2014/2.Dönem Değerleme Sektörü Gelir Anketi Açıklanmıştır.

Eksper Media Anket

Experler.com tarafından sektöre katkı sağlayan ve bilgi arayışına destek sunan anket çalışmalarından, gelir anketlerinin 2.dönemi yayınlanmıştır.

Değerleme sektöründe ki kazanç durumları nasıl? Kim ne kadar tecrübeyle ne kadar kazanıyor? Sahadan büroya dönsem ve rapor kontrol etsem kazancım artar mı? Çözüm ortakları ne kadar kazanır? Bu ve benzeri soruların cevaplarını alabilmek için, 3 soruluk “2014/2. Dönem Değerleme Sektörü Gelir Araştırması” anketi açıklanmıştır.

Not: Kadrolu çalışanlara uygulanan primler firmalara göre değiştiğinden tablonun net alacak üzerinden değerlendirildiği görülmektedir. Yol, Tel, ve Prim gibi ekstra detaylar ekli değildir.

Anket Sonuçları:
2014 yılı ikinci yarım dönemine ait Değerleme Sektörü Gelir Araştırma anketi yaklaşık olarak 2 ay boyunca yayınlandı ve yaklaşık olarak 150’ye yakın sektör çalışanı tarafından sorular cevaplandı. Anket sonuçlarının analizi, pozisyon üst başlığında, tecrübe ve kazanç ekseninde değerlendirilip yayınlanmıştır. Bölgelere göre yaşanan değişimler göz ardı edilmiştir.

 • Raportör: Değerleme sektöründe sahadan gelen ham veriyi işleyerek, raporlaştıran ve hızlıca kontrol birimine aktaran mesai çalışanlarıdır.

Raportör - Rapor Kontrol - Kotrolör

 • Operasyon Sorumlusu: Değerleme sektöründe, banka ya da müşteri ile ilişkilerin yürütülmesi, talebin kabul edilmesi, yönlendirilmesi vb konularda koordinasyonu sağlayan mesai çalışanlarıdır.

Değerleme Şirketi Operasyon Sorumlusu - Operasyon Yetkilisi

 • Yönetici: Değerleme sektöründe, ekspertiz veya kontrol biriminin başında yönetici, bölge müdürlüğü pozisyonunda ya da firma sahibi olarak çalışan çalışanlarıdır.

Değerleme Sektör Yöneticisi Gelir Anketi

 • Kontrolör: Değerleme sektöründe, eksperden yada raportörden gelen raporu öncelikle redakte eden ardından da müşteri ile firma arasında imzalanan sözleşmeye uygun şekilde düzenleyen ve kontrol eden yetkilidir.

 

Kontrolör - Kontrol Sporumlusu - Gayrimenkul Değerleme Kontrol Sorumlusu

 • Tam Zamanlı Eksper: Değerleme sektöründe faaliyet gösteren bir firma bünyesinde tam zamanlı olarak çalışan çalışanlarıdır.

 

Tam Zamanlı Çalışan Değerleme Uzmanı Yada Eksper

 • Sözleşmeli Çözüm Ortağı: Değerleme sektöründe faaliyet gösteren lisanslı bir değerleme firması ile sözleşmeli olarak dışarıdan (outsource) hizmet veren çalışanlarıdır.

 

Değerleme Sektörü Çözüm Ortağı Gelir ve Kazancı Ne Kadar

Yapılan anketi inceleyen Experler.Com un sonuçlarına göre;

Anket Özeti: 2014 yılı itibariyle,

 • Değerleme sektöründe, bir raportörün maksimum kazanacağı ücret 2.000-TL civarındadır.
 • Değerleme sektöründe, bir operasyon sorumlusunun aldığı ortalama maaş 1.500-TL seviyesindedir.
 • Değerleme sektöründe, bir yöneticinin ortalama kazancı 4.000-TL’nin üzerindedir.
 • Değerleme sektöründe, bir kontrolörün minimum kazancı 3.500-TL’nin üzerindedir.
 • Değerleme sektöründe, bir tam zamanlı eksperin işe başlama maaşı yaklaşık olarak 1.250-TL seviyesinde iken tecrübesine bağlı olarak zaman içerisinde 3.250-TL seviyesine çıkabilmektedir.
 • Değerleme sektöründe, sözleşmeli bir çözüm ortağının aylık kazancı 4.500-TL’yi bulabilmektedir.

Anket sonuçlarını yorumlarken, sizde çalıştığınız pozisyona ve sahip olduğunuz tecrübeye göre kendi kazancınızı anket sonuçlarıyla karşılaştırabilir, sektör içinde ki konumuzu belirleyebilirsiniz.

Gayrimenkul değerleme asgari ücretlerinde yaşanacak artışa bağlı olarak 2015 yılı Ocak maaş zammı sohbetlerinde hepimize bol şanslar, bol kazançlar!

Anket 23.11.2014 tarihinde sonuçlandırılmış ve yayınlanmıştır. Experler.Com a ‘ Teşekkürler.

Kaynak : Experler.ComO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia