3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü İtibari İle Gözümüze Çarpan Engelli Lifti

3 Aralık Uluslararası Dünya Engelliler Günü

Gayrimenkul Değerleme’de Unutulan Engeller

Konumuz Gayrimenkul Değerleme esnasında karşılaşmış olduğumuz engelli lifti.
Yani engellilere saygısı olmayan müteahhitler, mantık dışı rampa yapıp engelli liftinin maliyetinden kaçan müteahhitler, rampayı şaha kalkarcasına dik yapan müteahhitler, o rampadan bir engellinin inebileceğini düşünen müteahhitler.

Sitemimiz para kazanmak için inciğinden boncuğundan kısmaya çalışan müteahhitleredir.

Halk Bankası Engelli Lifti

Yapılan ekspertiz işlemlerinde resmi kurum olarak belediye ve tapu müdürlüğüne gidilerek mimari proje incelemesi yapılır. Eksperler bu inceleme esnasında bina girişlerine önem verir. Ancak incelemeler esnasında genellikle standart olarak çizilen merdiven ve giriş bölümlerinin yanına bazı belediyelerde zorunlu uygulama olarak uygulanan Engelli Lifti de yer alır. Zorunlu olarak engellilerin arabalarını bindirip, bina girişine ve oradan asansöre bağlantısını sağlamak için çizilmesi ve uygulanması istenilen bu alan yerinde Engelli Liftinin çalınması bahanesi ile para kaynağından kısmak ve kardan ödün vermemek adına yapılmaz. Yada ailede engelli varsa 12,50, 15,50 yada 18,50 yapılaşmalarında olan binalarda daire satışları bu ailelere yapılamamaktadır. Yapılsa da sıkıntılı olmaktadır.

Engelli her yerde değil, engelleri çıkartanların bulundukları yerde engelli olduklarını hissederler. Müteahhitler hayatlarının bir parçası olan ulaşımın bu noktasında engelli olduğu ve yaşadığı, yaşayacağı uzun hayat acı acı hissettirirler.  Aslında engelli diye bir şey olmadığını engelin bedende değil zihinde olduğunu savunanlardanız. 

3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü itibari ile böyle de bir engelin müteahhitler tarafından çıkartıldığı unutulmamalı.

Engellileri bir gün olsa da hatırlatmak adına onların yaşam zorluklarının bir parçası olan bu bölümün de biz eksperler tarafından göz önüne çıkmasını istedik

#3Aralık
#DünyaEngellilerGünü
#3AralıkDünyaEngellilerGünü
#3AralıkDünya EngellilerGünüO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia