elde etmiş olurlar. Burası ne kadar eder? Kaç paradır? Bir sıkıntı var mıdır? gibi gibi.

Aslında ilk yapılan değerleme raporundan şikayet doğuyor ve 2. – 3. değerleme firmasına ayrı ayrı ekspertiz yaptırmaları gerekirken, bankalar genelde böyle bir yerde fiyat ne eder diye mail yöntemiyle sunar ve fiyat bilgisi ister. Değerleme şirketlerinden gelen aralıklar ile 1. değerleme şirketine döner siz hatalı yapmışsınız biz ” 2 AYRI DEĞERLEME RAPORU ” düzenlettirdik. Sizin raporunuzu hatalı bulduk. (Amme hizmetinde bir de Tuzak) Bu sayede 1.değerleme şirketinin ödemesini sorgusuz sualsiz yapmaz.

Onun dışında ise son dönemde ortaya çıkan merkez banasına göndereceğiz işlemleridir. Düşünün ki siz bir değerleme şirketisiniz ve göreviniz değerleme raporları hazırlamak. Sözleşmeniz gereği Gayrimenkul Değerleme taleplerine cevap verir rapor düzenler sorumluluğunu sahiplenirsiniz. Ancak bankalar, hele bazları var ki her şeyi yarım yamalak yapan, beceremedikleri tüm saçmalıkları firmaların başına yıkarlar. Aralarında öyle de güzel bankalar var ki; ” Biz o işlemleri sistemlerimizden çekebiliyoruz, sizlere bir daha yük etmiyoruz, oluşturduğumuz sistemleri ileriye dönük ve talep edilebilecek düzene göre hazırlattık ” diyorlar.

Neden bu konuyu yazıyoruz. Şimdi sonuca geliyoruz. Bankalar %100 inşaat seviyeli raporların bilgisini ” Merkez Bankası ”na sunuyormuş. Bu bilgiyi toplu bir Excel sistemi içerisinde merkez bankasına yönlendiriyorlar. Ancak asıl sorun şu ki bu Excel içerisinde yer alan yüzlerce bilgiyi kendileri değil de ” Değerleme Firmalarına ” hazırlatıyorlar. Zaten aynı gün içerisinde değerleme taleplerinin sonuçlandırılmasını bekleyen bu bankalar bir de yetmezmiş gibi böyle saçma sapan, aslında değerleme firmaları ile alakası bile olmayan, gene aslında kendilerinin hazırlamaları gerektiği işlemleri garibim değerleme şirketlerinden talep ediyorlar…

Onlarda çok iyi biliyorlar kendileri hazırlamalı. Merkez bankasına gönderecekleri bilgiyi değerleme şirketlerine hazırlatmak ta ne demek ???

Bilhassa hazırlarken çok sövdük; bize ne arkadaş? bizim işimiz mi? biz niye hazırlıyoruz? bizim sorumluluğumuz mu? kendi işini bana yaptırıyor? ücret ödüyor mu?

_________________________________________________________________________________________________________________

Özet ile şunu söylemek istiyoruz. Değerleme şirketlerinde kimin ne yaptığı belirsiz olabiliyor. Denetmenden böyle bir işin talep edilmesi hiç akıl alır bir iş değil.

Firmalardan kendi iş yüklerini talep eden bankalar şunu düşünüyorlar;

” Biz işveren konumundayız bizi kaybetmemek için bu işleri yapmak zorundalar. ”

Puanlama

  • 8
  • 7
  • 9
  • 10
  • 9
  • 8.6

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia