Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Nasıl Olunur ?

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Nasıl Olunur

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı olmak isteyenlere şu noktadan başlamak istiyorum, İnşaatına gittiğimiz müteahhitler, mülk sahipleri, üniversite seçimi yaklaşan öğrencilerin aileleri ve Gayrimenkul Danışmanlarının genellikle sordukları sorular bu anlamda nasıl oluruz nasıl yaparız ne okumamız lazım derler.

Değerleme uzmanı olmak için öncelikle mesleğe yakın olan başta bankaların özellikle talep ettiği inşaat mühendisliği, harita mühendisliği, şehir planlama yada mimarlık bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. Bu 4 bölüm bankaların özellik olarak aradığı bölümlerdir. Bu bölümler dışında olanların rapor oluşturamadıkları bankalar bile vardır. Çünkü bazı bankalar illede bu bölümlerden olacak yoksa rapor istemiyorum diyor. Bölümlerin dışında değerlemeye yakın olacak Emlak ve Emlak Yönetimi, Gayrimenkul ve Varlık Değerleme bölümleri ve Taşınmaz değerleme bölümleri vardır. Emlak yönetimi bölümü 2 yıllık meslek yüksek okulu olup, 3-4 olarak Gayrimenkul ve Varlık Değerleme bölümüne dikey geçiş yapılabilmektedir. Ayrıca sektörde jeoloji mühendisliği, iktisat gibi 4 yıllık fakültelerden mezun olan bir çok bölüm bitirmiş kişi bu mesleğe girebilmektedir. Mesleğe öncelikle sektörde çözüm ortaklığı yada lisanslı değerleme şirketlerinden bir tanesine girmek ve zaman içerisinde çalışarak tecrübe kazanarak başlamak gerek, çalışarak kazanılan tecrübe ile birlikte yalnızca değerleme uzman yardımcısı sıfatını kazanabiliyorsunuz. Tapu/Belediye ve sahada olan eksperlerden duyulur Değerleme Uzmanıyım diye aslında işin aslı uzman yardımcısıdır. Lisanslı olan ve Resmi olarak Değerleme Uzmanı olan kişinin resmi imza hakkına yardımcılık ederiz. Uzman yardımcılığı esnasında çalışılır ve çalışma dönemi içerisinde 3 yıl boyunca lisans almaya hak kazanmak için staj denilen çalışma süresi doldurulur. Bu süre zarfında sınavlara girilir. Sermaye Piyasa Kurulunun Değerleme Uzmanı olmaya yönelik düzenlediği sınavlara girilir ve bu sınavlar verilir. Staj ve Sınav tamamlanması halinde TDUB a resmi üyelik yapılır. İşte o gün itibari ile Değerleme Uzmanısınız dır.

Bu süreci kendi istediğiniz şekilde yönetebilir yada daha makul bir biçimde öncelikle sınavı bitirip sonra sektöre girebilirsiniz. Staj süresi olan 3 yıllık çalışma süresi sınavın verilmesinden sonra yapılması tavsiye edilir. Ancak anlattığımız bu staj süresi yeni tebliğ ile kaldırılmış olup çok kısa sürede 1-1,5 ay kara bir süre zarfında SPL ‘nin düzenleyeceği eğitim kurslarına katılarak da verilebilmektedir. Stajın ders değil uygulama olduğunu kaçıranlar öyle bir gelişme ile 3 yıllık çalışma zorunluluğunu kaldırıp bu durumu kısa yoldan hallediyorlar. Bu durumun sektör için yada lisans alanlar için kalitesiz bir durum olduğunu fark edinceye kadar bu kurs ile staj tamamlanma durumu aktiftir. Devem etmektedir. İleride kaldırılacağı düşünülmektedir.

Meslekteki bir firmaya 4 yıllık lisans bölümlerinden mezun olarak girmek, çalışmak, stajı tamamlamak ve sınavı tamamlamak faktörlerini bitirdikten sonra siz bir Değerleme Uzmanısınız işte o zaman gerçek lisanslı ve imza yetkisi bulunan Lisanslı Değerleme Uzmanısınız.

Kimler Gayrimenkul Değerleme Uzmanı olabilir biraz farklı bir anlatım ile dinleyelim…

Yazı : EksperMedia