Gayrimenkul ve varlık değerleme mezunları iş kolları nelerdir ?

Eksper Değerleme Emlak Uzman Eğitim

Ekonomi ve finans alanlarındaki hızlı ve büyük gelişmeler ve kişilerin fon bulmak konusundaki kolaylıklarının artması onları yatırım yapmaya itmiştir. İlk akla gelen yatırım alanlarının da başında gayrimenkul gelir. İnsanlar gerek kendileri kullanmak, gerekse yatırım yapmak amaçlı gayrimenkul ve diğer çeşitli varlıkların alımını gerçekleştirir. Bu alanlardaki gelişmeler sonucu, iş alanları da oldukça artmıştır. Çalışacak eleman ihtiyacı da üniversiteleri bu alanda eğitim vermek konusunda teşvik etmiştir. Gayrimenkul ve Varlık Değerleme Bölümü de bu bölümlerden biri olup gitgide rağbet görmeye başlamıştır. Bu bölümden mezun olanlar neler yapabilir?

Gayrimenkul ve Varlık Değerleme bölümü öğrencileri alanlarında derinlemesine bilgi sahibi olmak adına birçok önemli ders alırlar. Bunların başında; finansal muhasebe, inşaat muhasebesi, finansal yönetim, gayrimenkul vergi mevzuatı, Türkiye’de gayrimenkul pazarı ve mortgage sistemi, kadastro ve ölçme bilgisi, istatistik, gayrimenkul değerlemeye giriş, borçlar hukuku, finans matematiği, gayrimenkul sektöründe pazarlama, mali tablolar analizi, gayrimenkul mevzuatı, , ticaret hukuku, kamulaştırma tekniği, emlak geliştirmeuluslararası gayrimenkul pazarları ve uygulamaları, proje planlaması ve yönetimi, kentsel dönüşüm, varlık değerleme teknikleri gibi dersler gelir. Bu derslerin yanısıra çeşitli seçmeli derslerle alan bilgisi geliştirilebilir; ya da herhangi spesifik bir alanda özelleşilebilir.

Bölümden mezun olanların çalışma alanları da oldukça geniştir. Mezunların çalışabileceği yerler arasında;

 • Bankalar (Bankalar finans sektörünün en önemli bileşenlerinden biri olarak görülmekle birlikte, gayrimenkul alanında da faaliyet göstermektedirler. Verdikleri krediler ve bazı diğer ürünler için kullanılacak gayrimenkul cinsinde teminatlar için değerlemeden yararlanırlar.)
 • Proje geliştirme ve denetim şirketleri (Herhangi bir alanda bir gayrimenkul projesinin geliştirilebilmesi için bu alanda uzman bir kişinin projeyi yönetiyor olması gerekir. Herhangi bir projenin denetimi için de gayrimenkul ve varlık değerleme alanında eğitim görmüş kişiler rol alabilir.)
 • Gayrimenkul danışmanlıkları (Gayrimenkul danışmanları, gayrimenkul yatırımı yapacak olan kişilere fikir vermek ve onları yönlendirmek üzerine hizmet verirler. Gayrimenkul sahipleri ile gayrimenkul arayanları biraraya getiren aracılar gibi düşünülebilirler.) yer alır.

Bunlar dışındaki finansal kiralama şirketleri, sigorta şirketleri, emlak müşavirlikleri, gayrimenkul değerleme (ekspertiz) şirketleri ve yapı kuruluşları da bu bölümden mezun olanların çalışabileceği alanlardır.

Kaynak : NasilKolay

Puanlama

 • 3
 • 8
 • 2
 • 7
 • 10
 • 6

  PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia