En hızlısı ” Halkalı ” En yavaşı ” Göktürk ”

Konutta arz fazlası tartışılırken, İstanbul’da bazı ilçelerde peynir-ekmek gibi konut satılıyor. Halkalı’da bir konut ortalama 1.3 günde satılırken, Kemerburgaz’da ayda bir işlem yapılıyor.

Konut Endeksi 2015

 

İstanbul’un En hızlısı ” Halkalı ” En yavaşı ” Göktürk ”

Konutta balon iddiaları tartışıladuruken,İstanbul’da yeni konut projeleri birbiri ardına satışa çıkıyor. İstanbul’un bazı ilçelerinde konut satış ofisleri sinek avlarken, bazı ilçelerinde de peynir-ekmek gibi konut satılıyor. Başka bir deyişle de 30 dakikada servis edilen pizza gibi… Eva Gayrimenkul Değerleme’nin “2014 İstanbul Markalı Konut Araştırması” İstanbul’da konutların en hızlı satıldığı bölgeleri ortaya koydu. Araştırmaya göre, İstanbul’da en hızlı konut satılan bölge, Küçükçekmece-Halkalı oldu. Bu bölgede, bir konut ortalama 1.3 günde satılıyor. İstanbul’da konut satışlarının en yavaş ilerlediği bölge iseKemerburgaz… Bölgede bir konut, nereseyse bir ayda, ortalama 25.6 günde satılabiliyor.  Tabii bu sürelerin ortaya çıkmasında Halkalıbölgesindeki evlerin ortalama fiyatlarının 100-200 bin TL arasında olması Göktürk de ise 2+1 evlerin dahi 500 bin liralık fiyata ulaşması da etkili. Fiyat ne kadar makul olursa, alıcı sayısı da çok oluyor.
Küçükçekmece-Halkalı yükselişte
Konut satışlarını, öncelikle bölgenin lokasyonu ve ulaşım olanakları etkiliyor. Bu özellikler yatırımcıyı tatmin ederse, dairelerin satış fiyatı, dairenin büyüklüğü ve bölgedeki benzer konutların arzının ne oranda olduğu gibi özelliklere bakılıyor. İstanbul’un en hızlısı, bir konutun satış hızının ortalama 1.3 gün olduğu Küçükçekmece-Halkalı bölgesi. Halkalı; markalı, temalı, sosyal alanı olan nitelikli konut projelerinin adresi olması ve çok sayıda projenin arz edilmesi nedeniyle ilk sırada. TOKİ ve EmlakKonut GYO’nun hayata geçirdiği toplu konut projeleriyle nitelikli konut anlamında ilk adımların atıldığı bölgede, hasılat paylaşımı projelerin ve özel sektör yatırımlarının katkısıyla piyasa hız kesmiyor.
Lükste arz fazlası zorluyor
İkinci sırada, bir konutun ortalama 1.9 günde satıldığı Ispartakule-Başakşehir bölgesi geliyor. İstanbul’da kurulacak yenişehrin merkezi olanBaşakşehir, büyük arazilerin bulunması, alt yapı ve ulaşım konusunda planlı büyümesi nedeniyle inşaat yatırımcılarının yeni gözdesi oldu. Konutların en hızlı satıldığı üçüncü bölge ise 2.2 gün ortalamasıylaKağıthane-Seyrantepe oldu. Konut satışının en yavaş olduğu bölgelerin başında Kemerburgaz geliyor. Bölgede bir konutun satılma hızı 25.6 güne kadar düşüyor. Lüks konut projelerinin ve yüksek fiyatlı villa projelerinin bulunduğu Kemerburgaz’ı benzer niteliklere sahip Zekeriyaköy takip ediyor. Zekeriyaköy’de ortalama satış süresi 18 günü bulunuyor. Bu durum, konut fiyatlarının yükseldikçe, satış hızının düştüğünü ortaya koyuyor. Bu durum da, lüks konutta arz fazlası olduğu görüşünü doğruluyor.
__________________________________________________________________________________________________________________
Konutta ilçe satışları haberi
Kaynak : Vatan


O bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia