10 Kredi Talebinin 2 si Ticari!

10 Kredi Talebinin 2 si Ticari!

Şişme Ekonomi RİSK altında!

Ekonominin kalbi ve lokomotifi – İnşaat ve Banka kredileri şeklindedir. 

Sıcak paranın döngüsünü sağlayan inşaat sektörü, yakın zamanda zor günler geçirmektedir. Bir çok büyük inşaat şirketinin yeni projelerini satmakta güçlük çektiği, satışların düşük değer, uzun süreler ve pazarlama maliyetleri gibi sıkıntıları da beraberinde getirdiği problemleri görmekteyiz.

Emlak sektöründe satışların yapılması ve yeni inşaatların oluşabilmesine olanak sağlayan sıcak paranın kaynağı bankalar, değerleme şirketlerine yaklaşık olarak 1 aydır ticari talep ağırlıklı ekspertiz taleplerini yönlendirdiği gözlemlenmektedir. 

Değerleme uzmanlarının dikkat ettiği unsurlardan bir önemlisi şudur;

Bankalar tarafından Değerleme firmalarına ve Uzmanlarına ortalama gelen 10 işin 6 ile 8 tanesinin ticari olduğu ve konut alımından ziyade sıcak paraya ihtiyacın karşılandığı belirtilmektedir. Dolar ve Euro’nun arttığı şu günlerde acil para ihtiyaçları, limitler, borç harç ödemeler ve içeride olan gider+maliyet zararları gibi tüm sıkıntıları yüz üstüne çıkartılmaya çalışılmaktadır. 

OHAL dönemi dahil İFLAS’ların da yapılamadığı ve zorunlu olarak ayakta durmaya çalışmanın günlerinde BATAMAYAN şirketlerin de AYAKTA durmaya çalıştığı şu günlerde tek kurtarıcı sistemler BANKALAR olarak görülüyor. Bankalar sağladıkları maddi kaynaklar ve parasal destekler ile ülkeler için önem arz etmektedir. Özellikle ülkemizde ise 2000li yıllar sonrasında hızlı bir şekilde bölgelerin 1/1000lik imar planlarına kavuşturulması, inşaat sektörünü hareketlendirici yasa ve kanunlar çıkartılması, yeni yönetmelikler ve kurallarla birlikte nakit akımının baş noktası haline gelmiştir. 

– Özet ile Konut Balonu diye adlandırılan ekonominin şişme değerleri şu günlerde kokusunu etrafa salmaktadır. Açık ara farklarla beslenen ekonomi, birbirini tutmayan kira ve satış değerlerinin ara farkları sebebiyle patlamaya hazır vaziyette seyretmektedir. 

– Ekspertiz yapılan gayrimenkuller, Konut, Bina, Dükkan, Arsa, Otel vb. gibi sıralanabilir. Ancak kredi kullanılan yada talepte bulunan işlemler ise Alım / Satım veya Ticari segment olarak iki dalda özetlenebilir. Ticari amaçlardan ötürü yapılan ekspertiz satıları artış gösterdiğinde korkmalı mıyız? Tartışılır!

Batak ticaret ilişkileri veya ticaretin ağır sillesinden yenilen darbeler, gayrimenkuller üzerinden ipoteğe konu edilerek alınacak olan paralar sayesinde kurtarılmaya çalışılıyorsa sorun var demektir. Sadece yapılan işlemlerin ticari ağırlıklarının teminat vb. gibi işlemlere ait olduğunu görüyorsak ticari ilişkiler iyi gidiyor demektir. Ekonominin şu günlerde risk altında olduğu ise bankalar nezdinde yapılan bol ticari amaçlı gayrimenkul işlemleri sebebiyle öngörü altındadır. 

Bir diğer sıkıntı ise hiç bir zaman değişmeyen sıkıntıdır. Bankalardan kredi almanın rahatça sağlanması ile bir ev ya da x bir gayrimenkulü alabilmenin kolaylığından yola çıkılarak her gayrimenkulün fiyatını satıcısı tarafından şişirerek satmak ve satabilmek, alıcı bulabilmek ise önem arz eden bir sorundur. İstanbul/Fatih ilçesinden yabancı turistlerin birden uzaklaşması, satışa sunulan ve kiralanmaya çalışılan gayrimenkullerin artması düşünüldüğünde şişen kiraların ve satışların patladığı görülmektedir. Fatih ilçesinde 2000 TL bir kiranın 1500 TL, 500.000 TL olan bir satış değerinin neredeyse 400-450.000 TL bedellere düşmesi göz önüne alındığında, bir yandan şişme değerler, bir yandan batmaya yakın olan şirketlerin gayrimenkulleri teminata konu etme ihtiyacı ile nakit ihtiyacını karşılamak konusu düşünüldüğünde tehlike çanlarının öttüğü görülmektedir. 

Gayrimenkulü bir yandan 350.000 TL diye ötelemeye çalışıp yüksek değerlerin değerleme uzmanlarına dayatılmaya çalışılması, raporlara saçma sapan bir şekilde itiraz edilmesi, uzmanların taciz edilmesi ve bankaların müdahalesi düşünüldüğünde; 300.000 TL bir gayrimenkule zorla 350.000 TL bedel yazdırıldığını düşünürsek, değeri karşılamayan kira bedelini göz önüne alırsak, 50.000 RİSK bedeli bir yana batabilme ihtimali olan şirket ile birlikte fazla düşünmek gerek!

Puanlama

  • 10
  • 9
  • 9
  • 8
  • 8
  • 8.8

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia