” DiOM Nedir? ” bir fikriniz var mı?

DİOM Nedir ? 

Değerleme sistemi diom logo

Değerleme Sektörüne yüksekten giriş yapan Neozeka Yazılım A.Ş., hayata geçirdiği yazılım olan DTS ile şimdiden bir çok değerleme şirketi ve çözüm ortağı şirketi ile anlaşmış durumdadır.

Gözünü Pür-Dikkat değerleme sektörüne veren ” Neozeka Yazılım A.Ş. ” tarafından yaratılan ve kısaca DTS olarak bilinen Değerleme Takip Sistemi gün geçtikçe yeni özellikler katılarak geliştirilmeye devam ediliyor.

DTS’nin bir hizmeti olan DİOM ise çok konuşulmuş ve hali hazırda kendisinin bir yazılım olduğu dillendirilmiştir. DİOM’un ne olduğu konusunda kafalarda var olan soru işaretlerini sonlandırabilmek adına kısa bir söyleşi yaptık…

Buyurun söyleşimize;

Diom işaretleme

– Kısaca, nedir DiOM?

+ DiOM’un açılımı Değerleme İş Ortakları Merkezi. Adından da anlaşılacağı gibi, ürün değil, bir hizmet platformu. Yazılım ürünümüz Değerleme Takip Sistemi’ni (DTS) kullanan, gayrimenkul değerleme sektöründe operasyonel düzeyde koordinasyon sağlayan yenilikçi bir organizasyon. DiOM şu şekilde çalışıyor, öncelikle platforma dahil olmak isteyen Çözüm Ortakları ve Lisanslı Değerleme Firmaları sisteme başvuru yapıyor. Onay sürecinden sonra DTS eğitim ve sertifikasyonları başlıyor. Bu süreçten sonra Çözüm Ortakları ve firmaları buluşturarak sözleşme ve tanımlama süreçlerini devreye alıyor, iş akışlarını yönetiyor, operasyon yüklerini, bünyesindeki operasyon merkezi ile üstleniyor ve DTS sayesinde rapor kalitelerini yükseltiyor. Değerleme firmalarına şimdiye kadar çalışmadıkları bölgelerde çalışma fırsatı verirken, çözüm ortaklarının talep ettiği iş potansiyeline ulaşmasına yardımcı oluyor.

– Biraz daha açmak gerekirse, DiOM değerleme firmalarına nasıl bir değer katabilir?

+ DiOM, Lisanslı Değerleme Firmaları ve Çözüm Ortaklarının daha fazla işi daha kısa sürede yapmaları için çalışan bir organizasyon. Şöyle ki, Çözüm Ortaklarını tanımlı oldukları banka, çalıştıkları bölge ve almış oldukları puan derecelerine göre değerleme firmalarına sunuyor ve iş almalarını sağlıyor. Hem Çözüm Ortağı hem de şirket tarafı için operasyon ve matbu işlerini DiOM üstleniyor. Ayrıca nasıl Çözüm Ortaklarını firmalara tanıtıyorsa, firmaları da düzenli değerleme işi yaptıran özel kurum ve kuruluşlar ile bir araya getirerek iş potansiyellerini artırmalarına yardımcı oluyor.

– Peki, Neozeka bir yazılım şirketi, bir yazılım şirketi bu sürecin neresinde?

+ Güzel ve haklı bir soru; biz bir yazılım şirketi olarak bunun altyapısını kurguladık ve yazdık. Bu altyapının sektördeki karşılıklı güvensizliği ve iş dağılımı problemlerini ortadan kaldıracağına inanıyoruz. Değerleme firmaları çok uzak bir ildeki ve kontrol dışındaki bir çözüm ortağının yaptığı hatadan dolayı iş hatta banka kaybetmekten dolayı çok tedirginler. Dolayısıyla firmalar, üzerlerinden alınan bu yükten dolayı memnun. Değerleme süreçlerini otomatize eden DTS yazılımı, Rapor Sihirbazı sayesinde belirli standartlarda rapor üretmeye olanak tanıyor. Bu sayede firmalar rapor kalitesinden artık şikayet etmiyorlar. Ayrıca daha önceden hizmet vermediği şehirlerde hizmet verebiliyorlar. DiOM üyesi uzmanların mutlak suretle DTS kullanabilir olmaları gerekiyor ve verilen eğitimler de bu yönde oluyor. DTS’nin işi doğrudan sahaya indiren bir yapısı var, mobil cihazlar ile sahada kullanıma yarayan, veri toplayıp otomatik rapor üreten bir sistem. DiOM da DTS’nin sunduğu tüm bu avantajlarından faydalanan bir hizmet.

– İşin kime atanacağına nasıl karar veriliyor?

+ DiOM operasyon merkezi olarak DTS’nin sahip olduğu karar destek sistemi ile işin en doğru kime atanacağına sistem ile karar veriyoruz. İşin bilgilerini TAKBİS belgesinden okutarak sisteme giriyoruz. Proje ve belgeler ile sahadan gelen bilgilerin uyumluluğunu kontrol ediyoruz. Saha işi biten ve raporu üretilen işin ön kontrolünü yapıp değerleme firmasına gönderiyoruz. DTS’nin Veri Aktarım Sihirbazı (VAS) ile bütün bilgileri banka sistemine ve değerleme firmasının sistemine aktarılmasını sağlıyoruz. Geriye kalan kısım sadece saha işleri. Biz de çözüm ortaklarının asıl değerli meziyetleri olan saha işlerine odaklanmalarını sağlayarak; iş geliştirme, operasyon, muhasebe vb. konular ile uğraşmalarına gerek kalmaması için çalışıyoruz.

– Firmalara kattığı değer ortada, anlamadığım şey, neden bir çözüm ortağı DiOM’a dahil olmak istesin?

+ Çözüm Ortaklarında yaşanan bir diğer büyük ikilem ise; iş alamama korkusu ile çok sayıda firma ile sözleşme imzalayarak çalışma ya da düzenli iş gönderen bir ya da iki firma ile anlaşarak kapasitesi oranında iş alma durumu. Her iki durumda da riskler mevcut. Örneğin her gün birer iş gönderen iki firma ile çalışıyorsanız bu iki firmadan biri ile yaşanacak herhangi bir aksaklıkta iş hacminiz bir anda yarıya inebilir. Yeni bir firma bulma ve banka tanımlama süreci uzadıkça iş kaybınız devam eder. Çok sayıda firma ile çalışırsanız her biri aynı anda iş gönderdiğinde iş hacminizin üzerinde gelenleri reddetmek durumunda kalırsınız. Bu, hem sizin için hem de size iş gönderen firma için can sıkıcı bir durumdur ve tekrarlamaya devam ederse firma ile iş ortaklığınızın bozulması kaçınılmazdır. DiOM burada da devreye girerek değerleme firması ve çözüm ortağı arasındaki iş dağılımını düzenler. Bu sayede firma işinin mutlaka uygun bir uzmana atanacağından ve yapılacağından, çözüm ortağı ise iş talebinin üzerinde gelen işlerin reddedilmeden çözüleceğinden emin olarak çalışmaya devam eder. Bir işin yapılamama ihtimalinin ortadan kalkması, iş alamama endişesi olan değerleme uzmanının bu sorununa çözüm üretmek, aslında baktığınızda büyük bir hizmet.

+Anladım, sektör büyük yeniliklere gebe gibi duruyor, umarız verdiğiniz hizmet ile daha fazla kişiye ulaşmayı başarırsınız. Bilgiler için teşekkürler.

– Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim…

Diom bilgi

Puanlama

  • 9
  • 9
  • 8
  • 10
  • 9
  • 9

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia