Eksperin ağzından Eksper Kimdir ?

Eksper Kimdir ? Eksperin ağzından Eksperin tanımı…

ve çok güzel bir yazı ile dahası…

 

Değerleme Ailesi

Cevrenizde hava sıcak olmasına rağmen gore-tex bir bot giyen, içinde lap-top olmamasına rağmen lap-top çantası ile dolaşan, resmi kurumlara telaşla girip telaşla çıkan, bir elinde mapası, bir elinde telefonu arşiv önlerinde öğle tatilinin bitmesini bekleyen biri görürseniz anlayın ki o bir eksperdir. kendisine ilişmeyin. bin ah işitirsiniz.
eksperhan 2007 yılında itü şehir ve bölge planlamayı kazanmıştı. zorlu geçen finallerden,4 yıldan sonra nihayet mezun olmuş ve iş hayatına atılmaya hazırdı. öğrenciliği döneminde “oğlum bu iş çok rahat, sabah geç kalkıyon, hafta sonu, bayram, seyran tatil, çalışma zamanını sen ayarlıyorsun” diyen arkadaşları olmuştu. ama hiç sormamıştı. neydi. neyin nesiydi bu iş.
iş aramakla geçen birkaç aydan sonra kulağına çalındı bahsedilen iş. “gayrimenkul değerleme uzman yardımcılığı” yok garip oldu. biz halk dilini kullanalım. “eğspertiz geleceğmiş evde dur bugün hanım”. bu daha samimi oldu en azından.
eksperhan kariyer sitelerine girdi ve (sürüsüne bereket) eksper aranılan ilanlara başvurmaya başladı. o kadar çok firma vardı ki bu sektörde. kime başvuracağını şaşırdı. görüşmeye çağrıldığı ilk şirket havada kaptı kendisini. 1200 lira + yemek+ 3. aydan sonra prim. piyasayı bilmediği ve daha fazla işsiz gezmemek için kabul etti eksperhan. bilseydi inşaat fakültesi mezunları bulunmaz hint kumaşı bu sektörde biraz daha beklerdi.
eksperhan işin oro…pusu (çok sert oldu), işin çakalı bir arabalı (ferrarili) eksperin yanında sahaya çıkarak, o belediye senin, bu tapu dairesi benim, avcılar senin, şişli benim dolaşmaya, işe yavaş yavaş alışmaya başlamıştır. izale-i şuyuu değilse de en azından kat irtifakı ile kat mülkiyeti arasındaki farkı biliyordur.
neşeli geçen max. 1 aylık staj sürecinden sonra artık sahaya tek çıkması istenir eksperhandan. eh normal. 3. gün sahaya çıkan var bu meslekte. az laf çok iş. yapı kredi. hızlı iş ile normal iş arasındaki fark 20 tl. bir tarafınıza … neyse. sakinim.


ilk işleri hep sıfır dairelerden verirler ergen eksperler ürkmesinler diye. eksperhan’nın ilk işleri de hep sıfır kilometre dairelerdi. lüks daireler. sahibi olmak için yıllarca çalışması gereken daireler. rapor yazmaya da alışmıştı. hatta elden rüşvet vermeyi, hangi belediyelerin rüşvetle çalıştığını öğrenmişti. “günde 1-2 rapor yazıyorum, sabah 11 de kalkıyorum. sürekli dışarılarda geziyorum. harcırahtan tırtıklıyorum.ne süper bu meslek” diye düşünmektedir eksperhan ileride başına geleceklerden habersiz. 
ilk boss: müşteri (a.k.a 1 milyar para verdik biz sana niye kredi çıkarmadın bana)
özellikleri:
1) kiracısı ile kesinlikle organizasyon yapamaz bunlar. akşamın 8’inde evi göstermeye çalışırlar.
2) genellikle evi satın almak için yeterli nakitleri olmadığından evin değerini yüksek tutmanızı isterler ki hepsini kredi ile halledebilsinler.
3) değerleme sürecini bilmediklerinden onlara kredi miktarı konusunda kıyak geçebileceğinizi düşünürler.
4) istedikleri kredi çıkmayınca telefonda tehdit edenleri , dava açacağını söyleyenleri vardır.
ikinci boss: eksperlerle ilgilenen (!) tapu görevlileri (a.k.a projemin arasına 10 lira atıver, şuradan al kütüğü bakıver)
özellikleri:
1) türk bürokrasisini kemiklerinizde hissetmenizi sağlarlar.
2) yıllarınızı verip avukat,mühendis vb. olmuşsunuzdur. bu kişiler için önemi yoktur. burada komutan onlardır, sizse er. 
3) bir çoğu rüşvetle çalışır-dı yakın zamana kadar. ama yeni sistemle (takbis) işleri kesat artık bu tayfanın. 
4) yok. bu kadar. boş beleş sevgisiz, bıkkın insanlar işte.
üçüncü boss: belediyelerdeki arşiv görevlileri (a.k.a iş yapıyormuşum gibi çek panpa)
1) getir-götürden başka ne iş yaptıkları meçhuldür. ama dünyanın yükü onlardadır gibi davranırlar. 
2) iş yapmamak için ayak yaparlar. “yetki belgen nerde? , niye elle doldurdun? bilgisayar çıktısı olması lazım, üzerinde bankanın imzası ve kaşesi olması lazım vb.”
3) bazıları rüşvetsiz çalışmaz. birkaç kez vermez, dosyanın arasına koymaz boş geçerseniz uyarırlar.
dördüncü boss: şirketin operasyon elemanları (a.k.a herkesten çok ben çalışıyorum ama en az maaşı ben alıyorum)
özellikleri:
1)çoğunluğu kadındır.
2) bankalarla direkt temasta oldukları için gergindirler. “o işin akıbeti nedir?, müşteriyi aramamışsın, o rapor gecikti, bu rapor iade oldu, şu müşteri şikayet etmiş” vb. laflarla sizi de gerer bunlar.
3) üzerinizde kaç o an kaç iş olduğu ve/veya bulunduğunuz bölge önemli değildir.beyoğlu’ndasınızdır ama aa o ne bağcılardan iş verirler. güne 3 işle başlarsınız öğle saatlerinde 5 iş olur bir anda. geceden yaptığınız bütün planlar alt üst olur. hiçbir yere yetişemezsiniz. itiraz ederseniz , patrona,kontolörlere ispiyon eder hemen “iş beğenmiyor bu” diye.
4) 1 aylık ekspersinizdir. size unkapanındaki sgk binasını verir “al değerle” diye. tapuda sadece “ilçe” hanesine bakarlar. gerisi teferruattır.
beşinci boss: şirket kontrolörü. (a.k.a spk sınavlarını yaya yaya vermiş veya henüz verememiş aklında hep “çözüm ortaklığı mı kursam lan acaba ” düşüncesi geçen zat)
özellikleri: 
1) bütün gün bilgisayar karşısında oturmaktan g.tü göbeeeği büyüktür. değilse bile yakındır.
2) telefonda bankalar tarafından sürekli taciz edildiği için çatacak, deşarj olacak yer aramaktadır.
3) raporunuzda çatacak yer bulduğu anda gölgesinden hızlı telefon kullanır. (+- 2 m2 kullanım alanı, +- 5 bin lira olması onun için fark etmez, stress atması lazım)
4) telefonda “müsait misin?” diye sorarlar ama cevabı almadan lafına devam ederler
5) noktasına, virgülüne dokunmadan yollayabileceği rapor hayalleri kurarlar .
6) eksperlikten gelme oldukları için çakaldırlar. her numarayı yemezler. 
7) şunları yap, bunları yap dedikleri hemen hemen herşey eksperlikleri zamanında yapmadıkları şeylerdir.
eksperhan. soğumuştur meslekten.”bir ara bırakacam” moduna girmiştir. çünkü güne 3 işle başlamıştır ama gün içinde 2 tane daha kakalamıştır prim peşindeki operasyon elemanları. kadrolu ekspere ne kadar dayarlarsa o kadar prim alırlar bu operasyonlar.
bir pazartesi günü tazminatını eline verirler eksperhanın.sektörün güzelliği olacak 15 gün içinde aynı işi daha güzeli bir şirkette yapmaya başlar eksperhan. burası daha küçük ama daha samimi bir ortamdır. fakat bir anda daha önce hiç raporunu yazmadığı bankalara rapor yazmasını, daha önce hiç gitmediği ilçelere gitmesini, daha önce hiç yapmadığı türde taşınmazları değerlemesini beklerler eksperhandan. zorlansa da yapar eksperhan. ama farkına varır. belki sabahları geç kalkmaktadır. ama raporları gece 11-12 de hatta geceyarısı 1de 2 de bitmektedir. hafta sonları belki tatil ama kendini pazar gecesi hep rapor yazarken bulur. artık akşamları eve geldiğinde sabah 8 akşam 5 çalışanlara özendiğini fark eder. ne güzel der. saat 5 ten sonra iş yok, rapor yok.
Yazı : Eksper – Doğukan Karabulut

 

 

Puanlama

  • Güzel bir özet olmuş9
  • Anlatım muhteşem9
  • Keyif aldım8
  • Kalemine sağlık diyebilirim8
  • Beğenmeyenler0
  • 6.8

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia