Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı nın Önemi Artıyor

Smart İdea  Gayrimenkul Geliştirmöe ve Değerleme İlan

Kadir Has Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve lisanslı değerleme Uzmanı Turgay Gültekin, iyi değerleme uzmanı yetiştirilmesi halinde Türkiye”nin gayrimenkul stoklarının da artacağını söyledi.

Gültekin, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) desteği ile Kahramanmaraş Defterdarlığı tarafından hazırlanan “Gayrimenkul Değerleme Temel Eğitimi” seminerinde yaptığı konuşmada, gerçekleştirilecek iyi değerlemenin milli serveti artıracağını ifade etti.

İyi değerleme uzmanı yetiştirilmesi halinde Türkiye”deki gayrimenkul stoklarının da artacağını kaydeden Gültekin, şöyle konuştu: “Değerleme uzmanlığı, batıda olduğu gibi ülkemizde de yeni yeni önem kazanan, önemi gittikçe artan bir uzmanlık alanı olarak Türkiye ekonomisine katıldı. İnsanımız yerleşik hayata geçtiği günden bu yana elindeki her türlü değerin kıymetini öğrenmek istemiş bununla birlikte böyle bir alan ortaya çıkmıştır. Değerlemede bir planlama için hangi alanda plan yapmak istiyorsanız önce envantere ihtiyacınız var. Envanterlerin sağlıklı olmaması halinde plan gerçekçi olmaz. Değer dediğimiz şey, sübjektif başlıklar içeren aslında her kesin ortak bir ölçüde ortak bir yargıda buluşmak istediği bir şeydir.”

Türkiye”de değerleme mesleğiyle ilgili zorlukların olduğunu belirten Gültekin, “Geçmişte değerlemeyi insanlar keyfi yapıyorlardı. Ahmet”e göre bir binanın değer 10 lira ise Mehmet”e göre 15 lira diyebiliyordu. Bir kriter yok. Söylenilen değeri güçlendirecek bir değer yok. Tabi değerlemenin bir tahmin yönü vardır. Değerleme hesaplamalarındaki yöntemlerde bir takım kabullerden yola çıkarak sonuca ulaşılır. Kabulleri doğru yapmazsak yine doğru sonuçlara ulaşamayabiliriz. Türkiye”de değerleme hususundaki zorluk bu alanda çok fazla mevzuat var. Ama hepsi bir biriyle ilişkili değil” ifadelerini kullandı.

Kahramanmaraş Defterdarı Osman Kocaş ise DOĞAKA”ya sundukları 5 projenin destek gördüğünü hatırlattı.

Koçaş, DOĞAKA”dan geçen projeler kapsamında bir hafta boyunca eğitim çalışmalarının devam edeceğini ifade etti.

Kaynak : KonutHaberO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia