Eksper gelecek rakamı yükselt !!!

İnternet ilanları’na DİKKAT !!!

Gayrimenkul Değerleme Ekspertiz Esnası Problemler

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’nini farklı bir ilinde bulunan, bir değerleme uzmanı tarafından mesaj kutumuza ilginç bir görsel geldi. Görsele göre uzmanın zekası ile dalga geçmeye çalışan emlak bireyinin kurduğu tuzak elinde patlamış ‘a benziyor!!!

Büyütmek için Görsele Tıklayın

Ekspere kurulan tuzağı

Yukarıda ki görseli incelediniz! Tarihlere baktınız! Değerlere baktınız! 

Peki Ne anladınız?

İlk İlan 20.01.2016 tarihinde 410.000 TL olarak yerleştirilmiş, muhtemel alıcı bulununca da 750.000 TL olarak 04.02.2016 tarihinde bu ilan eksper için güncellenmiş 🙂

Emlak ilanlarının çakıldığı ve bu suretle değerleme raporlarının hazırlandığını düşünen emlakçılara buradan belirtmek isteriz. Emsal Karşılaştırma Yöntemi İlan sitelerinde ilan çakılarak kullanılmaz. Farklı detayları vardır. Milyonlarca adet internet yada yerindeki yüksek değerli ilanları görsek dahi, O talep ettiğiniz değer yazılmayacaksa yazılmaz. Amac talep edilen değeri yazmak değildir çünkü…

Değerleme mesleğini bu kadar hafife almak da sadece simsarlar ve onların ekmeğine yağ-bal sürenlerin düşünceleridir. Düpedüz dolap çeviren emlakçılar, Değerleme uzmanlarının da kendi gibi olduklarını düşünürler.

Yapılanlardan bazıları ise şöyledir;

 • İlan siteleri (Sahibinden, Hürriyet, Milliyet gibi) mutlaka incelenir.
 • Didik didik edilir.
 • Emsal araştırması yöntemi ise yerinde gerçekleştirilir.
 • Her var olan ilanın tuzağına da düşülmez.

Tek derdimiz ve Tek sorunumuz var!

Bankalar bu tuzağa bolca düşüyor. Bankalar içerisinde bulunan arkadaşların internet ilanlarına tamah etmemeleri, yeri geldiğinde o ilanların birer tuzak halini aldığını bilmeleri gerekmektedir. O ilanların aldatma amaçlı olabileceklerinin de akıllara gelmesidir talebimiz.

Mutlaka, müşterisini ve emlakçısını pür dikkat dinleyen, onlara güvenen bankaların bir diğer yandan da bu işin tespitleri için emek harcayan uzmanlara saygı duyması gerekmektedir.

Bilgi kirliliğinde kaybolmak isteyen bankalar, onlarca tespit yapan ve sonuca ulaşan uzmanlara neden güvenmez.

Soruya cevap; İş getiren mi? İş yapan mı? yoksa!!!

Önerimiz ve Düşüncemizin özeti şudur.

Tabi ki isteyenin istediği gayrimenkulünü istediği bedelden satabileceği ve bedeli özgürce girebildiği platformlar olacak, olmalı da. Ancak bugün Sahibinden.com da yüzlerce sahte ilanların girilmesinin bir şekilde engellendiğini görüyoruz. Biliyoruz. Bir şekilde Fake diye adlandırılan sahte ilanların önünün kesildiği konusunda hem fikiriz.

Elbette ücretini ödeyip ilanını istediği bedelden giriş yapmak kendi özgürlüğündedir. Düşünce ve fikir ifadeleri özgürlüğü bunu gerektirir. Bu emlakçı arkadaşın da yukarıda bulunan ilanı istediği bedelden sisteme girmek hakkıdır. Talebimiz ise 410.000 TL bedele satılan bir gayrimenkulün değerinin 750.000 TL ye arttırılmasının tamamı ile gelecek olan değerleme uzmanına karşılık yapıldığı kanısı olduğu ve bu konuda da gerekli emlakçıların mağazalarında farklı çalışmalara gidilmesidir.

Bu işlemin de ilgili emlak sitelerinde bir bilgi kirliliği oluşturacağını düşünüyoruz. Gözle görülen bir durumdur. Sonuç itibari ile sorarlar adama 15 günde ne gibi bir yatırım aldı da bölgede fiyat 410.000 TL bedelden 750.000 TL rakamına ulaştı. Arada ki fark 340.000 TL dir. Mantığa sığıyor derseniz hata bizim düşüncemizdedir. Yanlış düşünüyoruz demektir.

Değerleme uzmanlarının ise görevleri Değerini destekleyecek ” AKTİF VE GÜNCEL ” ilanları yerinde tespit ederek raporunda sunmasıdır. İlan sitelerinden de bilgi desteği sağlanabilir ancak tüm bilgiler ve ilanın aktif olması önemlidir.

İlan sitelerine düşen görevler !!!

Son dönemde Sahibinden.Com başta olmak üzere, diğer (Hürriyet ve Milliyet gibi) siteler dahilinde Fake diye anlandırılan sahte ve sayısız ilanlara önlem getirildiğini öğrendik.

Açılan emlak mağazaların da, ücret arttırımına giden siteler bu konuda çok iyi bir adım atmışlardır. Ücret arttırımı ve girilen ilan sayısına göre ücretlendirme vb. çalışmalarla sahte ilan sayılarının ciddi oranlarda düşürüldüğü gözlemlenmektedir. Bu da emeğin tuzaklara ve sahtekarlıklara yem olmamasını sağlıyor…

Sosyal medyadan gelen bir uyarı ise Mesut beyden gelmiştir. 

Büyük tezgah konutta değil ticari mülklerde yaşanıyor.
Ticari semtlerde ticari mülklere özellikle dikkat edelim.

Uyarı!

Değerleme uzmanları sahibinden yada başka bir yerden çakmıyor boşa çabalamayın!!!

Puanlama

 • 10
 • 9
 • 8
 • 7
 • 6
 • 8

  Puan



O bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia