Eva Değerleme’den 2015 yılında İstanbul’da gelişecek bölgeler Analizi

Cansel Turgut Yazıcı

Emlak Rotasından Dinçer Bilginer ‘ in Röpörtajı itibari ile Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, 2015 yılında değerlenmesini bekledikleri bölgeleri anlattı.

“Şehrin çeperleri gelişecek”
2015 yılında gayrimenkul sektöründe 2014’e nazaran ciddi bir hareketlilik beklemediklerini söyleyen Yazıcı, 2015’te özellikle şehrin çeperlerinde bir hareketlenme beklediklerini söyledi. Konut segmentinde özellikle Kurtköy ve Beylikdüzü gibi şehrin doğu ve batı uçlarında piyasaların hareketleneceğini tahmin ettiklerini söyleyen Yazıcı, şehir merkezindeki bölgeler için ise Kağıthane ve Şerifali gibi semtlerin değerleneceğini ifade etti.

“Kuzey İstanbul’da arsa fiyatları artar”
Arsa segmentinde özellikle 3’üncü köprü ve bağlantı yollarının bulunduğu Arnavutköy ve Taşdelen gibi bölgelerde fiyatların artacağını tahmin ettiklerini belirten Yazıcı, “İstanbul’un kuzey bölgelerinde 3’üncü köprü ve bağlantı yolları vesilesiyle arsa fiyatlarının yükseleceğini öngörüyoruz. Kuzey Marmara Otoyolu’nu Gebze bölgesine bağlayan aksta da hareketlilik olacak” dedi.

2015’te konut kredileri ne olacak?
2015 yılında konut kredilerinde düşüş beklemediklerini kaydeden Yazıcı, “Mevcut seviyeyi koruyalım yeter. Faiz oranlarının düşeceğini öngörmüyoruz. 2013 yılında konut kredileri hacminde yüzde 28’lik bir artış olmuştu. 2015’te de bir miktar artış yaşanabilir ancak çok fazla bir artıştan söz edemeyiz. Zira Haziran 2015’te genel seçimler gibi ciddi bir bariyer var. Vatandaşın beklemeye geçeceğini tahmin ediyoruz. Seçimlerden sonra ise piyasa yeniden hareketlenecektir” ifadelerini kullandı.

Açıklamalar;

Kaynak : EmlakRotasıO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia