Ekspertiz işlemi ücret tarifesi ve uygulama biçimi nedir?

Ekspertiz işlemi karşılığı olan ücret ne kadardır?

Ekspertiz Ücreti

Gayrimenkul değerleme işlemi karşılığında özel kişiler, bankalar yada firmaların değerlenen gayrimenkulün raporuna karşılık ödedikleri bedeldir. Bu bedel değişken olup, gayrimenkulün türüne, m² sine vb kriterlerine göre değişmektedir. Ekspertiz ücreti sektörün en yoğun olduğu bölüm olan  bankalar tarafından konut ya da herhangi bir banka kredisi başvurularında talep edilen işlem masrafıdır. Kredi işleminde eksper raporu, kullandırılacak olan kredinin limitinin belirlenmesi için krediye konu olan gayrimenkulün değerinin uzman kişiler tarafından belirlenmesidir. Yapılan bu işlem ücreti karşılığı banka tarafından kredi karşılığı ipotek edilecek gayrimenkulün türü ve alanı gibi özelliklerine dayanarak müşteri tarafından tahsil edilmektedir.

Değerleme rapor ücreti ne kadardır?

Raporların, bankalar tarafından yapılan ücret uygulamasında Sermaye Piyasa Kurulu yıllardır bankaların keyfi rapor ücretlerinin dağınıklığına ve düzensizliğine el atarak Bankaların  kredi müşterilerine ipotek karşılığı yaptırdıkları Değerleme Rapor rapor ücretlerine bir düzenleme getirilmiştir. 19 Aralık 2013 Perşembe günü yayınlanan 28856 sayılı Resmi Gazetede 13 Aralık 2013 tarih ve 41/1351 sayılı Kararı ile değerleme rapor ücret tarifesi yayınlanmıştır. Bu sayede tüm bankalar Spk ’ nın lisans vermiş olduğu  değerleme firmalarına aynı değerleme işleminde aynı ücretleri ödemeye yasal anlamda mahkum kalmışlardır. Değerleme ücretleri 2.kez düzenlenerek 1. zammını almıştır. Bu zam tutarları her sene güncel olarak yenilenmektedir. 2014 yılı değerleme ücretleri için Tıklayınız…

Özel Gayrimenkul Değerleme Ücretleri Nedir yada Ne Kadardır. ? 

Bu alanda çok yazmak yada anlatmak gerekmiyor. Spk tarafından Lisanslı Değerleme Şirketi olmaya hak kazanmış Gayrimenkul Değerleme Firmaları na ulaşarak ilgili firmaların web sitelerinden yada görüşerek değerlemesi yapılacak gayrimenkul hakkında doneleri teslim edip fiyat almak yeterli. Raporun kalitesi ya da resmiyeti için Lisanslı firmalar tercih edilmelidir. Ancak çok ücret ödemek istemiyorum cüzzi bir anlamda değer tespit etmek istiyorum denilirse Çözüm Ortaklığı yapan Limited şirketleri yada Şahış olarak çalışan eksperler de yardım alınabilir.

Yazı : EksperMediaO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia