Gayrimenkul sertifikası ile Arsa-Borsa evliliği

Gayrimenkul sertifikası hakkında merak edilenler!

Gayrimenkul sertifikaları için talep toplama süreci bugün başlıyor. Üç gün sürecek talep toplama sürecinin ardından ise, 5 Nisan’da BIST’te işlem görmeye başlayacak. Bu sertifika esas olarak, gayrimenkul projelerinin herkesin ortak alabileceği küçük parçalara bölünmesiyle yatırımcıları projelere ortak etmeyi hedefliyor. BIST’te işlem görecek sertifikalar için ilgililer 29-30 ve 31 Mart tarihlerinde Vakıf Yatırım Öncülüğündeki Konsorsiyum üyeleri aracı kurumlar üzerinden talepte bulunabilecek.

TOKİ garantörlüğünde halka arz edilecek sertifikalar ile Hasılat Paylaşım Modelinin bir adım ötesine gidilerek, küçük yatırımcıya alternatif bir model sunulması planlanıyor. Sistem aslında iki ayrı mekanizma üzerine kurulu olarak düşünülebilir. Birinci olarak, elinde yeterli sayıda gayrimenkul sertifikası olan yatırımcılar sertifikaları karşılığında diledikleri bağımsız bölümün sahibi olabilecekler. Buna alternatif olarak, elinde yeteri kadar sertifikası olmayanlar ve mülk talep etmeyen yatırımcılar sertifikalarına konu olan yerlerinin ihraççı tarafından piyasa koşullarında satılmasından sağlanacak satış tutarının sertifikaları oranında kendilerine dağıtılmasını tercih edebilecek.

Peki, gayrimenkul sertifikası piyasada neden bu kadar büyük bir ilgi gördü ve piyasa için ne gibi yenilikler getirdi? ParaAnaliz uzmanlarımızdan Ahmet Büyükduman’a göre, “arsa ile borsayı bir araya getiren gayrimenkul sertifikasına gösterilen bu yoğun ilgi, aslında uzun süredir sermaye piyasalarında yeni bir ihraç olmaması ile açıklanabilir. Bu sertifika, piyasa ve yatırımcılar için yeni bir tahvil, hisse senedi gibi ya da yeni bir sermaye piyasası ihracı olarak görüldüğünden önem taşıyor. Öte yandan, Forex piyasasındaki yeni düzenlemeler ve yasaklarla beraber, bu piyasada ya da menkul kıymetlerde çalışanlar için gayrimenkul sertifikaları yeni bir ilgi alanı ve fırsat olarak da algılandı.”

Büyükduman’a göre, gösterilen yoğun ilginin bir diğer sebebi de, bu sertifikanın somut bir nesneye dayanıyor olması. Piyasaya çıkan sertifika için teslim sorunu ve teslimata ilişkin herhangi bir risk de yok. Öte yandan proje, hükümet ve TOKİ tarafından ciddi şekilde destekleniyor, dolayısıyla yatırımcılar bu sertifikadan nasıl istifade edebiliriz düşüncesi içinde. Sertifikaya ilgi ise daha çok finans dünyasından geliyor, finans sektörü oyuncuları bu yeni menkul kıymet ile konut yatırımcısından daha çok ilgileniyor. Ahmet Büyükduman’a göre, sertifikanın getirdiği diğer yenilikler “Gayrimenkul yatırımlarının finansallaştırılması ve gayrimenkuldeki fiyat artışlarından istifade etmek isteyen yatırımcıya likidite imkânı sunulması. Aslında, daha önce de konut alınıyordu ancak proje tamamlanmadan satılamıyordu şimdi ise proje bitmeden de yatırımım likidite edilebiliyor. Bununla beraber, konutun tamamının satın alınması yerine şimdi ise istenilen miktardan alım yapabilme imkanı doğuyor.

1 metrekare gayrimenkul almak için 100 birim sertifikayı almak gerekiyor. Şu anda birim fiyat 42,5 lira, 1 metre kare için yaklaşık fiyat 4250 TL olacak. Öte yandan, Büyükduman’a göre, bu sertifikada amaç aslında gayrimenkuldeki finansmanın sürekliliğini sağlamak ve kentsel dönüşüm gibi büyük projelere de finansman kaynağı yaratmak. Buradan üretilecek faizsiz menkul kıymet ile, büyük altyapı yatırımları da finanse edilebilir. Sertifikanın başarısı ise aslında getireceği prime bağlı olacak. Sertifikanın birim fiyatı 42,5 TL, orta uzun vadede eğer iyi bir prim yaparsa, yatırımcı için bu enstrüman cazip olacak. Öte yandan bu projeyi aslında bir “buzkıran” olarak da görmek gerekiyor. Nitekim, Büyükduman’a göre, gayrimenkul sertifikasında ihracında başarı sağlanabilirse diğer projelerin de bunu takip etme ihtimali çok yüksek olacaktır.

Kaynak : Paraanaliz

Puanlama

  • 9
  • 8
  • 10
  • 10
  • 9
  • 9.2

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia